• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nedeff - напреднал
Здравейте на всички...току що се регистрирах защото имам нужда от съвет за една поливна система.
Надявам се един ден когато навляза в нещата и аз да бъда полезен с нещо на питащите като мен.
Та на въпроса ми...искам да си направя автоматична система за гравитачно капково напояване от бидон.
Водоизточника ми е кладенец със запас около 2 кубика които възстановява за 24 часа.
Проблема ми е че нямам ток...Вземам ток от съсед един път седмично и си пълня 2 бидона по 1000 л с една потопяема мембранна помпа тип "БИБО"
Искам да автоматизирам процеса защото не живея там постоянно, а ходя през ден. А пък и съм чувал че е добре да се полива през нощта или рано сутрин.
Планирал съм един ден когато ми пуснат тока да си направя професионална поливна система с няколко зони и програматор , сензор за дъжд...и т.н. , но сега за тази година ми трябва някакво бюджетно решение - например таймер на 12 волта който управлява електромагнитен клапан също на 12 волта които да захранвам от акумулатор. Не ми е удобно да искам ток от съседа за постоянно...най-вероятно няма да ми откаже...но...А от друга страна имам 2 стари но работещи акумулатора. Съществуват потопяеми помпи на 12 или 24 волта, но консумацията им е доста голяма и ще трябва често да зареждам акумулаторите.Затова съм се спрял на варианта с релето за време и клапана.
Изходните данни:
Дебит- 2000 литра на седмица (може и 4000л, ако пълня бидоните 2 пъти седмично)
Налягане 0.1 бара :) ...бидоните са повдигнати на 1 метър височина.
Основна тръба ф 32мм
Капков маркуч - не съм го избирал още...ще съм благодарен на хората с опит в гравитачното поливане ако ми препоръчат подходящ.
Предвиждам кранчета за всеки поливен маркуч и филтър непосредствено след бидона.
Ще се поливат:
домати -100 корена
пипер - 100 корена
краставици - 10 корена
тиквички - 4 гнезда
Виждам че съществува изобилие от предлагани клапани за поливни системи в интернет... на 9 волта, на 24 волта, с регулируем дебит, без регулируем дебит и цени от 30 до 300лв. Поради липсата на опит не мога да се ориентирам в разнообразието от модели и цени. Също така не съм сигурен дали този тип клапани работят на толкова ниско налягане...на повечето клапани в характеристиките си пише че минималното налягане е 1 бар...Повдигането на бидоните на третия етаж не ми се вижда рационално решение... :o
Предварително благодаря на всички с опит в поливните системи за техните съвети. Въпреки че съм се спрял на варианта с таймера и клапана, аз съм отворен и за всякакви други стандартни и не толкова стандартни решения и предложения.
Andri01 - майстор
Седмично реле за време - "Елимекс",магнет вентили N-бр на 12в . По добре е да вдигнеш още бидоните,за по голям напор.
nedeff - напреднал
вт мар 26, 2019 1:44 pmAndri01 написа:
Седмично реле за време - "Елимекс",магнет вентили N-бр на 12в . По добре е да вдигнеш още бидоните,за по голям напор.
Благодаря за бързия отговор. Действително обмислях да ги повдигна още малко...и сигурно ще го направя.
Елимекса е един от вариантите на които съм се спрял и аз...А относно магнет вентилите...би ли ми препоръчал някакъв модел ?
Andri01 - майстор
Потърси из нета,такива на 12VDC. би трябвало да има ,аз знам само тези,към газовите устройства,но те са с малък дебит. Има потопяеми помпи на 12в.,цена към 35лв. Такава може да се управлява от платката,но ще подава едновременно навсякъде.
MuTeB_ - специалист
А защо не нещо такова - електронен таймер Варианти има много, модела е само примерен, а от китай са на добра оферта. Важното е да работи от 0 bar налягане.
nedeff - напреднал
вт мар 26, 2019 2:53 pmMuTeB_ написа:
А защо не нещо такова - електронен таймер Варианти има много, модела е само примерен, а от китай са на добра оферта. Важното е да работи от 0 bar налягане.
Това разбира се е най-доброто решение - да си купя специализиран таймер за поливане, вместо да самодействам.
За съжаление всички модели които успях да открия изискват минимум 1 бар налягане.
А както ти правилно отбеляза на мен ми трябва такъв който сработва при почти нулево налягане.
hidrazin - майстор
вт мар 26, 2019 3:21 pmnedeff написа:
За съжаление всички модели които успях да открия изискват минимум 1 бар налягане.
Ми явно не четеш какво ти пишат.
Дадения по-горе работи и при нулево налягане:
Max. & Min. Работно налягане : 0-5,0 Bar
Ей ти го и по-евтин:
Програматор таймер едноканален на батерии с клапан 3/4"
Същите китайци ги има и в продавалника с 20-тина кинта по-евтино.
:partyman:
shotik - майстор
вт мар 26, 2019 1:51 pmnedeff написа:
вт мар 26, 2019 1:44 pmAndri01 написа:

Действително обмислях да ги повдигна още малко...и сигурно ще го направя.

На какво ще ги дигнеш ? Това са два тона , имаш ли тераса или друго място , което е сигурно да идържи този товар ?
nedeff - напреднал
вт мар 26, 2019 6:28 pmAndri01 написа:
:lol: :lol: :lol: :partyman:
https://www.banggood.com/12V-38mm-Elect ... rehouse=CN
Страхотна е помпата,един приятел я има и аз ще си я купя също. Дебита и е много добър за толкова малка помпичка...Идеална е за претакане на течности защото диаметъра и е малък и влиза във всякакви съдове...но напора и е само един метър.
Не става да я пусна в кладенеца (който е 8 метра) и да надуя директно капковия маркуч. Но пък сега се сещам че бих могъл да я пусна в бидона и от там да поливам.Дори ще ми вдигне налягането с още 0.1 бара.
Благодаря ти за идеята =D>
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Автоматично поливане от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: