Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб апр 17, 2021 9:49 amТрифон П.Трифонов написа:


Идеята е да се отрежат 3 до 5 метра, като се оформи и короната надолу.
Въпросът е дали ще понесе тази манипулация дървото. Все пак си е доста рязане. Ясно ми е, че ако преживее, ще трябва да се полагат грижи поне през година.
Как се оформя корона на бор? Какви грижи се полагат за пораснал бор?
Какво е "чаталест бор"?
съб апр 17, 2021 10:53 amn_a написа:

Как се оформя корона на бор? Какви грижи се полагат за пораснал бор?
Какво е "чаталест бор"?
Не зная как е правилно.
Чаталест става, когато му се отреже или пречупи върхът. Тогава тръгва нов връх, а може и повече, от най горните и силни клони.
Смятах, за да не стои като вертолетна площадка, да си го "подстрижа" надолу, както се оформя туя, та затова питам.
Този е бил съвсем малък, когато се е случило нещо с върхът му. Сега двата ствола започват от шестия метър.
kuger - майстор
съб апр 17, 2021 7:18 ampreslav написа:
пет апр 16, 2021 5:28 pmkr1100 написа:
Нещо асмите закъсняват :? При вас как е. Има пъпки , но няма движение нататъка.
И на мен ми се струва, че не е като миналата година - всичко закъснява.
Не всички, кайсията дали има и 50 цвята оцелели, избърза :sad: , асмата чака още /добре е/, черешата е булка в бяло /дано няма слана/ :? . Една гадна, много дребна трева /имам чувството, че цъфти и под снега/ до преди малко я бих с мотиката и търмъка заради краставиците, те /не се научих кога да залагам семената/ имат цвят в кофичките вече. Ще ги залагам на конструкция под найлон /за всеки случай/.
Бадема /почти мой набор/ не го мисля, пътник е вече, дано не скърши вятъра клон, че директно в/у колата ще иде.
За "другата" плевел няма да казвам, там НАСА /не Хамериканската/ ще "играе". Това по пътеките, ама има много плевел и по цъфтящите, там ръчно. Ами така е, когато няма постоянно хора в имота.
kr1100 - майстор
съб апр 17, 2021 12:52 pmkuger написа:
съб апр 17, 2021 7:18 ampreslav написа:
пет апр 16, 2021 5:28 pmkr1100 написа:
Нещо асмите закъсняват :? При вас как е. Има пъпки , но няма движение нататъка.
И на мен ми се струва, че не е като миналата година - всичко закъснява.
Не всички, кайсията дали има и 50 цвята оцелели, избърза :sad: , асмата чака още /добре е/, черешата е булка в бяло /дано няма слана/ ./.
Бадема /почти мой набор/ не го мисля, пътник е вече, дано не скърши вятъра клон, че директно в/у колата ще иде.
Не мой се коси - 1 френски димящ дизел ще има по- малко :-D :partyman:

Че "филизирай " го да е макс 3-4 м висок. Става лесно и бързо с разтегателна резачка.
Трева има и при мен и цъфти. Предната събота я минах с Наса, мъки с пръскането пазя копривата и лапада.
Едната кайсия цъфти, скоро май и зарзалата ще започне, но Умбертото няма нишан още за цъфтене. Иначе череши , вишни, сливи са целите в цвят. Крушите и те започват да цъфтят, но не и ябълките.
Днеска още 5 гнезда за цигулки окопах , остават още 5. Миналата година съм ги сял по туби на 24.04, но тази година са нещо нефелни. Уж по същото време са бучени в кофички, но не бързат нещо. А са на топло и светло :?
Днес успях да пръсна и останалите 6 дръвца с удължителя, на последното дърво взе, че се раздуха .
vlax - майстор
съб апр 17, 2021 3:38 pmkr1100 написа:
...с удължителя....
Какъв удължител,кабел или маркуч? :?
:partyman:
kr1100 - майстор
съб апр 17, 2021 3:48 pmvlax написа:
съб апр 17, 2021 3:38 pmkr1100 написа:
...с удължителя....
Какъв удължител,кабел или маркуч? :?
:partyman:
Има ги в Хомемакс а,Бриколаж 2 вида : тръби 1,5 и 2м с резбови накрайници. Единия е с резбата на ръкохватката за Рурис -а , а в другия край навивам щатния от пръскачката сгъваем прът. Понеже е тънък удължителя към него алум. профил нещо като 14х18 мм / от някакво старо съкровище/ и привързани с ЛИДЪл-ски биндерленти за многократна употреба. Като вдига ръката от 2м нагоре тръгва удължението с дюзата. Есента пръскам с една приставка навита на удължителя дълга към 1 педя с 3 регулируеми дюзи. Долна и горна дюза завъртам да пръскат вертикално, а средната да пръска хоризонтално. Става добро оливане за есенното пръскане.

П.П. Днес щях да го снимам , но се залутах с окопаването на гнездата, а и няма слънце , а вятър и понамръзнах и се прибрах набързо след копането.
Последна промяна от kr1100 на пон апр 19, 2021 5:13 pm, променено общо 2 пъти.
gnt69 - майстор
Аз пък днеска си порязах асмите, чак да 17 април друга година не съм закъснявал. :partyman:
ky-kyy - майстор
съб апр 17, 2021 9:54 pmgnt69 написа:
Аз пък днеска си порязах асмите, чак да 17 април друга година не съм закъснявал. :partyman:
Избързал си, можело да поизчакаш да узрее и едновременно да береш и да подрежеш :lol:
kr1100 - майстор
Днес пълна релаксация :-D Дъжд. Останаха ми още 3 гнезда за оформяне, разхвърлял по места съм галоновите туби в готовност за бучене . Утре ще ходя да взема 3 годжита за бучене
kr1100 - майстор
Вчера и днес завърших с засаждането в гнездата на комбото : 4 гнезда тиквички Забода, 3 Егоз + царевица + салатен боб. и 16 гнезда цигулки+ боб+ царевица. Тиквички и цигулки разсад към 10 см под туби. Маркучите опънати и капят от регулируеми капкотдели 0-70 л/ч.
Подготвена площ за боб, краставици, бамя,чуФки, патладжан, маркучи и покрито със " зеленясал" мулч /тип зебло/ и отвори на Мерцедес прорязани с поялник тип брадва / май 250Вт беше/.
Щях да правя снимки , ама в други ден.

Утре ден за почивка - походче , Огин, скара, бира и ПЛАЖ. Ще проверим как е водата. Иначе слънцето е силно и вчера ми се запали врата.
Обаче си вземам мазило с висок UV фактор :finga: :-D :partyman: :partyman:
Мъка вече 2 ра година Негово дългуушие не посещава плаж - старост нерадост. На 26.6 ще започне 16 тат си година - доста почтенна възраст.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: