• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kGitsov - специалист
Здравейте,

тестово, тази зима смятам да опитам, без растения, да изпробвам схема за отопление на импровизирана оранжерия.
Целта на упражнението е да създам среда, в която растенията да живеят при температура не по-ниска от 0*с и не по-висока от 10*с. Растенията са предимно цитруси и маслини.

Имам две тераси, едната е югоизток (повече изток), а другата е северозапад (повече запад). Двете тераси са отворени и не смятам да ги затварям, заради растенията само.
На източната тераса имам засечка, която е около 50 см дълбока и дълга 130см. Тази площ смятам да я затворя с нещо като шкаф, който допълнително да изорлирам с XPS отвътре и отдолу, като там ще позиционирам саксиите на по-високите дървета, а по ниските на втори етаж над тях.
Две от страните (130см и 50 см) са изолирани с EPS 5 см.

Челните страни смятам да ги направя от стъкло, което да е плътно затворено, за да могат да се огряват само короните на дърветата А горния край също да е от дърво и XPS, за да изолирам топлия въздух, да остане максимално дълго.

В долния край, над саксиите смятам да сглобя водно охлаждане за компютър с 1 перка 120мм, като вместо плочката за охлаждане на процесор мисля да направя съд от мед (цилиндър около 30 см висок и ф 20 дебел с 2 щуцера, през който да минава вода, която да приема от топлината на цилиндъра. Цилиндърът ще го намотая с около 2 метра нагревателен кабел, който по спецификация е 20вата/м или общо 40вата консумация, което по бакалски сметки ако работи 24/7 през зимния период, ще изразходи около 5 лв на месец за ток. (смятам при 0.18лв/квтч).
За да не работи постоянно, ще настроя терморегулатор, който да следи дали температурата на въздуха в "парника" е над 10*С, ако е - гаси нагревателя, ако не -стои включено. В случай че кабелът не е достатъчен, ще намоятая още, но смятам че при малко количество вода в системата, няма да има проблеми да поддържа едни 20-25*С на водата.
Отделно ще закача и температурни логъри (отвън и отвътре), които да записват каква е температурата в "парника" и до него през цялото време, за да съм сигурен че не пада под 0*С вътре и да следя разликите.

Ако някой има идеи, може да споделя..

:rock:
naster - майстор
Каква е функцията на водното? Вентилаторът да осигурява конвекция? Ако е достатъчно добре изолирано, може да се положат някакви плочи под кабела вътре в шкафа - хем да оберат много топлото, хем да акумулират и отдават по-равномерно?
kGitsov - специалист
ср сеп 26, 2018 2:54 pmnaster написа:
Каква е функцията на водното? Вентилаторът да осигурява конвекция? Ако е достатъчно добре изолирано, може да се положат някакви плочи под кабела вътре в шкафа - хем да оберат много топлото, хем да акумулират и отдават по-равномерно?
Точно така водното охлаждане ще го използвам като затворена система, при която имаме помпа, която върти водата в системата и отвежда загрятата вода от цилиндъра до радиатора, където с помощта на перката ще се отнема топлината. Ако го сложа долу, рискувам засушаване на почвата и по-висока температура в саксията спрямо короната, заради въздуха който постоянно ще отнема от влагата. Топлият и влажен въздух от почвата като се качи високо, може да замръзне. Ако намотая просто някакъв елемент с кабела и го оставя ще имам отново голяма разлика от слабото "лъчение".
ben84 - специалист
ср сеп 26, 2018 3:16 pmkGitsov написа:
ср сеп 26, 2018 2:54 pmnaster написа:
Каква е функцията на водното? Вентилаторът да осигурява конвекция? Ако е достатъчно добре изолирано, може да се положат някакви плочи под кабела вътре в шкафа - хем да оберат много топлото, хем да акумулират и отдават по-равномерно?
Точно така водното охлаждане ще го използвам като затворена система, при която имаме помпа, която върти водата в системата и отвежда загрятата вода от цилиндъра до радиатора, където с помощта на перката ще се отнема топлината. Ако го сложа долу, рискувам засушаване на почвата и по-висока температура в саксията спрямо короната, заради въздуха който постоянно ще отнема от влагата. Топлият и влажен въздух от почвата като се качи високо, може да замръзне. Ако намотая просто някакъв елемент с кабела и го оставя ще имам отново голяма разлика от слабото "лъчение".
Никъде не пишеш за проветряване :?
С водното ще има инерция процеса и колкото повече вода има - толкова температурните амплитуди ще са по-големи.
kGitsov - специалист
ср сеп 26, 2018 6:39 pmben84 написа:

Никъде не пишеш за проветряване :?
С водното ще има инерция процеса и колкото повече вода има - толкова температурните амплитуди ще са по-големи.
Водата във водното ще бъде затворена "херметически" в системата.
Вода, само от поливките на растенията, които така или иначе зимно време трябва да са със занижена влага.

Иначе добър въпрос, гледал съм такива шукарийки, например капака отгоре да се отваря, над 20*С
https://www.ebay.co.uk/bhp/greenhouse-a ... dow-opener

Изгоня ли топлия въздух ще си спестя конденза, оттам влагата ще намалее.
Отделно терморегулаторът ще следи дали не се е качила температурата много и ще гаси системата
atanasov2004 - специалист
Доста сложно :? според мен за тези растения....няколко подходящо сковани и добре укрепени рамки от чамови летви, полиетилен по рамките пак подходящо закрепен и една ефтина печка духалка включена на функция против замръзване ще свърши работа. От време на време проветрявай...
kGitsov - специалист
чет сеп 27, 2018 11:50 amatanasov2004 написа:
Доста сложно :? според мен за тези растения....няколко подходящо сковани и добре укрепени рамки от чамови летви, полиетилен по рамките пак подходящо закрепен и една ефтина печка духалка включена на функция против замръзване ще свърши работа. От време на време проветрявай...
Да, но скованите летви и полиетилен изглеждат като колиба на бездомник, идеята е и да не ме е срам, като излезе някой прЕател на терасата да пуши... :D
Духалката е 2киловата...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср сеп 26, 2018 2:28 pmkGitsov написа:
...растенията да живеят при температура не по-ниска от 0*с и не по-висока от 10*с....
В апартамент ли си? В блок? Хората отдавна са го измислили. Саксиите с палмите по стълбища и площадки...
чет сеп 27, 2018 3:27 pmn_a написа:
ср сеп 26, 2018 2:28 pmkGitsov написа:
...растенията да живеят при температура не по-ниска от 0*с и не по-висока от 10*с....
В апартамент ли си? В блок? Хората отдавна са го измислили. Саксиите с палмите по стълбища и площадки...
Анджък. Ако много им са притеснява за светлото, може да тури ламба. Тъй пак ший технологично.
ben84 - специалист
чет сеп 27, 2018 10:42 amkGitsov написа:
Иначе добър въпрос, гледал съм такива шукарийки, например капака отгоре да се отваря, над 20*С
https://www.ebay.co.uk/bhp/greenhouse-a ... dow-opener
Точно такава система имаше в един брой от вестник "Направи си сам" от време оно. Идейно е и би вършило работа.
Но пак казвам за отоплението...
Голяма инерция ще има според мен. Именно затова в самоделните инкубатори се ползват крушки с нажежаема жичка - бързо сгряват и бързо изстиват. Така реагират адекватно на терморегулатора и няма колебания.
  • 1
  • 2

Тема "Парник на терасата - само за презимуване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: