Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
naydenov.anton - специалист
Здравейте,

искам да Ви помоля за помощ отностно изчисляването на необходимите тръби, фитинги и т.н. за напояване, които ще са ми нужни.

Става въпрос за малка морава а именно:

Изображение

Мисля, че така разположени и избрани разпръсквачите ще са добре. Също ми се иска да направя и капково напояване (синята линия), където в мемента ми е живия плет от лингустром.

Днес успях да премеря дебита и налягането в системата. Дебита е 10 литра за 20 секунди или по моя сметки 1800 литра на час. Налягането е високо и то доста. Уреда ми е до 6 bar-a и го изпълва без проблеми.

Като цяло това е водопровод, който се използва за напояване на съседните земеделски площи и се захранва от близкия язовир. Проблема с него е, че 2 дена от седмицата не работи, но това ще го мисля как да го компенсипам.

Проблемите, които в момента срещам са:

1. Да изчисля дали един или два кръга да използвам за разпръсквачите. Предполагам, че ми е необходима тръба 32-ка. Не мога нещо да намеря таблицата за изчисляване а и ако я намеря едва ли ще се ориентирам като хората. Също така какво налягане трябва да осигуря на кръговете? Четох, че при работещи кръгове трябва да е поне 2.5 ама ако му подам 10 няма ли да е лошо за разпръсквачите?

2. Не знам за капковото напояване дали направо да не взема едни 50 метра и да ги пусна успоредно. По мой сметки при размер ф16 и 2.2 и капкообразуваели на 33 см литра на час се получават едни 335 литра на час. Също тук не знам предполагам, че ще ми трябва нещо за да намаля налягането в този кръг.

Май това са ми основните питания. Другите са отностно кой продукт да избера, но това евентоално ще излезе от самосебе си след като имам някаква яснота за изчисленията.

Също ще трябва да помисля и филтрация и т.н. поради това, че гореспоменатия източник няма пречистване или поне е много трубо, но това е най-малкия ми проблем.

Благодаря предварително.
preslav - майстор
Аз бих направил така - принтирам тази схема и отивам с нея в магазин предлагащ поливни системи. Накупените тракачаци сглобявам без да заравям в земята, уверявам се, че всичко работи коректно и чак тогава фиксирам.
naydenov.anton - специалист
Благодаря за предложението. Най-вероятно така ще направя.

Проблема е, че най-близкия магазин за напояване, в който мога да разчитам на помощ като хората е на около 100 километра та затова ми се искаше да поръчам онлайн, но ако не стане ще се разходя.

Поздрави
preslav - майстор
naydenov.anton написа:
Благодаря за предложението. Най-вероятно така ще направя.

Проблема е, че най-близкия магазин за напояване, в който мога да разчитам на помощ като хората е на около 100 километра та затова ми се искаше да поръчам онлайн, но ако не стане ще се разходя.

Поздрави
Повечето магазини (особено сериозните) имат сайтове, мейли за контакт, телефони и предлагат доставка по куриер. Аз бих поискал оферта с включени варианти на различни цени и гаранция, че инсталацията ще работи. Всичко е въпрос на договорка.

Тема "Изчисисляване на воден източник за разпръсквачи и капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: