• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 561
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
Реших да пусна нова тема, в която аджамиите като мен да могат да задават въпроси и да споделят какви трудности са срещнали по време на прощъпулника в градинарството.
Времето за правене на собствен разсад отмина, настъпи времето за изнасяне в градината, с това се появиха нови въпроси за поливането, пръскането, торенето и т.н.
При мен в последната седмица на полето излязоха тиквичките, краставиците, а вчера и част от доматите. Тази година няма много дъждове, дори тревата трудно вирее, почвата се е спекла и се обработва трудно дори и с машина - споделяйте опит, задавайте въпроси, качвайте снимки.
А тъй Пресли, чи да ни ни са смеят по важните теми.
Глей сига ко стаа, мене ич ни ма'й срам, щото сефте са излагам и се пред ората:
https://photos.app.goo.gl/q7i5T3AS3BPsxwEc9
Вижда са преди и сега.
От що ли тъй?
Дано поне Иванов са включи, чи да знайми.
Миналата година и по миналата, като съвсем аджамия, нямаши такива дефекти.
VLADO66 - майстор
Тази година спрях да садя картофи.След рекапитулацията от изминалата година, 1 кг. картофи ми излязоха на себестойност 55-60 ст., като включвам в нея холандско семе, тор и препарати.Труда и поливането не.
VLADO66 написа:
Тази година спрях да садя картофи.След рекапитулацията от изминалата година, 1 кг. картофи ми излязоха на себестойност 55-60 ст., като включвам в нея холандско семе, тор и препарати.Труда и поливането не.
За тая цена бих продължил да се трудя, стига да знам, че е биологично чиста продукция и да не е преко сили. Цена за всичко, само без труд. Ма като чета, че ползваш тор и препарати, значи става като магазинския картоф, а така започвам да те разбирам.
Тая година и аз започнах да залитам по торове и ........мамка му...
lpoik - специалист
Може ли някой да каже по екологичен начин за борба с колорадския бръбар . :partyman:
Virtex - майстор
preslav написа:
Реших да пусна нова тема
Тази не върши ли работа ?

Тема за общи въпроси в градинарството

И ако не с какво ?
Virtex написа:
preslav написа:
Реших да пусна нова тема
Тази не върши ли работа ?

Тема за общи въпроси в градинарството

И ако не с какво ?
Не, ние сме начинаещи, а вие не ми харесвате. Беше готино, в началото, после стана едно общооооо...
Пресли е мъдър, направи нова тема...може и без конфронтация.
Пишете си там!
За колорадския намерих това-
https://sinor.bg/44636-devet-nachina-za ... ya-brambar
понеже съм начинаещ и нямам опит.
nikel - специалист
Пак почнахме наши и ваши - върнахте татово време.
Аджамия от аджамия не се учи - максима.
lpoik - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Virtex написа:
preslav написа:
Реших да пусна нова тема
Тази не върши ли работа ?

Тема за общи въпроси в градинарството

И ако не с какво ?
Не, ние сме начинаещи, а вие не ми харесвате. Беше готино, в началото, после стана едно общооооо...
Пресли е мъдър, направи нова тема...може и без конфронтация.
Пишете си там!
За колорадския намерих това-
https://sinor.bg/44636-devet-nachina-za ... ya-brambar
понеже съм начинаещ и нямам опит.
Благодаря Трифоне за рецептите.П.П Пиши понякога и на БЪЛГАРСКИ? :partyman: :drinkers: :rock:
preslav - майстор
Virtex написа:
preslav написа:
Реших да пусна нова тема
Тази не върши ли работа ?

Тема за общи въпроси в градинарството

И ако не с какво ?
Изглеждаш ми на разумен човек и ще се опитам да ти обясня моята гледна точка.
Всяка тема има своето място, пуберите като мен се вълнуват от пъпчиците си, окосмяването и други промени, които наблюдават по себе си. Големите вече не забелязват толкова много на дребните неща, за тях моите младежки пъпки са даденост, даденост е и неразбирането на любовта (те вече знаят, че такова животно няма). Преведено на градинарски език мен ще ме заболи за една салатка, която е "загинала" - опитният градинар ще оскубе слабите салати за да не се моткат в краката на добре равиващите се. Както и в живота, така и в градинарството явно има неразбирателство между поколенията - едните следват своя път, другите искат да намерят техния си.
В темата за начинаещите (аджамиите) могат да се включат със съвети и знаещите, но за мен не са за пренебрегване и мненията на онези, които са нагазили в моето блато. Ако за някой знаещ въпросът за поливането на разсада изглежда тъп, за мен е от голямо значение кой, как определя кога и как да се полива - кой ще ми отговори по-адекватно, ами онзи, който има моя проблем, а не онзи, за когото това е въпрос на рутина и с един поглед опрделя кога да и кога не.
За да съм полезен ще обърна внимание на Трифонов, че ми се струва, че капковото му е монтирано неправилно. Може и да се лъжа от видяното, но неговият лентов маркуч е обърнат с капкообразувателите надолу, а трябва да е обратното. Изнесените на полето растения са излишно на рядко, но никога не е късно да се нагъстят. Торовете, торовете, торовете - торовете не са причина производството ни да не е екологично, важното е да не се превишават нормите, които са предписани от производителя - растенията не са глупави, те не поемат всичко заложено в почвата, но когато е в определени граници. На Трифон му препоръчах какво да ползва, но той заложи на птичия тор - не смея да твърдя, но растенията от видеото ми се струват подгорели именно от много тор (дано се лъжа).
Нямам готов отговор на питащия за борбата с колорадския бръмбар, но това, което съм чел е, че големите поражения не са от самия бръмбар, а от ларвите му - можеш да "ловиш" и давиш бръмбара, но ларвите унищоажават листната маса и картофи не вадиш, единственото решение са пестицидите, които се прилагат разумно и при нужда.
С две думи - всяка тема си има своето място и всеки сам преценява къде да се включи и да изкаже мнение и къде да замълчи - аз не страдам от комплекси "това е моята тема", темата е на всички, които са намерили смисъл в това да четат и да изкажат мнение, няма наши, няма ваши, има хора със сходни проблеми.
Отворен съм за всякакви възражения, но идеята е не да възразяваме, а да споделяме опит, а който вдянал-вдянал.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 561

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: