Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Димитър Димов - специалист
нед сеп 04, 2022 9:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ако има вещи овощари, някой, който има на сърце, да сподели кога се засаждат фиданки, моля!
Есента.Края на октомври,началото на ноември след като се опадали листата,но трябва да е преди студовете.
пон сеп 05, 2022 9:16 pmДимитър Димов написа:
Есента.Края на октомври,началото на ноември след като се опадали листата,но трябва да е преди студовете.
Благодаря, г-н Димов!
Думите ти се засичат с поне още един източник на информация, та смятам така да направя.
vlax - майстор
И копай по-големи и по-дълбоки дупки,няма да съжаляваш.
Димитър....... - специалист
Ако има начин отложете засаждането за пролетта-когато е топло много по лесно преболедува фиданката,а сега рискувате зимата да измръзнат и погинат.Пък ако не търпи отлагане-както са писали колегите по горе.
Благодарности на всички които се включиха, както и на другите!

Ще опитам още тази есен, като изчакам поне до края на месеца.
Съгласен съм с големината на дупките- размерът и Мечо не се шегуват- ще се постарая. Тук проблем е дълбочината- на около 40 см нещата се влошават.
Ще се образовам как мога да спомогна по някакъв начин на дръвчетата.

Ако не се получи, на пролет пак. Вероятно пролетта е по удачният сезон, но за мен всяка секунда бездействие е загубена.
Димитър....... - специалист
И още нещо много важно:Съобрази се с района в който ще ги засаждаш,дали не падат ранно-пролетни слани и т.н.,защото ако е така няма да откъснете и един плод след време,затова се засаждат късни дръвчета-или ако има няколко от един вид (примерно череша)едната ранна а другата късна,за да се подсигуриш че ще имаш нещо.Успех.
Димитър Димов - специалист
При есенното засаждане се развива по-добра коренова система,тъй като хранителните вещества остават в корените, докато през пролетта отиват за развитие на листната маса и растежа на новите клони.Тъй като се изказват мнения против есенното засаждане,допитай се до агроном кое е за предпочитане и пиши за да знаем за напред.
Нямам познат агроном. Консултация в агро аптеката, за да придаде наклон на статистическите мнения. Към момента са за есенно.
Лично аз, не отричам пролетното.
Прекалено за кратко сме тук, за да губим половин година.
Инак, никакъв опит нямам в кореновата сфера на овощарството.
Всички знаят, имам ли някакъв резултат, относно мое или нечие питане, то задължително връщам информация.
chapara - майстор
За кореновата система..., каквото знам от опит.

И аз съм за есенно садене.

Дълбочина на дупката 80см.ширина 60см.
Ако има присадка, тя трябва да е в посока юг. Ако ще я корениш от някъде, трябва да спазиш на 95% посоката в която е расла!
Опресняванне на корените с подрязване на краищата на задебелените и махане на ситната ,,коса" :)

В дупката започваш с поставяне на прегоряла оборска тор от едър добитък, около 15 см. Следва тор измешан с пръст, но не суха, а леко глинеста, за да държи влажност и да изпарява по малко, около 15см.
Следват 5-10см.трици или сено, за да гният зимата и да топлят кореновата система.
Следва поставяне на фиданката и зариване пак с онази пръст, но от хумусния 40 сантиметров горен слой, а не с ,,мъртвица"!
Поливане за уплътняване на матерялите.
При самото засаждане монтаж за крепително колче от северна страна на фиданката!
Преди силно застудяване се поставя слама около фиданката, а при очаквани екстремни температури, завиване стеблото с велпапе и пазене стеблото от навят сняг.

Това са моите 50 стотинки :cool:
пет сеп 09, 2022 1:15 pmchapara написа:
...
Това са моите 50 стотинки :cool:
50, ама от "ония"!

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: