Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
schuldiner - майстор
Преди месец ми резнаха по две пръчки около 50 см плачеща и къдрава върба. Държах ги на прохладно и тъмно в шише, ама гледам вчера къдравите яко се разлистили. А от утре застудяване. Дилемата да ги държа още вкъщи, докато отмине лошото време или да ги буча сега. Плачещата още не дава признаци да тръгва. И четирите пръчки са с корени по 10 см на дълбочина бутилка от бира.
Ако намеря найлон, да ги садя ли днес и да им правя "парник" поне временно?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Дръж си ги в бутилката, що ги бързаш
nautilus33 - майстор
нед мар 22, 2020 11:29 amschuldiner написа:
Преди месец ми резнаха по две пръчки около 50 см плачеща и къдрава върба. Държах ги на прохладно и тъмно в шише, ама гледам вчера къдравите яко се разлистили. А от утре застудяване. Дилемата да ги държа още вкъщи, докато отмине лошото време или да ги буча сега. Плачещата още не дава признаци да тръгва. И четирите пръчки са с корени по 10 см на дълбочина бутилка от бира.
Ако намеря найлон, да ги садя ли днес и да им правя "парник" поне временно?
От обикновено клонче ли се резва и се поставя във вода? Става дума за плачещата върба.
schuldiner - майстор
Да, съвсем обикновено клонче, като за Връбница.
Миналата година ме досрамя да спирам край пътя да си отрежа, сега ми дадоха "от собственик". Понеже отдавна разпитвам, по селата казват направо клон да си откърша и дори наобратно да го забия, пак ще тръгне, независимо кога го правя. Половината върби по Камчия така били насадени - от рибарите, дето си забиват колчета за такъмите... Ама в книжките пише да е преди разлистването, ако може. Ще изчакам.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Върбата е супер якото дърво. Зимно време си късахме клони и се разлистват във вазата. И правят някакви огромни корени и ги садим когато ни омръзнат. Изобщо не му се притеснявай. Даже, от тези педесетина см, можеш да счупиш и да имаш две :-) Единственото което иска върбата, това е много вода... Надявам се, мястото, дето ще садиш, да е водно. При мен не става
schuldiner - майстор
Там ми е попивното поле на "биореактора" homemade by Flo. Почвата е доста глина и теоретичните 5м радиус не работят. Иска силно изпаряващо дърво. Бреза не успях от два опита.
Аз в градината много не шетам. Предпочитам парковите дървета, по едно време бяха 26 ВИДА мешани с няколко плодни на няма 300 м2 двор. Преди имах, но сега нямам върба - да възстановя бройката също ми е важно.
nikolov333 - майстор
Един комшия на вилата е посадил една върба на 2м от кладенеца и в него вече няма вода.. :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед мар 22, 2020 9:12 pmschuldiner написа:
Там ми е попивното поле на "биореактора" homemade by Flo. Почвата е доста глина и теоретичните 5м радиус не работят. Иска силно изпаряващо дърво. Бреза не успях от два опита.
Аз в градината много не шетам. Предпочитам парковите дървета, по едно време бяха 26 ВИДА мешани с няколко плодни на няма 300 м2 двор. Преди имах, но сега нямам върба - да възстановя бройката също ми е важно.
То не е двор, то гора! :-)
ZMeyGorianin - майстор
нед мар 22, 2020 10:23 pmnikolov333 написа:
Един комшия на вилата е посадил една върба на 2м от кладенеца и в него вече няма вода.. :-D
То и аз имам една върба на метър от септичната яма, ама тя вече прелива :sad:
nikolov333 - майстор
Лошото на върбата е, че развива много фина коренна система и мисля, че това пречи на утаяването в почвата. Корените на тази на комшията бяха запушили една етернитова тръба ф400 до степен да не тече вода през нея..

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: