Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
preslav написа:
Инфомаре, често темите ти ме хвърлят в тъч, наумяваш си нещо и си усложняваш сам живота. Да започнем с това защо ти е изобщо помпа, зор ли имаш някакъв, норма ли гониш тези мижави 1000 литра да ги изплюеш за 12 часа, какво те бърка ако изтекат на самотек за 24-36-48 часа? Колко ще ти струва повдигането на бидона на 1 метър над равнището на двора ти - дори и да е колкото цената на една помпа къдя майната отиват всички други разходи по стопанисване и поддръжка на една помпа? Защо ти требе да си го набиваш с разтваряне на торовете в самия бидон, какво ти пречи да разхвърляш половин кофичка от кисело мляко около всяка асма, а после да вкопаеш и полееш? Няма да споря, но кой полива асми и лози, трябва да е някаква адска суша, че да се наложи поливка - не, че не съм виждал капково напояване на лозови масиви около Белово, но трябва да си профи, че да знаеш колко, кога и как да наливаш вода.
Моето мнение е да не се занимаваш с глупости, освен ако нямаш какво друго да правиш - аз като нямам друга работа си бия жената, понякога Фаща дикиш.

Един последен въпрос - теб що ти викат капитане, Капитаните не орат ли морето?
За асмите съм направил подземно кореново напояване с капкообразователи 8л/час. Отказах се от основно повърхностното напояване, въпреки, че го имам като вариант и го прилагам когато торя с отлежал оборски тор. преминавам към смесено с тежест на кореновото и внасяне на полезните елементи директно в кореновата система. По-умните от мен казват че така е по-добре за тях.

Тези капкообразователи работят от 0,3 до 5 атм. Няма как да вдигна този бидон на 3-4 метра височина. Ако беше проста тръбичка без дозатор сигурно можеше да стане един метър, но минималното налягане на пропускане ме бърка, та не става дума за един метър.

Говорил съм с хора които ползват точно за тази цел за подобна система най-простите помпи от 45-50 лева и има вършат работа, ама аз нали искам всичко да е издържано, та да питам специалистите та да не объркам нещо, а и нещо ме смущава в тези гаражни изработки, за това търся нещо сигурно и трайно.

За филтърът сте прави, бях забравил - колко микрона трябва да е - 100...50...20?


Бях капитан... сега съм пенсионер отглеждащ доматки, пиперец, асмички и двадесетина овошки. Спокойствие, чист въздух, бистра водица, винце, ракийка и музика на корем. Животът сега започва.... :rock: :partyman:
Прикачен файл:
Snap3867.jpg
Прикачен файл:
Snap3868.jpg
Прикачен файл:
Snap2144129414.jpg
Прикачен файл:
Snap2144128196.jpg
Прикачен файл:
Snap2144126802.jpg
kr1100 - майстор
асми . лозе се хубаво се поливат 2 пъти - в средата на юли и в средата на август. След средата на агуст забрави за поливане. И си при всяка пролет и есен рови за росни корени. Асмите. лозите пускат дълбоки корени.
kr1100 - майстор
infomar - ето това е капкоотделител. 2 дни го киснах в солна киселина и не се отпуши. От този тип при запушване - хвърляне. Виждаш лабиринчето с 1 отвор. Надувах с комресор след солната киселина - няма отпушване. Тоаа стана след 3г експлуатация. Зелената част е плътно набита в черната.
Капкоотделителите, които са регулируеми - развърташ главичката, продухваш и пак навиваш и регулираш потока капки.

Прикачен файл

IMG_20180529_132100639_HDR.jpg
zz_stefanov - майстор
infomar, хубава градина.
Гледам лозичките са ти засадени под нивото на почвата. Каква е идеята - по безопасно да презимуват, да станат по дълбокии корените ли...?
hidrazin - майстор
вт май 29, 2018 1:30 pmkr1100 написа:
От този тип при запушване - хвърляне.
Същото е и с твърдите капкови маркучи. Днес изхвърлих над 50 метра такъв.
И това със солната съм го пробвал - ефекта е частичен.
Но па за тая цена винаги ще предпочета твърд капков.
Теа ги изхвърлих след поне 5 години експлоатация...
:partyman:
infomar
вт май 29, 2018 9:59 pmzz_stefanov написа:
infomar, хубава градина.
Гледам лозичките са ти засадени под нивото на почвата. Каква е идеята - по безопасно да презимуват, да станат по дълбокии корените ли...?
Практикувам го от миналата година.
- Няма росни корени
- повече влага (комбинация с подземно поливане)
- издръжливост на големи засушавания.
- няма опасност от замръзване на корените при голям студ - винаги ще оцелеят.
- по-лесно извиване в основата първите няколко години за заравяне, докато са млади и без много твърда дървесина
- и т.н.т.
Последна промяна от infomar на ср май 30, 2018 4:06 pm, променено общо 1 път.
kr1100 - майстор
aз всяка пролет разкопавам в кръг около лозите така,че ,главнята да е оголена - не пускат росни корени. Наесен обратно заривам.
vlax - майстор
ср май 30, 2018 2:12 pmkr1100 написа:
aз всяка пролет разкопавам в кръг около лозите така,че ,главнята да е оголена - не пускат росни корени. Наесен обратно заривам.
Да извинява автора на темата,но тъй като говорите за росните корени.
Да Ви питам,че ни ми се чете,имам нови 8 асми на 2 години, аз съм си ги правил от пръчка,въпреки всички минуси за метода ,които съм прочел.Трябва ли да ги разравям за росни корени и как да го направя?Някаде бях чел ,че се правело през юни месец или нещо съм сънувал.
infomar
ср май 30, 2018 3:25 pmvlax написа:
ср май 30, 2018 2:12 pmkr1100 написа:
aз всяка пролет разкопавам в кръг около лозите така,че ,главнята да е оголена - не пускат росни корени. Наесен обратно заривам.
Да извинява автора на темата,но тъй като говорите за росните корени.
Да Ви питам,че ни ми се чете,имам нови 8 асми на 2 години, аз съм си ги правил от пръчка,въпреки всички минуси за метода ,които съм прочел.Трябва ли да ги разравям за росни корени и как да го направя?Някаде бях чел ,че се правело през юни месец или нещо съм сънувал.
За съжаление трябва да се махат.
Тук е обяснено добре.
http://www.bgfermer.bg/Article/4177773
kr1100 - майстор
и в късна пролет и наесен.

Тема "Препоръчайте читава помпа за поливане до 2-3 м2/час и напор до 3 атм." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: