Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
Прикачен файл:
IMG_20181201_130204.jpg
Вчера свърших тази работа,че ми беше гайле.Гроздова.Казват,че не трябва материала да се оставя за пролетта.А бе КОЛОНАТА си е колона,аламбика ряпа да яде като качество и количество. :partyman:
kuger - майстор
нед дек 02, 2018 8:39 pmvlax написа:
IMG_20181201_130204.jpg
Вчера свърших тази работа,че ми беше гайле.Гроздова.Казват,че не трябва материала да се оставя за пролетта.А бе КОЛОНАТА си е колона,аламбика ряпа да яде като качество и количество. :partyman:
Сливите не траят, гроздето спокойно може и на пролетта, само да е затворен добре съда.
За колоната спор няма!
vlax - майстор
нед дек 02, 2018 9:06 pmkuger написа:
нед дек 02, 2018 8:39 pmvlax написа:
IMG_20181201_130204.jpg
Вчера свърших тази работа,че ми беше гайле.Гроздова.Казват,че не трябва материала да се оставя за пролетта.А бе КОЛОНАТА си е колона,аламбика ряпа да яде като качество и количество. :partyman:
Сливите не траят, гроздето спокойно може и на пролетта, само да е затворен добре съда.
За колоната спор няма!
Варил съм и пролетта,ама специалистите газват,че ако го оставиш за пролетта почвали някакви вторични ферментации ,които са вредни. :partyman:
kuger - майстор
Говоря от собствен опит.
Материал от сини сливи, забавен след "падане" на шапката само с месец ми свали рандемана с поне 30%, а кайсиите почти не дадоха нищо...

Ракия от грозде, правен е материала от баща ми, и запечатан в КАЦА! Там не може да се получи добра херметизация, нали? Варен в началото на март, дава отличен рандеман, при това варен в много стар, очукан и издишащ стар селски казан /от тия на ТПК май бяха/.

Само не ме питайте как беше запечатана кацата :-D , орехов лист, после найлон, после пясък. Когато го "разопаковах", щях да се спиртосам от изпаренията само :shock:
preslav - майстор
Само веднъж съм ходил на "колона", може да е някаква случайност, може да е грешка на казанджията, но не останах доволен от ракията - тръгна с миризма на ацетон и така си отиде, нито съм я пил, нито съм я предлагал на някого, просто я преварих на следващата година.
За нетрайността на плодовите джибри съм се наслушал, но не го вярвам - тази година ще го проверя на практика. Няма логика едните джибри да издаянят до пролетта, а другите да не могат - целият процес на производство на ракия е да се направи виноматериал с 11-12 градуса алкохол, а после да се извари в казан до 55-60 градуса. Ако от плодовете се е получило вино с 11-12 градуса, не виждам къде ще "избягат" тези градуси - има известна логика, че през лятото температурите са по-високи и фирясването на материала е по-бързо, но чак пък нищо да не излезе???
Така или иначе, тази година така се получи, че ще изварявам гроздовите джибри заедно с плодовите - ще стане ясно дали бъркам в разсъжденията си.
Руди - майстор
пон дек 03, 2018 7:40 ampreslav написа:
Само веднъж съм ходил на "колона", може да е някаква случайност, може да е грешка на казанджията, но не останах доволен от ракията - тръгна с миризма на ацетон и така си отиде, нито съм я пил, нито съм я предлагал на някого, просто я преварих на следващата година.
Не е от казана или казанджията.
Миризма на ацетон се получава от дестилация на оцетна киселина. Така че, просто
джибрите са били прокиснали, то се усеща на вкус - виното е кисело.
Освен че е неприятна на мирис, такава ракия е вредна за черния дроб.
Киселината може да се неутрализира със сода за хляб преди варенето, но рандеманът
вече е заминал, защото киселината се получава от "изяден" от дрожди алкохол.
Веднъж така спасих един кисел бидон, две пакетчета сода отиде на 100 литра, докато спре
да кипи. Но не посмях да смеся тая ракия с останалата.
kr1100 - майстор
след превиране
1. през сито
2. гъстото в пресата
3. после в туби от мин. вода /1 ден с леко затворена капачка - вземат кислород и започват да врат. На следващия ден затваряне на капачката.
Няма как да изветреят.
Напръсках и заваля . Пак ще се пръска.
П.П. Костилковите 2-3 дни след залагане съветване с бъркалката и прецеждане за махане на костилките.
preslav - майстор
пон дек 03, 2018 11:53 amРуди написа:
Не е от казана или казанджията.
Миризма на ацетон се получава от дестилация на оцетна киселина. Така че, просто
джибрите са били прокиснали, то се усеща на вкус - виното е кисело.
Освен че е неприятна на мирис, такава ракия е вредна за черния дроб.
Киселината може да се неутрализира със сода за хляб преди варенето, но рандеманът
вече е заминал, защото киселината се получава от "изяден" от дрожди алкохол.
Веднъж така спасих един кисел бидон, две пакетчета сода отиде на 100 литра, докато спре
да кипи. Но не посмях да смеся тая ракия с останалата.
Да, четох го това, ама от двата бидона, в които беше виното бяха отделени (непосредствено преди изваряването) 2 туби по 10л. - не разбирам от вина, но никой не е имал забележки. На всичкото отгоре (поради тъпотия) на казана (около 120л.) сложих 10 (да 10) пакетчета сода за хляб (няма как да помня дали са били по 80 или 100гр.). Повече не съм стъпвал на този казан, сода за хляб не слагам, рандемана е по-скоро въпрос на хвалба, но който е пил от ракията ми да сподели дали си заслужава, щото аз и ракия не пия.
Когато преварявах "болната" ракия ми казаха, че нищо и нямало, ама аз като си внуша нещо... абе и лакочистител не пия.
kuger - майстор
Сливите /сини/ ги делих от костилките с бригада баби от село. Обаче бабите намаляха :shock: Сега директно в бидона и "сол" на вкус :-D По-трудно е, но като се разкашкат, бидон по бидон прехвърлям материала и отделям костилките.
Гроздето го ронкам, вино правя малко, около 30л. за гости. Ронканото грозде е удобно за прехвърляне. Слагам каквото трябва в останалото и бъркам. С бъркалка за строителни смеси от Л... , отлично се справя.
Да не дава Господ, ракия не съм развалял /почти никога/. Лошото е, че не ми стига :shock: :-D
Та, това е моята "технология", върши ми работа безотказно, като за сам човек /жената не я смятам/.
Точка на кипене на ацетона- ок 56 градуса.
метилен- ок 64 градуса
етилацетат- ок 77 градуса
етанол, рикия- маааалко над 78 градуса.
Всичко събрано преди 78 градуса мирише на ацетон, къде повече, къде по малко, зависи от качеството на матряла, както и от контрола върху ферментацията.
"Метила" , в ракията е пренебрежимо малко /ракия получена от качествен виноматериал/
По опасни са тежките алкохоли, дето се изпаряват над 82 градуса. Баш там са и ароматите, та работата на казанджията е мноооого тънка.
До тук писах за градуси Целзий.
Пърцуца, патоки демек, мога да изкарам и на 70 алкохолни градуса.
Много хора не знаят, че алкохола се мери и означава в Масов%, Обемен% и някаква англияска мярка имаше, ама не ме интересува.
Наздраве!

Да допълня:
Оставени джибри, за напролет, ако не са "консервирани", при завършила алкохолна ферментация, почти във всички случаи са започнали да бачкат оцетните гастърбайтери.
Такава ракия киселее, но не мирише на ацетон.
Оправя се с много сода и си пукате спиртец.
Чувал съм за специални откислители, ма не ги знам.
Ади пак- Дзъннннн!

Тема "Варене на ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: