Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
keymaker - специалист
ср апр 10, 2019 9:25 amradius написа:
keymaker, беше ми писал за пръскане на туи само с зелен кристалон, добавянето ня жълт е някакво подобрение на рецептата или е само за този сезон, в който живват растенията?
---------------

След тестове стигнах до заключението,че въпреки по високо съдъдржание на фосфор спомагащ развитието на корените ефект има и при вече развити растения с изградена коренова система. Обяснявам си го с развитие на още нови млади корени, откъдето още по интензивно хранене и т.н. С две думи " Колкото повече, толкова повече! "
juvesan - специалист
Здравейте! Реших да използвам темата на колегата за моя проблем. Имам 4 туи, на около 4 години, всичко беше добре, бяха свежи и си растяха без особено развитие, но спокойно, отчитайки малкото грижи по тях.. Тази пролет обаче ми направи впечатление, че едната от тях посърна, оклюма като попарена и започна полека да жълтее. Прочетох ( откъдето ми попадна) че това се случвало с тези растения, и оставих да видя какво ще стане - чаках да си попромени цвета и после да се поосвежи.... да, ама нееее. От оклюмал изглед постепенно цялата стана сухо-зелено и накрая цялото растение стана кафяво и според мен направо си изсъхна. Прочетох пак ( от същото място) - никой нищо не каза защо се случват такива неща - един казва, че е от много вода , друг - че е от малко вода, трети - че е от торене.... както и да е. Обаче, виждам, че същото нещо се случва и с другите които са сякаш на различни етапи на една и съща болест... и затова вече питам тук, защото в моето село туй що не го береш и ядеш не заслужава и да се спомене даже, камоли да го спасяваш и лекуваш... Приемам всякаква съвети... и ето и малко снимки: :? :?

Прикачен файл

IMG_20190414_123421.мащабирано.jpg

Прикачен файл

IMG_20190414_113118.мащабирано.jpg

Прикачен файл

IMG_20190414_113124.мащабирано.jpg
D103314 - специалист
Да споделя и моя опит - на два декара място, по трите страни засадих 180броя туи през 50см. Тов а преди четири години, на 7 март. Туите бяха с височина 40-50см, двегодишни. На другия ден падна сняг, но ми казаха, че даже било по-добре за захващането. Торене два пъти годишно с комбиниран тор и яко поливане, особено първата година. На втората им сложих капково - горещите месеци с програматор се поливат три пъти в седмицата по 90 минути, рано сутрин до 6 часа. След поставяне на капковото, рязко се увеличи растежа - 35-40см годишно. Първите две зими ги връзвах с канап, да не ги натисне много снега.
Сега, четири години по-късно, средната височина е 170-180см, има доста над два метра. Изгубил съм общо четири туи, като две от тях се оказа, че кучето ги препикава като маркира ъглите на двора. Не съм ги рязал още. Какво мислят по-знаещите? Да почвам ли да ги режа, и как?
p.s. Снимките са стари, отпреди две години.

Прикачен файл

DSC_1007.jpg

Прикачен файл

DSC_0726.jpg
Последна промяна от D103314 на чет апр 18, 2019 6:40 am, променено общо 1 път.
Djack - специалист
Аз мисля, че даже си окъснял. Подравни ги отгоре и прекарай машинката и между тях, така ще ги стимулираш да се сгъстяват. :partyman:

Тема "Проблем с туя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: