Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
Аз пък вчера имах едно премеждие - споделям го не за да се оплаквам, а за да предупредя, че такива неща се случват.
Рано сутринта ми цъфва един комшия с щайга с 6-7 кофички разсад от неизвестен сорт краставици. Донякъде сам съм си виновен, че беше станало приказка, че нашите краставици не са избили, ама не съм му искал, дори му казах, че не ми трябват краставици още защото нямам конструкция.
Както и да е, донесъл нещо дето не съм му искал, спретнах набързо конструкция, булката прецени, че кофичките са подсъхнали и ги поля. Когато тръгна да ги бучи, гледам на мястото на касетката черно от летящи мравки или нещо такова. Тръгнах да ги газя и викам "булка давай някакъв инсектицид", ама гадовете взеха да летят, добре, че се местят от място на място на рой, че успях да ги напръскам групово.
Първото е, че от няколко години разправяме на съветника си, че чужд разсад не искаме, ама... абе не увира шопската кратуна - внимавайте от кого какво взимате, а най-добре си правете разсада сами.
Второто ми е питане - какви може да са тези дребни насекоми, с дълги крила, движещи се ниско над земята в рой? Какви поражения мога да очаквам от евентуално оцелелите? Не мога да си обясня къде са се крили гадините в момента на пренасяне на касетата, възможно ли е да са се крили в засъхналата почва на кофичките и да са излезли след поливането?
Andri01 - майстор
Бой по кофата. Това са нисколетящи дронове на ДАЕШ! Нападат предимно домашната ракийка,а краставиците си ги носят за мезе. :(
hidrazin - майстор
нед май 12, 2019 7:05 ampreslav написа:
...какви може да са тези дребни насекоми, с дълги крила, движещи се ниско над земята в рой? ...
Ами нали си написал летящи мравки? Летящите мравки са си мравки които се роят.
Без снимка - толкоз.
:partyman:
preslav - майстор
За снимка и през ум не ми е минавало - панирах се и мислех само в посока унищожаване на гадта. После вече потърсих в нета снимки и оприличих насекомите на летящи мравки, а когато попрочетох за тях се замислих дали просто не е някакво съвпадение и нашите си мравки да са се показали заради чуждите краставици. Май не е чак толкова страшно, просто не бях виждал такова струпване на насекоми.
Като във филм на Хичкок.
Представих си го цветно и ши си сипя една успокоителна.

Пресли, не им са давай! Нито семенце на нашественика.
Неска подготвих 30 квадрата. Следобед опъвам капковите и почвам да буча доматя.
Дали да сменя местата на краставиците и доматите?
Не ми се ще, защото ще трябва да разделя домата в две различни лехи и прекрояване на капковото.
miroki - майстор
Нормално е всяка година на всичко да разменяш местата. 4 парцела/ замени са достатъчни. Не случайно направих капковото на 5 кръга, които са заменяеми. Писано е в темата за капковото.
За гадинките, дали с расада или сами ще долетят разлика няма. Все ще дойдат.
preslav - майстор
нед май 12, 2019 11:42 amТрифон П.Трифонов написа:
Като във филм на Хичкок.
Представих си го цветно и ши си сипя една успокоителна.

Пресли, не им са давай! Нито семенце на нашественика.
Неска подготвих 30 квадрата. Следобед опъвам капковите и почвам да буча доматя.
Дали да сменя местата на краставиците и доматите?
Не ми се ще, защото ще трябва да разделя домата в две различни лехи и прекрояване на капковото.
Аааа, нямам нищо напротив да изнесат всички буреносни семена, ама бурени да искаш, а магданоза и копъра кът.
По правило една и съща култура не се сее няколко години на едно и също място, ама къде е тая възможност в една градина от 100-200-300 квадрата, освен да се менкаме с комшийката, тя да сее домати у нас, а аз у тях - сея на едно и също място с тайната надежда, че торовете ще компенсират изяденото от растенията, а препаратите няма да позволят да се развиват едни и същи болести. Ако имах 4-5-6 градини щях да въртя сеитбите, ама сега няма как да стане, най-многото да разменя местата на лука и чесъна или на краставиците и боба, евентуално на доматите с пипера ииии к'во? Според мен по-важното и по-изпълнимото е да не се сеят несъвместими култури една до друга, а някъде в началото на темата имаше линк към статия за правилното сеитбообръщение и кое с кое не се обичат.
Сега ми идва на ума, че може едната година всичко да е грах, следващата домат, после лук, после чесън, после пипер, после зеле и така всяка година по една култура, за 10 години ще завъртиш всичко, ама и веднъж на 10 години ще ядеш салатки с пресен лук и чесън.
Тъй че, бухам всичко на едни и същи места, а на есен ще видим кой какво е изял и къде се е ос..л.
Andri01 - майстор
Блазя ти. Млада комшийка,можеш да "сееш на едно и също място,в дворчето и"! Ко да кажа аз-с двама комшии,единия -бивш "сандък" от флота,другия-бивш/ не успял/ боксьор и бакшиш :)
kr1100 - майстор
садене в кал. Буча садилото и топка залепена за садилото. Тръскане не помага - с ножа дълбане да падне калта.
EDI - майстор
И при нас кал.Вчера теглих браздите на вилата, днес ги дооформих и жената и тъщата боцнаха някой и друг корен домати, краставичка и т.н.Обаче мазен чернозем, е.ало си калта, добре, че фрезовах три пъти тази пролет, малко помогна.

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: