• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kistbam - специалист
Здравейте. Предстои ми изграждане на пътеки около къщата и главна пътека от входа до нея. Идеята е да направя бетонни пътеки, а след време върху тях ще отлея от тези плочки, които отливаш от готови форми. Сега мисля да ги пусна 4-5см над нивото на двора. А когато отлея плочките ще стане около 10см. Идеята е че трябва да ги направя криволичещи. Може ли съвет от хора, които са правили такива, как да направя кофража. Дали да използвам OSB, само че не знам дали ще мога да го извия. Иначе горе долу мисля че ще се справя. Мрежа 6-ца, под нея добре трамбовано и заравнено. Бетона ще си го правя с бетонобъркачка (1/2/2 - цимент/пясък/чакъл).
P.S. С червено съм отбелязал "релси" по които ще минават колите. Тях ги мисля с паркинг елемнети, но не знам дали и там да отлея бетон и паркинг елементите отгоре или просто да трамбовам, пясъче и отгоре елементите.
Прикачен файл:
PRO-Model.jpg
Прикачен файл:
1362.jpg
1362.jpg (46.23 KиБ) Видяна 9164 пъти
Прикачен файл:
5307-parking-element-604010-siv-original-454.jpg
5307-parking-element-604010-siv-original-454.jpg (54.96 KиБ) Видяна 9164 пъти
jgt - специалист
kistbam - специалист
запита:
"Предстои ми изграждане на пътеки около къщата и главна ..... Сега мисля да ги пусна 4-5см над нивото на двора. ......Идеята е че трябва да ги направя криволичещи. ....... как да направя кофража. Дали да използвам OSB, само че не знам дали ще мога да го извия."

Най-лесно става с маркуч (Ф50 за случая). Ползвал съм също фазер или тънък шперплат.
Успех!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт авг 07, 2018 8:47 amjgt написа:
kistbam
Най-лесно става с маркуч (Ф50 за случая). Ползвал съм също фазер или тънък шперплат.
Успех!
+1
kistbam - специалист
Ако използвам маркуч Ф50, няма ли да се получи извит бетона в края? Все пак маркуча е с цилиндрична форма не плоска.
Иначе с фазер мисля че ще се справя. До колкото си го представям, ще резна плоскостите на дебелината която искам и оттам нататък само трябва да ги извия правилно.
А трябва ли да прекъснвам пътеката през 2м. (ако да с какво), с цел да не се напука или да я лея цялата наведнъж?
Колко дебела да направя пътеката? 10см?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 08, 2018 8:38 amkistbam написа:
Ако използвам маркуч Ф50, няма ли да се получи извит бетона в края? Все пак маркуча е с цилиндрична форма не плоска.
Иначе с фазер мисля че ще се справя...
Ами окръглянето по ръба е търсен ефект. Ако искаш. С фазер е къде-къде по-лесно
VLADO66 - майстор
Прекъсването с фибран 1 см.
kistbam - специалист
ср авг 08, 2018 10:42 amVLADO66 написа:
Прекъсването с фибран 1 см.
През колко метра? 2? При положение че ширината на пътеките ще е около 1.2м.
VLADO66 - майстор
През два метра е достатъчно.Аз моите пътеки не съм ги прекъсвал и имам само една пукнатина, но тя сигурно е заради различно слягане.
kistbam - специалист
Мисля че навих жената да зарежем "Фън шуя" и да направим главната пътека права. Така че тия дни трябва да ги почвам.
Евентуално последно въпросче: Как да подготвя настилката? Ще изкопая на нужното ниво и ще заравня. Оттам нататък? Да насипя ли чакъл с пясък и ако ДА колко? Найлон да слгам ли?
boqnkov - специалист
Здравейте! За да не отварям нова тема ще ползвам тази на колегата. Текущата ситуация е следната. Направил съм кофраж с дъски и колчета и УД профил хванат за цокъла на къщата и смятам по тях да "дърпам" бетона. Пуснал съм наклон извън къщата. Дебелината ще е 10см и мрежа ф4. Бетон Б25. Има найлон отдолу и е заравнено с микс чакъл и пясък. Въпросите са ми:
1. Голямото поле е 12/4м . Смятам да го разделя с фуги на квадрати от по 2м. Достатъчно ли е?
2. Пътеката е с ширина 1.20 . През 2м фугите достатъчни ли са?
3. Добре ли е фугите да се "нарежат" с диамантина след цялостното изливане на бетона. Ако да - може ли среза да стигне до цокъла на къщата? Другото което ми идва на ум е да направя фугите с дъски 2см и да са там при изливането на бетона.
4. Как да постигна задоволителна гладкост на пътеките. Не искам да е стъкло, защото зимата ще се хлъзгам. Смятам с дъска, която да ми е като мастар и с движение като "трион" на придърпвам.
5. Голямото поле ще можем ли двама човека с дъска 4,5м да го издърпаме от край до край. Недостатъка е че УД профила е с ширина 3см и няма да можем спокойно да движим мастара наляво надясно. Не знам дали бях ясен.

Въобще ще се радвам на всякакви трикове и хитрини, които ми кажете за се опитам да стане най - добре.

Прикачен файл

Пътеки.jpg
Пътеки.jpg (49.33 KиБ) Видяна 8592 пъти

Прикачен файл

2018-09-24 08.32.00.jpg

Прикачен файл

2018-09-24 08.31.27.jpg

Прикачен файл

2018-09-24 08.32.37.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Бетонни пътеки около къщата. Въпросчета?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: