Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stotir - напреднал
Здравейте, като абсолютно начинаещ имам въпрос към знаещите. Имах голям орех, който беше прояден и се наложи да отрежа, но преди това около него поникнаха 30-ина саморасли малки орехчета. Направих си труда да ги пресадя в лехи и вече са втора година порастнали. Искам да ги засадя като в овощна градина но не знам как и кога да го направя, ще съм благодарен ако споделите подробности и от собствен опит. Ето снимка как изглеждат.

Прикачен файл

орех.JPG
орех.JPG (108.43 KиБ) Видяна 772 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Наесен, края на септември-октомври-ноември... правиш голяма дупка, поливаш обилно дъното, насипваш, ако имаш угнила тор, или горска пръст, разрохкана пръст от горния слой, който си изкопал... посаждаш дървото, като спазваш посоките север-юг , както е било и поливаш много обилно. Посаденото дърво да е под нивото на терена, за да водосъбира. Разстоянието между фиданките по-голямо, за да им растат големи короните, все пак, според мястото, но поне 4-5 метра
Успех!
hidrazin - майстор
нед авг 15, 2021 9:41 amn_a написа:
...но поне 4-5 метра...
Тва да не са ти сливи?
Схемата на засаждане за орехите е 10-12 метра между редовете и 8-10 метра между дърветата в реда.
Или казано по друг начин - средно 12 ореха на декар.
Но не по-малко от 10 и не повече от 14-15 ореха на декар.
БОНУС:
Между редовете с орехи се засяват овошки - череши, вишни, сливи...
След 10-12 години когато ореха започне да дава реколта, овошките се премахват но до тогава си събирал реколта от тях.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед авг 15, 2021 10:18 amhidrazin написа:
Тва да не са ти сливи?
..
Зависи колко място има.
Ако ще прявя градина, не бих садила саморасляци. Твърде бавно се развива това дърво
hidrazin - майстор
нед авг 15, 2021 5:29 pmmiroki написа:
Може 7*7 м.
То може и като патладжани да ги набучиш...
:partyman:
Имам едно орехче, с диаметър на короната 8 метра, дънер 28см.
Младо е още.
https://photos.app.goo.gl/wqGwoJdm4jKYGsz87
Последните два реда домати са под сянката му. Почти не дадоха, като изключа крайните два корена и няколкото им домата.

Сега си обяснявам що в "старата" къща беше хладно. Освен каратавана, рогозките и калта със слама, под турските керемиди.
Тати отряза стария орех, дигнахме етажа и се стоплихме, ма лятоска.
chapara - майстор
Кой луд сади орех в собствен имот :? Под него нищо не вирее! А за протокола на садене, категорично на пролет, за да не измръзнат невкоренени.
нед авг 15, 2021 8:45 pmchapara написа:
Кой луд сади орех в собствен имот :? Под него нищо не вирее! А за протокола на садене, категорично на пролет, за да не измръзнат невкоренени.
Чапар, уважавам та, затуй цензурираната версия.

Къщата, в която живея, е над 100 годишна.
Купена е от дядо ми, някъде 68ма, заедно с дъртия орех.
Не вярвам древните да са били луди, както не смятам и Тати да е бил луд- лека му пръст! Всъщност, само луд може да построи къща, почти самичък.
Отряза стария орех. По късно от дънера изби и пак тръгна, но след няколко години започна да подпира къщата.
Тогава отново го отряза и посади младото орехче. Със 7ми клас беше, но мъдър.
Две дървета, в този имот, по стари от мен, покарват от отрязан дънер. Кайсия е другото.
Може и лудост да е.
miroki - майстор
нед авг 15, 2021 6:49 pmhidrazin написа:
нед авг 15, 2021 5:29 pmmiroki написа:
Може 7*7 м.
То може и като патладжани да ги набучиш...
:partyman:
Имах 3 ореха в двора и споделям лично наблюдение. Едрите на орехи сортове мекочерупкови не се допираха короните им. И стават не по големи от голяма ябълка. А дребните диваци стават с големи корони и дънери. Ако засаждате дивак, трябва повече място.
Моя дивак е засаден, като бях хлапе, стана два пъти по-голям и дебел над 50см. от садените от бащами много по-рано.
Та за това писах, може, като минимално разстояние, а не понеже ме сърбят пръстите.
Тук може да видите и препоръки за сортовете. Не е само един на 7 м.
https://razsadnik-elit.com/en/oreh-sortove-orehi.html

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: