• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
straga - специалист
Здравейте, може ли да ми дадете идея.От кладенец мисля да пълня бидон, от когото излиза магистрална тръба, която мисля да вкопая в земята.За целта може и да се наложи помпа на изхода на бидона.От вкопаната тръба вече повсеместно излизат гъвкавите маркучи.Та единия ми въпрос е каква помпа мога да сложа, гледам че има вариант да е на 12V. Денивелацията не е голяма, да кажем 1 - 2 метра максимум. Благодаря предварително!
nedeff - напреднал
Не ти трябва помпа. Лентовите капкови маркучи (а и някои от кръглите) работят и на ниско налягане, но с малко по малък дебит.
Дебита се определя опитно с парче маркуч и кофа.
straga - специалист
пон апр 01, 2019 10:54 amnedeff написа:
Не ти трябва помпа. Лентовите капкови маркучи (а и някои от кръглите) работят и на ниско налягане, но с малко по малък дебит.
Дебита се определя опитно с парче маркуч и кофа.
От вкопаната тръба към лентовите маркучи ми се струва че няма да се разпредели дебита, затова обмислям вариант с помпа. :?
nedeff - напреднал
пон апр 01, 2019 7:24 pmstraga написа:
пон апр 01, 2019 10:54 amnedeff написа:
Не ти трябва помпа. Лентовите капкови маркучи (а и някои от кръглите) работят и на ниско налягане, но с малко по малък дебит.
Дебита се определя опитно с парче маркуч и кофа.
От вкопаната тръба към лентовите маркучи ми се струва че няма да се разпредели дебита, затова обмислям вариант с помпа. :?
Не съм сигурен че ти разбирам проблема.
Ако се опасяваш че капковите маркучи които са по близо до бидона ще имат по голям дебит от тези които са по далеч, определено имаш основание.
Това се дължи на пада на налягането на всеки метър от "вкопаната" ти тръба. Колкото по далеч толкова по малко налягане... Помпата обаче няма да ти помогне да решиш този проблем. Ако капковите ти маркучи са с еднаква дължина и с еднакъв брой капкообразуватели то винаги по близките ще "църкат" повече защото ще работят на по голямо налягане. Помпата няма как да ти изравни налягането на капковите маркучи. Просто законите на физиката в тази част на галактиката са такива.
Ако става въпрос за няколко десетки декара оранжерии това е сериозен проблем...ако обаче става въпрос за зеленчукова градина 100 тина квадрата, както предполагам, имам добри новини за теб...хич да не ти пука за гореописания проблем...ефекта е пренебрежимо малък за да го забележиш.
При основна тръба ф 32 с дължина около 10 метра и поливни маркучи ф16 от порядъка на 10 тина метра ще имаш прилично равномерно разпределен дебит.
Ако можеш да си позволиш по голям диаметър на основната тръба, направи го. Колкото повече толкова повече...както казва мечо пух... :)
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2019 12:00 amnedeff написа:
..Ако става въпрос за няколко десетки декара оранжерии това е сериозен проблем...
Едва ли с бидон 0,8 м3 ще полива хектари оранжерии... (хектар=10 декара) :-D
:partyman:
nedeff - напреднал
То е повече от ясно...Ама ти не му го обясни на човека...Наложи се аз да го направя.
Но тя си е моя темата... :roll:
hidrazin - майстор
То няма какво да му обяснявам.
Пък и темета не е твоя... Не можеш да си я вземеш, не можеш да я изтриеш, не можеш да определяш какво и кой да пише в нея ...
Тааа ... не е твоя. Пък и предполагам си е запознал с "Общи правила за ползване на форума" ???
:partyman:
P.S. Ааа..... и това:
вт апр 02, 2019 12:00 amnedeff написа:
Ако се опасяваш че капковите маркучи които са по близо до бидона ще имат по голям дебит от тези които са по далеч, определено имаш основание.
Това се дължи на пада на налягането на всеки метър от "вкопаната" ти тръба. Колкото по далеч толкова по малко налягане... Помпата обаче няма да ти помогне да решиш този проблем...
... въобще не е вярно. Просто не са ти познати законите на физиката при капковите маркучи. :-D
Те си имат спецификации. Като знаеш параметрите на водоизточника, после са елементарни сметки...
И те така капкови маркучи по над 100-150 метра си "църкат" равномерно по цялата дължина.
E, па речи му го по нормалнийо начин де. Недеф е учил ортодоксална физика.
При нулев дебит, наляганьето практически се разпределя равномерно в затворен обем (да се разбира тръба, в хоризонтално положение).
При капков мЪркуч, дебито е достатъчно малък, че да има сериозни разлики в налягането при близки и далечни дупки, а от там и църканьето.
Бе далечния пипер няма са оплачи.
straga - специалист
вт апр 02, 2019 12:00 amnedeff написа:
пон апр 01, 2019 7:24 pmstraga написа:
пон апр 01, 2019 10:54 amnedeff написа:
Не ти трябва помпа. Лентовите капкови маркучи (а и някои от кръглите) работят и на ниско налягане, но с малко по малък дебит.
Дебита се определя опитно с парче маркуч и кофа.
От вкопаната тръба към лентовите маркучи ми се струва че няма да се разпредели дебита, затова обмислям вариант с помпа. :?
Не съм сигурен че ти разбирам проблема.
Ако се опасяваш че капковите маркучи които са по близо до бидона ще имат по голям дебит от тези които са по далеч, определено имаш основание.
Това се дължи на пада на налягането на всеки метър от "вкопаната" ти тръба. Колкото по далеч толкова по малко налягане... Помпата обаче няма да ти помогне да решиш този проблем. Ако капковите ти маркучи са с еднаква дължина и с еднакъв брой капкообразуватели то винаги по близките ще "църкат" повече защото ще работят на по голямо налягане. Помпата няма как да ти изравни налягането на капковите маркучи. Просто законите на физиката в тази част на галактиката са такива.
Ако става въпрос за няколко десетки декара оранжерии това е сериозен проблем...ако обаче става въпрос за зеленчукова градина 100 тина квадрата, както предполагам, имам добри новини за теб...хич да не ти пука за гореописания проблем...ефекта е пренебрежимо малък за да го забележиш.
При основна тръба ф 32 с дължина около 10 метра и поливни маркучи ф16 от порядъка на 10 тина метра ще имаш прилично равномерно разпределен дебит.
Ако можеш да си позволиш по голям диаметър на основната тръба, направи го. Колкото повече толкова повече...както казва мечо пух... :)
Става на въпрос за половин декар зеленчукова градина. И аз съм на мнение основният маркуч да е с по голямо фи. Преди години се сблъсках с това да правя локално парно в къща на три етажа, та горе долу нещата си приличат с капковото. Сега съм на вълна да махна този бидон, както ме посъветва hidrazin, директно от кладенеца. Остава някакъв програматор или таймер да му сложа. :rock:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Автоматично поливане от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: