• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
вт мар 12, 2019 4:24 pmradius написа:
Т.е. като дойда да ми дадеш за вкореняване, няма да са облагородени?
Мен ли питаш - ако питаш мен, имам пръчки, но американски подложки не. Не помня името на болестта, която е унищожила почти всички лозя в Европа и от тогава се ползват американски подложки. Ако си любопитен можеш да прочетеш повече за методите на разсаждане в тази статия - http://pencho.my.contact.bg/start/option/loza/loza.htm
chapara - майстор
вт мар 12, 2019 5:07 pmradius написа:

Чапар, може би терминологията да изясним - асмалък наричам конструкцията (на която ще има няколко асми), а асма си е вече единичното растение.
Убягнало ми е, защото си номерирал асмалъците с №1 и №2 и грешно съм те разбрал, като им търсиш отделни сортове :drinkers:
ky-kyy - майстор
Не че съм някое светило по лозята, ама доколкото знам - десертен сорт и да не се пръска, някак си не могат да се поставят в едно изречение.....
Аз наблягам, на унгарка и липа. И всяка измръзнала и изсъхнала асма, я заменям с такива сортове. Винени са, с дебела люспа и големи семки, но не са никак капризни, не ги пръскам, режа ги душманската и всяка година, ако не ги поломи градушка, де...ми се отплащат с богата реколта. Сянка бол, грозде бол, захарност бол. Виното, като го подържа месец в джибрите, става като мастило. Където капне, не се пере. Ама как го обичааааааааам. И задължително с дебеееели мезета :partyman:
Десертните са капризни - то пръскане, то паразити, то косери, то пчели и оси.....Нямам време, за тях. А като ми се прияде, то на жената повече, или на внучетата, искам от комшиите :lol:

И кивита си засадих....Дават доволно сянка, обаче при мен, нещо не се харесват младите....Мъжкото вземе че цъфне по никое време, а женското хич не му е на акъла. И когато му окапят цветовете на мъжкаря, тогава почва да цъфти женското и ....като не могат да се опрашат, радваме се на сянката му само. Сега бучнах 3 корена джендърско киви- хем мъжко, хем женско. Да видим, дали ще се самоопраши :)
EDI - майстор
Заради филоксерата се буучи на американска или дива подложка, но не знам дали е останал жив лозар, виждал филоксера.Аз си разсаждам от мои пръчки, до сега никакъв проблем.Добре е повече пръчки, както вика Чапара, после се чисти лесно.
lpoik - специалист
Що не засадиш Отел за вино не става,но за ракия става,не се пръска сянка бол.Успех. :partyman:
radius - майстор
По-скоро бих правил вино, но доколкото разбирам, май много искам с тия десертни без грижи. Айде аз вече реколта набрах, до утре ще съм махмурлия.
kr1100 - майстор
[quote=ky-kyy
Десертните са капризни - то косери, то пчели и оси..... [/quote]
че какъв ти е проблема ? Има чорапчета на по 30 ст/метър нахлузваш режеш по дължина на грозда .Стават и за круши.
За осите бутилки с бира,малко захар и лим. киселина, а и ако сложиш резен от круша еътре осите пощуряват и се набухваъ в бутилката .обожават круши. Слагаш в началото на зреенето 1 дърта оса удавена = поне 200 новопръкнали се.
П,П. Горната част на бутилката е режеп като фуния иоя обръщаш с гърловината надолу. Малко БГ канап / т.е. тел за привързване . Може от друга 1/4 2л бутилка да изрежеш "навес " като козирка о да го сложиш над бутилката капан. Като вали да не влиза дъжд и да разрежда примамката. Косерите на чорапирани гроздов не ходят. Опит от 10-11г.
Иначе поредността е косери- дупчат, налитат осите и накрая пчелите.
Е малко занимавка е нанизване на чорапчета , но помагат. Преди съм пръскал с Уорант и Конфидор. - но осите придобиват поносимост към препаратите . първите години не налитаха по 9-12 дни, на следващата година на 5-7 дни и след това вече на 3 дни гъмжило от оси. Плюс това препаратите са отрови. Червените чорапи на ръкав изкарват по3-4 г .Първит бяха бели и дали застояли, но на 2 рата година при нанизване на грозда се цепеха.
Имам 1 черно грозде - в чорапи го бера 2-3 седмици преди Коледа. Ако не е в чорап изчезва.
radius - майстор
Както е тръгнало, за този уикенд няма да съм осигурил посадъчния материал, но поне да изкопая дупките, че това си е приключение и ще отнеме доста време.
Въпрос 1: Дали е безнадеждно късно следващия уикенд 23-24.03 да садя?
Въпрос 2: На какво разстояние минимално трябва да са от основите на пътеките?
Пускам картинка на ситуацията, ще помоля за съвети къде да разположа дупките.
Прикачен файл:
лози.jpg

За асмалък 1 ( А1) си представям на тези 530см които имам , да има 3-4 лози (там където пише 300 е откъм улицата и не ми се иска да садя там).
Въпрос 3: Дали ще са достатъчни за тази площ 630х300?
Въпрос 4: добре ли е за А2: ще има лози и на 320см (2 лози) и на 385см (3 лози).
Евентуално ще посадя и за А3 с размери 950 х 120-150см, който да свързва А1 и А2.
Въпрос последен : Там колко нагъсто?
Мерси на включилите се.
preslav - майстор
Не се зачетох подробно във въпросите ти защото принципът е каквото се хване-хване. Колкото повече се вторачваш в детайлите, толкова по-зле се получават нещата - бучи каквото си си наумил, догодина пак ще бучиш, после пак - лозата прави дълбок корен, ако почвата е подходяща, няма кой знае какво да правиш, ако е неподходяща, каквото и да направиш, ще си ударил на камък. Казах ти от къде да си вземеш разсад, предложих ти пръчки - дерзай и не му се връзвай особено!
radius - майстор
Да де, но тоя гараж до колхозния как да му вярвам, затова говорих за Плевен. Аз не съм си наумил нищо, щото не знам какво ми трябва. А тук грешките си личат след години.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Избор на лози за асми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: