• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
[quote=Чираче
А чистиш ли росните корени?
[/quote]
Е де. Чистя разбира се - не съм новак /от 1978 г съм научен от баща ми - л. ,у пр.. Ама са хилави.
SEV прав си - много от мързел правят грешка и засаждат в дупка от свредел - не са почистени стари корени или главини.
прав си и за подложката , не бучни пръчка.
Дупките поне 1 седмица преди засаждане. Най бързо обеззаразяване с калиев пермангант леко розов разтвор - поливане.
SEV - специалист
пет мар 15, 2019 11:02 amchapara написа:
чет мар 14, 2019 9:10 pmSEV написа:


Изкопавам дупка 50/50/50,ако пръста е калпава я смесвам с оборска тор ("изгоряла") и пясък.На дъното посипвам много тънко негасена вар,премервам пръчката и подрязвам леко корените,да се опреснят.
Пропуснал си това за обеззаразяването :wink:
Негасената вар,като се намокри върши тази работа.Формалина също върши работа и е по добър,но трудно се намира :-D
kr1100 - майстор
[quote=SEV
Негасената вар,като се намокри върши тази работа.Формалина също върши работа и е по добър,но трудно се намира :-D
[/quote]
С варта 3 наум. Който не е патил я използва.
Пример. На 1 място имаше варница от времето на дядо ми - препарати тогава йок - негасена вар се гаси в дупката , после гасената за бордолезов разтвор със истински син камък и така години наред до 1978г когато се спомина дядо ми. После не се използваше.2002г баща ми реши да засади там лоза за асма- игребахме всичко до 1,2м дълбочина и 1х1м яма. Баща ми засади лоза тръгна и след 1 г изсъхна. Баща ми 3 пъти се мъчи на това място да сади лози - не става. 2012г аз апочнат мъките 2 пъти и се отказах на това място да садя лоза. Иначе в съседдстов пр на 1,5м 2014г поднових асмите ./старите им се нацепват стеблата и изсъхнаха. На 1 рта година новозасадените се качиха на конструкцията .
П.П. Формалин има по аптеките / е не е на добра цена / и в складове за химикали
radius - майстор
Ще полея с разтвор на калиев перманганат ( до 5гр. на 10л вода). Събота изкопах 14 дупки ф30-35 h45 и с оглед на терена си е геройство. Докарах горска пръст, взех от един комшия количка оборски тор на 10+г. и ще купя и една бала торф. Ще се садят другата събота.
Дойдоха плевенските лозички - много добре опаковани. Овлажнил съм ги и са в хладилника опаковани в найлоновия чувал.
Дали е по-добре да са навън в кофа с влажен пясък?
Пише дългите леторасли да се режат на втората пъпка, но нещо не мога да се оправя, всяко прешленче (където има чупка) ли се брои за пъпка или трябва в чупката да има и пъпчица някаква. В случая са 2 с по-дълги леторасли (без восък са) и се чудя какво да ги правя. Например тази на по-преден план, там ли следва да я клъцна или не може да се каже по снимката?
Прикачен файл:
pleven11.jpg
Делян - специалист
Горе-долу там, където си белязал. Дори и да са три пъпки, като тръгнат оставяш две филизчета да вървят. Преди засаждане подрежи леко корените отдолу, за да се освежат.
А иначе, мойта почва е същата - 1-1.5 лопата сива почва, след това 1-1.5 лопата жълта глина и накрая 1 лопата бяла глина. Оттам надолу продължава ситен филц. Затова тази година ще е 4-тата на моите лозички и вече се надявам да се качат на асмата. В смисъл - въоръжи се с търпение. На такава почва само Памида полудява.

Ето я моята Брестовица от миналата година - трета година:

Прикачен файл:
12-avgust-19_08_18.jpg

Тази пролет прецених, че стъблото не е достатъчно дебело, за да я кача на асмата, и пак я отрязах на две очи.
radius - майстор
Мерси, Диляне. Аз пак да попитам кое се брои за пъпка, щото то са само прешленчета и няма стърчаща елипсовидна част да излиза ( което аз си представям че е пъпка) ?
Делян - специалист
"Прешленчетата" са всъщност изрязани или недоразвити леторасти. В основата на всеки летораст има пъпка - плодна или спяща. Плодните ще дадат плод, а спящите ще тръгнат, при липса на други, и от тях ще покарат плодните леторасти. Така че, режи смело :)

Ето как тръгват от нищото...

Прикачен файл:
13-pokarvane.jpg

И накрая стават това:

Прикачен файл:
25-chepki.jpg
radius - майстор
Каквото можах- направих.
Купих от Нови Пазар 6 лозички десертно (освен 8-те от Плевен)- хората там здраво произвеждат.
Лозите накиснати във вода 1 ден предварително. Следва постригване на корените ( с махане на повечето малки) и накисване във каша от глина и обоски тор.
На дъното на дупките малко пясък и оборски тор. После насипване на смес от горска почва, торф, тор и почва от терена. Поставяне на лозите и дозасипване до средата със същото. Уплътняване. Поливане със 6-7 л на лоза разтвор на калиев перманганат (1-2гр. на 10л, бая беше тъмно). Дозасипване на дупките с пръст от терена. Направа на купчинки от рохка пръст - 5-6см над чеповете.
Еми това е, ако не се получи, няма да се виня.
Благодаря на всички помагачи в темата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Днес, на тръгване направо ми "натрапиха" 5 прясно отрязани пръчки от асмата на съседа. Идея си нямам още къде да бъде тази асма, поседях, поумувах, па направих 5 дупки, па навих пръчките на зарезански венец, засипах, утъпках, оставих да стърчи на 2 прешленчета. Ще е голям майтап ако това се хване
miroki - майстор
Няма причина да не се хване.
Ако в двора няма филоксера и ще береш.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Избор на лози за асми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: