• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lpoik - специалист
вт юли 10, 2018 12:28 pmpreslav написа:
вт юли 10, 2018 12:02 pmlpoik написа:
Lisko---Tи пак си добре щом остава по някоя слива здрава.При мен завръз много,но всички окапват още зелени.Май трябва нещо да се пръскат(всяка година е така) :partyman:
Погледни тази статия - https://www.aquamat2000.com/bg/applicat ... %B8%D0%B2a - пръскането не е за пренебрегване, торенето също, но очевидно проблемът ти идва от липса на влага.
Благодаря за линка. Верно не съм и слагал тор,но не мисля че е останала без влага.От зимата до сега не е останала без влага и половината и повече окапаха зелени.Все си мисля че нещо е болна и за това не задържа плодовете.И нещо друго,гледам по листата се появяват кафяви петна.И аз не знам какво става, ама и така не е. :partyman: :?
preslav - майстор
вт юли 10, 2018 1:53 pmlpoik написа:

Благодаря за линка. Верно не съм и слагал тор,но не мисля че е останала без влага.От зимата до сега не е останала без влага и половината и повече окапаха зелени.Все си мисля че нещо е болна и за това не задържа плодовете.И нещо друго,гледам по листата се появяват кафяви петна.И аз не знам какво става, ама и така не е. :partyman: :?
Кафявите петна по листата ми дъхат на сачмянка - гъбично заболяване, което ходи основно по костилковите. Надявам се да не е прекалено късно, но няма да е излишно ако напръскаш с бордолезов разтвор още сега, по-късно ще се допитам до жената, че записките за борбата със сачмянката са в нея. Погледни и тази статия - https://nivabg.com/tips/sachmyanka-po-slivata-672/ - а в Гуглето потърси снимки на заболяването, надявам се да се ориентираш лесно.
Аз обаче имам друго питане - какви са признаците за готовност на лука за прибиране? Моят е полегнал почти на 100%, но стеблата са все още свежи и зелени - по закон прибирането трябва да е стане в края на този месец, но не знам какви са критериите за готовност, че годината е една такава особена. Чувал съм също, че лука трябва да се тъпче, че да расте на глава, но това ми е напълно непонятно - какво означава да се тъпче, да го сгазя с крака, да го валирам, да го натъпча с манджа?
nikel - специалист
Тъпченето с крака на лука са го използвали миналия век за да пречупят ствола на растението и да може да расте на глави.Тъпче се в частния дом защото е малко.На полето не съм видял някой да тъпче,просто го вадят по късно.
lpoik - специалист
вт юли 10, 2018 2:54 pmpreslav написа:
вт юли 10, 2018 1:53 pmlpoik написа:

Благодаря за линка. Верно не съм и слагал тор,но не мисля че е останала без влага.От зимата до сега не е останала без влага и половината и повече окапаха зелени.Все си мисля че нещо е болна и за това не задържа плодовете.И нещо друго,гледам по листата се появяват кафяви петна.И аз не знам какво става, ама и така не е. :partyman: :?
Кафявите петна по листата ми дъхат на сачмянка - гъбично заболяване, което ходи основно по костилковите. Надявам се да не е прекалено късно, но няма да е излишно ако напръскаш с бордолезов разтвор още сега, по-късно ще се допитам до жената, че записките за борбата със сачмянката са в нея. Погледни и тази статия - https://nivabg.com/tips/sachmyanka-po-slivata-672/ - а в Гуглето потърси снимки на заболяването, надявам се да се ориентираш лесно.
Аз обаче имам друго питане - какви са признаците за готовност на лука за прибиране? Моят е полегнал почти на 100%, но стеблата са все още свежи и зелени - по закон прибирането трябва да е стане в края на този месец, но не знам какви са критериите за готовност, че годината е една такава особена. Чувал съм също, че лука трябва да се тъпче, че да расте на глава, но това ми е напълно непонятно - какво означава да се тъпче, да го сгазя с крака, да го валирам, да го натъпча с манджа?
Както казваш за лука,той сам си е паднал(згазил) ако са му още зелени перата не го вади,чакай докато почнат да съхнат и провери какви глави е направил ако са малки остави го още малко.Аз моя го извадих защото перата исъхнаха понеже е саден есента.Ще проверя в гугле за тази болест.Благодаря. :partyman: :rock: :drinkers:
preslav - майстор
вт юли 10, 2018 3:35 pmnikel написа:
Тъпченето с крака на лука са го използвали миналия век за да пречупят ствола на растението и да може да расте на глави.Тъпче се в частния дом защото е малко.На полето не съм видял някой да тъпче,просто го вадят по късно.
Аз питам за 10-15 квадрата лук - нали темата е за начинаещите градинари, а не за плантаторите.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт юли 10, 2018 3:35 pmnikel написа:
Тъпченето с крака на лука са го използвали миналия век за да пречупят ствола на растението и да може да расте на глави.Тъпче се в частния дом защото е малко.На полето не съм видял някой да тъпче,просто го вадят по късно.
На бригадите ено време ни водеха да тъпчем лук
chapara - майстор
Те т'ва е работа, само да ТАПЧЕШ :-D
vlax - майстор
Краставиците ми почват да се маносват,
Изображение
до сега не съм ги пръскал,бера постоянно и раздавам/подарявам.
Но това време ни разказа играта,с какво Био да ги пръскам и колко е карантината.
Днес изтръгнах един корен бамя,беше целия увяхнал,не съм анализирал каква е причината.
kr1100 - майстор
[quote=n_a :? Аз да мисля, че хамбурското е бяло....
[/quote]

Червено до тъмно червено

vlax - пръскай ги с Алиет Флаш.
Вчера и днес си играх с настройки на отварачката.Днес съм по -доволен с настройката - стана по-адекватна.

Прикачен файл

IMG_20180709_173007656.jpg

Прикачен файл

IMG_20180709_172946308.jpg
Последна промяна от kr1100 на вт юли 10, 2018 8:39 pm, променено общо 3 пъти.
vlax - майстор
вт юли 10, 2018 8:25 pmkr1100 написа:

vlax - пръскай ги с Алиет Флаш
Питах за Био
вт юли 10, 2018 8:00 pmvlax написа:
Но това време ни разказа играта,с какво Био да ги пръскам и колко е карантината.
:partyman:
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: