Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
ср апр 14, 2021 4:47 pmkr1100 написа:
ср апр 14, 2021 11:26 amvlax написа:
За кога? Кога ще садиш,кога ще береш?Малкооо си закъснял за 2021.
И сега да ги засее лятото ще бере малко.
Освен,че ще са малко,ще са и дребни,а той иска Едри.
:partyman:
kr1100 - майстор
Вътре чакам 6 краставоцо да станат за бучене и завършвам. Днес навън окопани и торфирани 5 гнезда за всичко бъркоч / цигулки, царевица, салатен боб и бамя/, утре се готвя за 5-10 още. Останаха ми 6 по-високи дръвца за пръскане , но има силен вятър.
Относно съветването на капковите маркучи с азотна киселина - италианските Юниор от Багира/ 2014г монтирани/ нямат проблеми . Но с 1 гръцки от Орекс е тука има тука няма / сложен е 2018г/.Заминава директно в казаня / 1 пуска 2 не пускат , 2пускат 1 не пуска - става въпрос за капкоотделителите/
Действам така; слагам , пускам водата и гледам дали пуска от всеки отделител. Ако да - тогава слагам мулча. Всички нерегулируеми от 2015г заминаха в контейнера. Слагам регулируеми 0-70 л/ч /червена капачка - лесно се съветват/.
Нещо асмите закъсняват :? При вас как е. Има пъпки , но няма движение нататъка.
rufo - специалист
чет апр 08, 2021 1:26 pmkr1100 написа:
@kuger Тези зелените сандъчета и аз ги използвам , ама ще им за последно тази година.
А при мен вътре не е кално :-D, даже и вятър не духа и е много топло .
Половината - 2 реда съм забучил в земята, Вчера половината от другата половина - 5х1,3 м е прекопана и изтърмъчена. Имам малко салати за скубане още и прекопаван, опъване на маркучите, геомулча и бучене.
Утре , ако не забравя - фото.
В събота пръскане на тревата около гнездата за тиквичките и цигулките / там са и боба и сладката царевица, а и мисля да набуча и бамя за уплътняване/, торф и прекопаване.
В неделя - и аз съм човек - преходче 7км, плаж, огънче с рибка и месце и т.н. , накрая пах походче 7 км.
В понеделник плана е пръскане на дръвцата / дават го уж с нищожен вятър, ама надали :? /
П.П. Предната седмица набучих семена на краставица, тикви, тиквички, цигулки, бамя, ч. цвекло, патладжан в кофички о алабаш и Сиврия в правоъгълни саксии. Засега краставиците тук там са се показали.

П.П.1 Дето писах за зелените сандъчета,че им е за последно - за догодина мисля да направя сгъваема маса 6х 0,45-0,5 м с падащи крачета в единия край , а в другия с панти закрепена за хоризонталния профил на оранжерията. Като не се ползва се вдига нагоре и се прилепя до конструкцията, а крачетата се прибират пак към конструкцията. При използване в/у т.н. маса - касетки за к. мляко и в тях кофички с разсада. Касетките ще са вдигнати на около 1м от земята / хем горе по-топло, хем отдолу може да се използва земята.
Ама , ако не ме домързи :-D
За масичката- наистина е хитро :cool: , от какъв материал мислиш да я направиш ? И не е по-добре да "пада надолу" отколкото да се "вдига нагоре" ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Как сте откъм пчели? Вчера в Лидл срещам един приятел, селянин - трите му кошера мъртви. Негов приятел в съседно село без 200
kr1100 - майстор
пет апр 16, 2021 6:21 pmrufo написа:
...За масичката- наистина е хитро :cool: , от какъв материал мислиш да я направиш ? И не е по-добре да "пада надолу" отколкото да се "вдига нагоре" ?
За дългите страни се чудя дали от 20х40мм / 40 по вертикала/ или 20х20 мм поцинковани профили.Напречните от 20х20 мм през 50 см, Крачетата пак от 20х20 мм през болт М5/М6 за напречниците. Избирам и източната страна защото е по-дълго огрявана зимния период от слънцето. Ориентацията по дължина е север/юг заради преобладаващия 'слабичък" вятър от север.
4 поцинковани пръта по 6м 20х20 мм или 2х20х40 мм+ 2 х20х20 мм стигат в запас. Забравих им цената от 2017г , като правех оранжерията.
Ако е надолу ще ми пречи наклона на терена съответно на хоризонталния профил на оранжерията. В дониякрайзапочвай от 1м от края на оранжерията отстоянието от земята е 80+- някой см , а ма 7 мия е на 51 см +-. Пиша +- защото краката ще ги режа на място според наклона и петата , която ще е заварена в долния край.
Ако се сгъва надолу трябва да си играя с всеки крак да го прибирам. Като се вдига нагоре краката сами ще се прибират към стената на оранжерията.

Дъските , които бяха вътре покрай стените изгниха и от миналото лято започнат подмяната им с PVC тапдъци по 10 см широки от подпрозоречни дъски за дограма :) /Имам приятели дограмаджии и често цепят подпрозоръчни дъски според клиента и има като за мен. А пък стъклодържателите особено срязани на 45 гр са перфе за набиване покрай подпрозоречната дъска :-D Па си има и 2 комарника на вратите - единия с плъзгане , другия на панти , а на капандурите мрежа за комарници / идеално се закрепва към профилите 20х20 на оранжерията с парчета дълги 20-25мм от алум. П профил 20х20 / като щипка/.
П.П. За пчели при нас е още студено - сутрин 3-4-5 гр и студен вятър. Дори и в 10-11 ч вятъра е пак студен, към 16-16,30 пак , а и тази седмица все силен бурен вятър.
vlax - майстор
пет апр 16, 2021 5:28 pmkr1100 написа:

Нещо асмите закъсняват :? При вас как е. Има пъпки , но няма движение нататъка.
Токущо преди 2 часа приключих с изрязването.Само пъпки за сега
пет апр 16, 2021 9:01 pmkr1100 написа:
П.П. За пчели при нас е още студено - сутрин 3-4-5 гр и студен вятър. Дори и в 10-11 ч вятъра е пак студен, към 16-16,30 пак , а и тази седмица все силен бурен вятър.
При мен идват да пият вода.Комшията на когото са кошерите не им слага съдове да пият вода.
:partyman:
schuldiner - майстор
пет апр 16, 2021 8:53 pmn_a написа:
Как сте откъм пчели? Вчера в Лидл срещам един приятел, селянин - трите му кошера мъртви. Негов приятел в съседно село без 200
Те много се оплакват - ма то сушата, пръскането с химикали, хибридните растения... всичко е вярно по малко. Но познат пчелар беше бесен на някъв ентусиаст, дето завъдил пет кошера, зарязал ги болни и оттам цялото село /то град де, да не обидим Трифон/ заразено. Спаси 3 кошера от 30 и наново на дърти години през пет баира започва. Аз уж щях да хващам от него, ама като видях кви нерви са и как ще счупя на някой главата заради едни бубулечки, взех че отложих за пенсионна възраст.
Край нас пчели има, особено по боровете, и ние ги поим /май сме единствените в огромен радиус с нехлориран постоянен открит водоем/. Май е по-добре да няма наоколо пишман пчелари, че те са по-големият враг.
preslav - майстор
пет апр 16, 2021 5:28 pmkr1100 написа:
Нещо асмите закъсняват :? При вас как е. Има пъпки , но няма движение нататъка.
И на мен ми се струва, че не е като миналата година - всичко закъснява.
Svetoslavoff1 - майстор
Тревата хич не закъснява :) Онзи ден преди дъжда минах първа ръка косене.
Сях под шишета 10-ина корени ранен домат.
Пробвах присаждане на будна пъпка, дано да ме споходи късмета на начинаещия :)
Сляпото куче изяло само половината от насетия грах. Останалия си върви нормално. По лука и чесъна не е припарвало, засега.
schuldiner, дано да дочакам да се пенсионираш и да кусам от меда :)
пет апр 16, 2021 11:22 pmschuldiner написа:
...цялото село /то град де, да не обидим Трифон/ ...
Сега вече ма обиди!!!
Винаги съм казвал- преди бяхме село от градски тип, а сега е по лошото.

По тоя повод, имам повод и да се похваля. "Ремонтрите" камбени семена покълнаха. Държах тарелката покрита с фолио и по висока влажност.
Пипера не покълна- явно семето вече не става.
От мексиканските люти, докато нямаше, сега имам около 40 коренчета!!! Отделно имам и жълти люти.....ужас. Жълтите са по трътлести, та не са подходящи за сушене, но лют червен пипер ще имам за деситилетка.

Имам и един "фиданков" въпрос. Познати искат да отрежа върховете на чаталест бор. Близо до двуетажна къща е, като стърчи гордо над покрива, ок. 13 метра е високо дървото. Идеята е да се отрежат 3 до 5 метра, като се оформи и короната надолу.
Въпросът е дали ще понесе тази манипулация дървото. Все пак си е доста рязане. Ясно ми е, че ако преживее, ще трябва да се полагат грижи поне през година.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: