Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
diad40 - напреднал
Колеги,не знам модела на помпата,но ми трябва турбина/старата се покриви и беше месингова/.Външен ф115мм,вътрешен малък отвор с шпонка ф12.5 мм и вътрешен голям отвор ф60мм.Чета по онлайн магазини диаметри 110мм,140мм и др.,но не и такава Благодаря за всяка информация.
Тая ми прилича на твойта.
https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0% ... 0%B4%D0%B0
Качи снимки на помпата и на турбината! Някой може да познае нещо.
preslav - майстор
От 140 лесно става на 115, от 110 също се получава (след малко разтягане).
Hursa - майстор
Според мен - много малко вероятно е да може да се монтира работно колело от един модел на друг модел центробежна помпа. Дори изброените размери да съответстват. Важни са размерите на работното колело под уплътнителните пръстени на тялото, обикновенно са на външна повърхност, но на всмукателя, може и на вътрешна да е. Важни са и доста други размери.
(показаното работно колело е чугунена отливка, а как се "разтяга" работно колело, дори не мога да си представя :)).
Hursa написа:
Според мен - много малко вероятно е да може да се монтира работно колело от един модел на друг модел центробежна помпа. Дори изброените размери да съответстват. Важни са размерите на работното колело под уплътнителните пръстени на тялото, обикновенно са на външна повърхност, но на всмукателя, може и на вътрешна да е. Важни са и доста други размери.
(показаното работно колело е чугунена отливка, а как се "разтяга" работно колело, дори не мога да си представя :)).
Показаното е нещо, което може да се намали до нужният размер. Ясно, че и другите размери са важни и не са само 3.
Разтягането е доза хумор.
Ако има снички, все някой ще познае марката и модела и ще предложи конкретно.
Hursa - майстор
Все пак мисля, че е малко вероятно е да се вземе работно колело от един модел помпа и да се "присади" на друг модел. Не е изключено, но все пак това не е стандартизиран детайл и работното колело е "уникално" за модела. Осевите размери почти не могат да се коригират, две близки на вид работни колела могат да се различават в пъти по тегло (и по радиално разпределение на масите) дори, ако са изработени от еднакъв материал. Две близки по общи размери работни колела могат да се различават съществено по профил на работните лопатки и по техния брой. При такова "присаждане", най-вероятно съществено ще се измени напора и дебита на помпата (спрямо номиналните, много по вероятно е да се понижат), КПД също съществено ще се понижи. (Да се "подреже" работното колело на помпата по диаметър, да възможно е, до колкото знам (и се прави, за понижаване на напора), така че - да може да се монтира по-малко по-диаметър работно колело - в определени предели.)
Hursa написа:
Все пак мисля, че ...
Въйййй, то голям проблем стана, че и голямо мислене и писане пада.
Не си креативен, а само задълбочаваш проблема.
Опитва се приспособяване, ако се получи- добре, ако не, здраве да е, почваме на Ново и живейми, чи времи няма.
....обикновено се получава. Имам безброй примери, ама на кой му трябват...?!!!

Тема "Колеги,знаете ли за такава турбина?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: