• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Абе аз отначалото на темата казвам, че нямам усет. То усета идва с опита, а тук опита ми е никакъв.
Руди - майстор
Много полезна тема! Колкото повече я чета - разбирам колко нищо не знам.
Добавям тоя опит като аматьор - как не се прави :)
Започнах строеж на къща миналата есен и съм пред завършване. По проект имам място за асма, та от нетърпение реших да купя няколко лози. Избрах два сорта по две лозички: "Блек меджик" и "Наслада" - сравнително ранни и устойчиви на студ (така пише), че селото е планинско. Купих ги от мерак още есента, ама на мястото още багери и скеле, та ги държах на тъмно и хладно във влажен пясък.
Така де, в края на февруари (пак от мерак) взех че ги извадих в светла стая и ги полях, те бързо се разлистиха. Само че, тая пролет студена, чаках до април да ги преместя на терен, станаха по една педя с по 4-5 листа. Преместих ги в двора в началото на април, още си беше студено, измръзнаха листенцата, "Насладата" окапа съвсем. "Блек меджика" се закрепи, след две седмици извади нови листенца заедно с посърналите "стайни" листенца.
Отчетох си грешката и набавих още три лозички - една "Италия" и две "Августин". Тях ги посадих в края на април и сега започват да избиват пъпките. Едната "Наслада" я махнах, че изсъхна, а другата сякаш още се колебае...
liverpool-64 - специалист
"Италия" е страхотен сорт откъм сладост ,но за съжаление не е студоустоичив за съжаление. Старите хора казват ,че и най-доброто пролетно оране е по-лошо от най-калпавото есенно. Същото важи и за засаждане на лозички. Твърдя го на базата на собствен опит. Почнах някога с баща ми ,лека му пръст и сега продължавам да си гледам лозе. Преди няколко години изкорених старото и засадих ново -135 бр. лозички и само 3 не се хванаха, но садя само есен. Пролетно засаждане според мен е 50-50.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Разбира се. На растението му е по-спокойно откъм напън, а и времето не е така екстремно. Но аз садя, когато имам времето. Ако бях оставила за наесен, тези 50% щяха да са една година назад... загубите в пари и труд са ми пренебрежими
all4all - специалист
Здравейте искам да попитам знаещите може ли астма да виреее в каче с пръст на покривна тераса? Никога не съм се занимавал с лозарство нищо не знам по въпроса
съб май 30, 2020 9:30 pmall4all написа:
Здравейте искам да попитам знаещите може ли астма да виреее в каче с пръст на покривна тераса? Никога не съм се занимавал с лозарство нищо не знам по въпроса
На човека е достатъчна шепичка храна на ден, че да преживява. Ти колко харчиш?
На лозата колко мислиш, че ѝ трябва?! Със сигурност можеш да ѝ я осигуриш.
И тук идва въпроса- Колко е стомаха на лозата? Разбираш ли въпроса?
Отговорът е - може. От теб зависи дали ще се справиш.
Hoвoceлckи - майстор
Колко високо? Лозите се катерят успешно доста на високо.
EDI - майстор
Няма да стане свястно.Мъчи се растението.
all4all - специалист
ЛОзата няма да се качва до 5 тия етаж попитах може ли в по голяма саксия кашпа ?
Изображение
За сянка ми трябва па ако дава и някоя чепка грозде добре дошло...
Ако не става минавам на вярянт 2 каксатдни ягоди в саксий :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Не разбрах отговора ти - казваш, че не може да се качи до пети етаж или ...?
А и снимката ти :? На кой етаж е тази тераса и как така визуално обхваща пет етажа?
Това със саксиите съм го мислил преди време. Бях виждал телефончета на тераса. Нещо такова
Прикачен файл:
IMG_20200531_084207.jpg

С лозите от долу обаче си стана най-добре.
Нищо не ти пречи да боднеш долу да си се катери за проба, а междувременно това с кашпите да си го реализираш.
Не си казал откъде си. Имам качена на втория етаж млада лозичка, която не харесвам и ще я махам. За сянка ще ти върши работа. А би могъл да й присадиш нещо ... ако имаш желание.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Избор на лози за асми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: