• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yanko78 - специалист
В дилема съм, как да направя така, че в овощната градина да е затревено и приятно? Площа е около 3-400 кв.м. В момента излиза всякаква смрад, която е кося на 3 седмици с моторна коса. Идеята ми е да стане красиво и приятно за отдих между дръвчетата. По принцип имам изградена поливна система за райграс, също съм предвидил и един кръг за поливане на дръвчетата, но като че ли, ме домързява да правя там поливане за трева, а и не съм сигурен, дали помпата ще смогва да полива дръвчетата и да надува пръскалки. Също ми е интересно как ще е насадя? Почвата е доста твърда и не съм наясно дали трябва да е разрохвам за да загърля първоначално семената? Минаваше ми идея да фрезовам всичко и да нахврълям семената, но ми се вижда доста трудоемко в предвит, че всичко е спекано. Може би първо ще трябва оране и после фрезоване. Най ще ми е добре, ако има трева която си никне от самосебе си и която да е разхвърля и да се хване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не съм го правила, само съм размишлявала :-) Наесен, края на октомври, примерно, да нахвърляш подходяща местна тревна смеска. Обичам детелина, мекичка, такава... Преди дъждовете да подготвиш почвата... и догодина само да косиш...
Djack - специалист
И аз бях на твоя хал! За да избегна поливането оставих дивата трева, обаче това косене на 3 седмици е твърде дълъг период! За да унищожиш широколистната растителност трябва особено в началото, еле пък при тия дъждове да косиш на 4-5 дена за да стане работата! Аз започнах процедурата в ранна пролет и смея да кажа, че вече поляната изглежда доста по-добре! Житните са доста устойчиви и добре се справят с другата растителност, но трябва да им помагаш!
yanko78 - специалист
ср юли 25, 2018 9:24 pmhidrazin написа:
Троскот.
:partyman:
От къде и как да го завъда?
Djack написа:
И аз бях на твоя хал!
При мен няма трева, основно нещо като лапад и едно много сочно което пълзи като пайжина. Интересува ме целият процес през който е необходимо да мина за да се захване и развие трева. Горе имах чуденка, дали да се нахвърли семе, дали да се оре, дали да се фрезова....,
kr1100 - майстор
ср юли 25, 2018 9:24 pmhidrazin написа:
Троскот.
:partyman:
:partyman:
минаваш по често с фрезата и така хубаво го разсаждаш.
Лапад, манголд, лющях, киселец го иставяш да направят семена и сами се разсаждат, също и копривата/
Последна промяна от kr1100 на ср юли 25, 2018 9:58 pm, променено общо 1 път.
Djack - специалист
Туй сочното в момента предполагам че е тученица! :) Взимай една косачка с кош и запуквай парцела! Няма растение което да може да живее без листа! На есен може да помогнеш със семе на декоративен троскот или смеска за спорт и слънце! Ама туй чак след като застудее малко и се приберат мравките!
ZEDYCUS - майстор
Като заравнявах терена на вилата след изграждане на подпорни стени бях пред същата дилема. Райграс не ставаше, щото ходя сравнително рядко и няма кой да го полива.
Реших си проблема като разхвърлях плява от сено( От плевня обрах под сеното, праха и семената ) За две-3 години тревата се сгъсти достатъчно, като се окоси да стане приятна зелена ливадка. Не поливам нищо, сега с тези дъждове кося на седмица -две като се кача с тример.
На последната снимка се вижда каква стана тревата.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от ZEDYCUS на чет юли 26, 2018 10:43 pm, променено общо 1 път.
fbr - майстор
Троскота зимно време изсъхва и става грозно за гледане. Не е за предпочитане. Оставяш природата да си върши работата и само косиш. Най-подходящите треви за твоята почва и режим, сами си намират път. Но си трябва време. Имаше една приказка за английската морава.
ZEDYCUS - майстор
:partyman: Ето снимка от днес, как се разви тревата. Не е косена от 3 седмици.
Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Избор на тревна смеска БЕЗ поливане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: