Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iivanov - майстор
Спиш , Трифонов , спиш ! И не е , като да не бе поканен . :partyman: И що си траеш , че гледаш смокини ? Човек по нашия край две смокини за цяр не може да купи .
lpoik - специалист
вт дек 04, 2018 7:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт дек 04, 2018 7:12 pmvlax написа:
вт дек 04, 2018 6:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Преди да си купя колоната,
Наздраве на майстори и пиячи!
Наздраве.
Я кажи като имаш колона,колко първак отделяш?
:partyman:
На първа варка 400млл.
На втора варка 1л.
Това е на 100 л материал и за леките фракции.
Трифоне,я ми обясни на прост език какви са тези Първа варка,втора варка,че туй нещо не го разбрах.Наздраве. :partyman: :rock: :drinkers:
kuger - майстор
Втора варка=преварка, препечена :-D
vrangelov - специалист
Когато се варят джибрите, при нас му викат "варене". Ако тази ракия се разреди с вода и се сложи да се свари отново, на това му се вика "преварка". Също се казва "пека" и "препичам" ракия. Трябва това да са "първа варка" и "втора варка".
Времето, което дава @Трифон П.Трифонов ми се струва ужасно много, но явно и мен ме претупват набързо. Не съм засичал точно, но ако правя преварка, е възможно общо с варенето да е 9 часа.
Веднъж си занесох термометър и казанджията си помисли, че го бъзикам нещо.


Поздрави

ПП: Изпревариха ме.
lpoik - специалист
ср дек 05, 2018 9:23 amvrangelov написа:
Когато се варят джибрите, при нас му викат "варене". Ако тази ракия се разреди с вода и се сложи да се свари отново, на това му се вика "преварка". Също се казва "пека" и "препичам" ракия. Трябва това да са "първа варка" и "втора варка".
Времето, което дава @Трифон П.Трифонов ми се струва ужасно много, но явно и мен ме претупват набързо. Не съм засичал точно, но ако правя преварка, е възможно общо с варенето да е 9 часа.
Веднъж си занесох термометър и казанджията си помисли, че го бъзикам нещо.


Поздрави

ПП: Изпревариха ме.
Добре,защо при преварката се изхвърля 1литър?нали уж е по чиста . :partyman:
vrangelov - специалист
То не е един литър, а е някакъв процент от материала. На казан 80 литра е едно, а на 500 литра друго. Като цяло преварката е по-чиста, а първата, която протече е по-замърсена.



Редактирах малко, че си помислих, че говориш за друго...
нед дек 02, 2018 8:39 pmvlax написа:
IMG_20181201_130204.jpg
Вчера свърших тази работа,че ми беше гайле.Гроздова.Казват,че не трябва материала да се оставя за пролетта.А бе КОЛОНАТА си е колона,аламбика ряпа да яде като качество и количество. :partyman:
Влакси, колкото и да ни ма кефиш, от четенето до тука, гледам табиетлия си (ни моа са меря с тебе), та викам да споделя.
Алембика си е Алембик, Влакси. Французите от оная емблематичен район, правят cognac само в алембик. За това ползват вино от юни блан 8-9% алк. Преди гадната болест е било друго бяло.
Вари се на два пъти по специална технология, която аз също следвам.
Виден съфорумник знае, че не мога да направя ароматна ракия от простата ми колонка.
Не ми се получава, макар че опитвам да я ползвам като прос казан.
Ти имаш огромен шанс, понеже твоята си е оргинална и с повече тарелки, но ако могат да са изключват, повече ши наподобява истински алембик.
Докато варих на простото казанче, смокиновата си миришеше като.....бе божествено.
Графиката няма да я споделя. Който търси–намира. Графиката за коняче.
Та колонките могат да ти изкарат почти чист спиртец или добра ракия, ама от там нататък.....
Това, което вадя от чучура, го разреждам 50/50 и получавам 40% алкохол. Спиртец.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон дек 31, 2018 1:27 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Излиза 80 града, при преварката така ли? :? :? Браво!! Аз съм стигал най-много до към 76 града :)
пон дек 31, 2018 1:16 pmAndri01 написа:
Излиза 80 града, при преварката така ли? :? :? Браво!! Аз съм стигал най-много до към 76 града :)
Не, Андри. От първото варене. Колона е. Някои казват, че правела директно двойна преварка, но това са пълни глупости.
Andri01 - майстор
Браво! Аз съм с аламбик,с преваряване / а 2016-та се наложи 3-та :)/. :partyman:

Тема "Варене на ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: