Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
chapara - майстор
Чесън след 15 октомври лука рано на пролет, март когато земята не е замръзнала.
nautilus33 - майстор
вт сеп 28, 2021 6:01 pmhidrazin написа:
...
Пратил съм ти линкове за евентуално големи опаковки.
Може ли и на мен линковете :)
kr1100 - майстор
ср сеп 29, 2021 5:18 pmAndri01 написа:
Дайте акъл - кога се сади лук и чесън за зелено на пролет? Рано ли е още?
Бучи вече , също и салатк ен - под Лайлон. Предиоранжерията така правех , ама и сега ще правя.Вътре ще преобладават салатките и спанака и съвсем малко лук и чесън.
като идея - полудъги от арматура и нанизан стар вече непотребен маркуч /найлона не се спогажда много с желязото. Найлона на 2м широчина - продава се на колко искаш дължина.

Още 1 идея изпитана. дългите краища на найлоновото покривало през дълги прави колови арматурни 2-2,5м / забр. ф 16 или 18 мм бяха - ще ги мерна утре / наврени в PVC полутръби за оранжерии с найлон .Полутръбите са с дължина 3или 4 м по спомени / купувал съм ги преди почти 10г. - не са скъпи./
Постилаш найлона, оставаш от края поне 5 см и го защипваш в полутръбата с дългия арматурен кол. После от другата страна пак.Прави с дължина от 4-6 м за можеш и сам да се справяш.Пренасяш до полусъгите и прехвърляш единия кай на чьохъла покрай полудъгите. Затискаш в двата края / забравих да пиша ,че денелата арматура трябва да стърчи 20-25 см за да може да се затиска. Идеална работа вършат 2л бутилки от бира пълни с вода , но не догоре / да има възд. междина,че се пукат при студ. Прехвърляш и другия край с найлона и душиш се и садиш. Аз пък си имам ЛИДЛ- ско PVC столче с дръжка , сядам си и си буча.... Като засадиш поливаш.
При прогнози за минус прехвърляш в/у полудъгите другия край на найлона изатискаш стърчащите железа. На зеления найлон има маркировка за UV - отгоре.

Днес пръснах празната оранжерия с Би , утре ще пръсна земята с р-р на син камък, няколко дена почивка , разхвърлям пепел и паля МТЛБ то, а после - спанака е наред.
Като ходя до зеленчуковата да нося ябълките за сок ще си взема балучките и ще се огледам за чесън,

Маркучите ги навързах и висят вътре покрай стената, геотекстила навън и чака пране със син камък.

Пък, ако ти се разхожда мини да видиш . На лесно място съм - на улица с име, даже и Трифон ме намери миналата година :)
Последна промяна от kr1100 на ср сеп 29, 2021 9:14 pm, променено общо 1 път.
kr1100 - майстор
ср сеп 29, 2021 9:33 amhidrazin написа:
Не е задължително да го пръскам.и.
За годините - докато го свърша.
Тука е прав много. Химикал - какво ще му стане затворен , на сухо
Офф тази година използвах успешно.останали от баща ми находки от преди 2011г ; Пиримор. Гардина, Тиофосфорен...на Суми АЛфа. @ те в бурканче плътно затворено, а последния в метална туба като за масло . Имам и за 2 машини Ридомил Цинеб - също архивен.
kr1100 - майстор
МТлб то фрезова в оранжерията . След сряда го дават валежно и ще имам занимавка вътре да сея спанак. Разсада салатки ми е много дребен още.
А навън само в средата където е бил маркуча е меко. А в страни кораво , права лопата за проба едвам влиза и големи пукнатини. Ако не е достатъчен валежа ще поливам и после ще се фрезова.
Сега съм на бране на ябълки, крушите и дюлите са малко , но съм ги обрал. В сряда четвъртък товаря чувалите и за сок.
kr1100 - майстор
Олекотеното от противокуршумни щитове Мтлб- то паркирано. Набор 1992 г,

Прикачен файл

Болгар.jpg
Virtex - майстор
пон сеп 27, 2021 9:36 pmhidrazin написа:
+ цените на препаратите догодина ще са по две...
Съхраняването на такива препарати не е ли трудна работа ?

Ако не е - как точно да се прави ?

ср сеп 29, 2021 8:43 pmnautilus33 написа:
вт сеп 28, 2021 6:01 pmhidrazin написа:
...
Пратил съм ти линкове за евентуално големи опаковки.
Може ли и на мен линковете :)
Тайна ли са тези линкове или да не свърши препарата се предават на лични :-D
hidrazin - майстор
съб окт 09, 2021 12:23 amVirtex написа:
Съхраняването на такива препарати не е ли трудна работа ?
Ако не е - как точно да се прави ?

Тайна ли са тези линкове или да не свърши препарата се предават на лични :-D
Съхранение - какво да му е трудното? Просто елементарни познания.
Желателно е да се взимат малки опаковки за да не "изфирясват" като се отворят. - Проблем. Малките опаковки излизат много скъпо.
Големите опаковки пък не могат да се изразходват в разумни срокове. - Решението е разделяне на малки порции.
Онези найлонови торбички с "цип" не вършат работа за гранулирани и прахообразни препарати.
Използвайте стъклени(тефлонови) шишенца с винтова капачка и добро уплътнение. Или вече изпразнени такива от препарати.
Стават и тези от лекарства.
Прахообразните и гранулираните препарати се насипват догоре в опаковката, слагате капачката и накрая електричарскa PVC лента около капачката.
Течните се наливат до 10-тина милиметра от гърлото на шишето и пак се запечатват така.
Не забравяйте ДА НАДПИШЕТЕ опаковките за да няма чудене след годни.
Най-нетрайни са течните препарати. След няколко отваряния активното в-во се изпарява/разлага на въздуха и после някои се чудят защо не действа препарата.
Гранулираните и прахообразните са средна хубост от към съхранение. Но и там някои "изфирясват" ако се отварят често и имат досег с въздуха.
Най-дълготрайни са тези на медна основа. Няма проблем да се съхраняват 10+ години.
Линковете - всеки среднограмотен може да се разтърси като мен из онлайн магазините за конкретен препарат от който се интересува.
Разбира се че не са тайна. Пратих линкове къде все още има Топсин. (а може вече и да няма)
Топсин-1
Топсин-2
Топсин-3
:partyman:
P.S. Преопаковането изглежда трудно но не е така.
Примерно си харесвате Ридомил. На година използвате(грубо по спомен) по 100гр.
Купувате 500гр и разделяте на 5 равни части. Опаковате и имате за 5 години напред но не знам колко е законно.
Примерно аз съм се запасил с малко БИ-58 но не пръскам с него а използвам за попови прасета... Демек не тровя пчелите.
Ридомил Голд също не е опасен за пчелите. Но пък при разлагане отделя етилентиокарбамид.
Той пък бил потенциално канцерогенен и имало вероятност за причини гуша. :? Ама се използва за вулканизация на неопренови каучуци.
Само дето не помня преди колко много години го пуснаха на пазара и още колко ще ядем турски и други зеленчуци и плодове направо отровени с mancozeb
Аз поне си спазвам дозите и карантината.
Индианец - специалист
Предполагам вече мога си сея маруля или е рано?
Доколкото разбрах под найлон може...
Virtex - майстор
съб окт 09, 2021 3:04 amhidrazin написа:
какво да му е трудното? Просто елементарни познания.
...
Използвайте стъклени(тефлонови) шишенца с винтова капачка и добро уплътнение. Или вече изпразнени такива от препарати.
Стават и тези от лекарства.
След като каза това за сроковете обмислях да направя като теб. Евентуално с такива примерни буркани и вътре евентуално от гранулите против влага (silica gel).

Пликовете с "цип" са трагедия за прахообразни вещества и тях ги бях изключил.

Затова попитах за опит, не че е трудно :)

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: