Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Някой ще сподели ли, при това валежно време, как трябва да се пръскат растенията?!
Последните два дни валя, днес също се прогнозира валеж, както и в следващите няколко дни.
Да се изчака по сушаво или след всеки дъжд?
kuger - майстор
пет юни 11, 2021 11:24 amТрифон П.Трифонов написа:
Някой ще сподели ли, при това валежно време, как трябва да се пръскат растенията?!
Последните два дни валя, днес също се прогнозира валеж, както и в следващите няколко дни.
Да се изчака по сушаво или след всеки дъжд?
Добре е да се пръска, аз чакам да изсъхнат растенията, та тогава. Редувам бордолезов с Ридомил, но през дни, не си давам много зор, щото ще изтъпча пътеките, после ще скача яко фрезата :)
шоп - майстор
пет юни 11, 2021 11:41 amkuger написа:

Добре е да се пръска, аз чакам да изсъхнат растенията, та тогава. Редувам бордолезов с Ридомил, но през дни, не си давам много зор, щото ще изтъпча пътеките, после ще скача яко фрезата :)
Аз съм поел по друг път. Не пръскам не копая.
Мулч в лехите и отъпкани пътеки. Няма фитофтора, няма плевели, няма отрови и фреза.

Прикачен файл

IMG_20210611_130127_resized_20210611_023432157.jpg

Прикачен файл

IMG_20210611_130007_resized_20210611_023431902.jpg

Прикачен файл

IMG_20210611_125950_resized_20210611_023431608.jpg

Прикачен файл

IMG_20210611_125932_resized_20210611_023403918.jpg

Прикачен файл

IMG_20210611_125904_resized_20210611_023347879.jpg
wanderer - специалист
пет юни 11, 2021 2:40 pmшоп написа:
Аз съм поел по друг път. Не пръскам не копая.
Мулч в лехите и отъпкани пътеки. Няма фитофтора, няма плевели, няма отрови и фреза.
  • шоп-е, поздравления, това е голям успех според мен. Напълно споделям неагресивното обработване на почвата около растенията. Аз поддържам контролирано затревяване - големите треви ги скубя, останалото с тримера, и всичко окосено оставям в реда като мулч. Опитах без препарати, но успеха беше при мен беше незадоволителен...Вярно, че високата леха е предпоставка за по малко болести, но как воюваш с неприятелите?? При мен като нахлуят листните въшки или колорадския бръмбар ако не ги напръскам за няколко дена всичко е история. Вероятно местните условия за разпространения на болести и неприятели са много важни и при мен изглежда са в много неблагоприятна комбинация :-D
  • Относно питането на Трифон - зависи какви растения и срещу какви болести или неприятели воюваш..Неприятелите са по-лесни, в повечето случаи са видими. По-лошо е с болестите. При валежно време за доста от препаратите съм срещал, че времето между третирания се намалява. При мен също вали всеки ден, и последните ми две пръскания бяха през 7 дена. Избери си системни фунгициди, и ако вали всекидневно карай на 7-8 дена докато се оправи времето. При трайно сухо време ако съм увардил растенията - юли месец примерно, аз спирам да пръскам изцяло, дори и профилактичните пръскания. Единствено ако имам атака на неприятели, най-често въшки с някой инсектицид с малък карантинен срок и локално на засегнатото растения/растения.
съб юни 12, 2021 12:13 pmwanderer написа:
...ако вали всекидневно карай на 7-8 дена докато се оправи времето...[/list]
Това ми беше въпроса.
Ясно ми беше, че при чести валежи (всеки ден, да речем), не би трябвало да се пръска със същата честота. Да, но като зареди седмица- десет дни валежи, на колко?
Приемам 7-8 дни за нормално. Спира да вали, съхнат растенията, пръскам.
Благодаря!
Като мерна баба Гана, в градината, ще подпитам и нея. То, като пръскам нейната градина, че не може вече жената, ко да прая- ще пръскам и моята, хахааа.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
,

Прикачен файл

201533736_2472571459555085_697155311635443219_n.jpg
201533736_2472571459555085_697155311635443219_n.jpg (46.23 KиБ) Видяна 681 пъти
Andri01 - майстор
" Кьоравите врабци,господ ги храни".
kuger - майстор
ср юни 16, 2021 12:22 pmAndri01 написа:
" Кьоравите врабци,господ ги храни".
Ако ще и четири очи да имаш, а влез в градината, междуредията станаха на вади. А си стъпил, а си потънал до глезен. Гадна работа!
kr1100 - майстор
ср юни 16, 2021 2:22 pmkuger написа:
Ако ще и четири очи да имаш, а влез в градината, междуредията станаха на вади. А си стъпил, а си потънал до глезен. Гадна работа!
В понеделник го давах уж да започне да вали към 15 часа. Към 10:30 извадих пръскалото , налях вода на 1/2, малко веро и тъкмо да сложа в 1 перилна туба от 4,Х л Топа а и се мрсчи ,облаци и се започна.
По-рано от цитираното време не ставаше - силничък вятър. :? Вчера не спря . Череши има , но взеха да се пукат, а уж ги съветвах с калциева основа с пръскалото. В долния край на мястото на места стоя езерца. Домати и навън и ввътре има , но не зреят. Бамята в кофичките в оранжерията все си стои около 2 см.висока - не ще да пораства. Алабаш се е хванал / има си хас да не се е хванл след засаждането 2 дно дъжд. Сега се притеснявам да не започнат да загниват чушки, патладжан от многото вода. Зеления мулч тип зебло пропуска вода , не е като найлоновия.
6 та и 7 ма тиквички паднаха в тавата. Само Егоз- а дава тиквички , Забода -та сега цъфти да видим дали нещо ще роди. Обикалям и пръскам цветовете ,че пчели не се виждат.
Дали от силния вятър снощи и днес много ябълки и сливи са по земята .

П.П. Трифоне като пиша за пръскане имам в предвид асмите . Без пръскане при тях не става .

Ето ти линк : https://www.ebay.com/itm/Naissance-Neem ... yS7VZ5eniQ
Жоро от Русе ме насочи към това масло.
Гледай с цифри 235. Сега е 21,14 $ + 4 GBP. Но сега с новите разпоредби не се знае дали няма да нанижат и ДДС и става.
Иначе в БГ има Нимазал , на 'Хубава" цена. :-D
Вътре в оранжерията с инсектициди не пръскам - има мрежи и съм нависил жълти лепенки А4
Последна промяна от kr1100 на чет юни 17, 2021 6:15 pm, променено общо 4 пъти.
https://www.monitor.bg/bg/a/view/domaty ... ija-269042

Потресен съм! Сякаш ще огранича пръскането, към което бях се засилил.
Тази година моите растения се развиват страхотно. Отчитам го като плод на ранното изваждане на разсад под найлон и торенето с кокошка тор.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: