Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
zaksofon - специалист
Привет майстори! Сега, дано не ми се сърдят началниците, че повтарям нещо, за което вече има по-подходяща тема - като например "Какво сътвори днес" или "Декинг". Реших да е тук на чисто, за да ми се обърне внимание на това, че имам мерак да се похваля. Има някои индивиди, които от кифлеене качват снимки и на това, че сменят крушка във ФБ, е аз пак кифлея, но поне е на подходящото място за това. :) Тук е мястото и да се обоснова поетично (лично творчество):
Ооо, здравейте будали,
трала-лала, трала-ли...
Как кафлеем, живо-здраво?
Цици, джуки... криво-ляво?
Браво!
Изровихте ли вече статус?
Кафенце, баница, ноктенца, татус...
Нещо за живота, за детето...
Зодията, любовта... морето?
Общо взето?
Евала, нали за туй живеем?
Да се контим, да кифлеем...
Простотията не е проблем,
писали сте - ще четем!
П. П.
Паднал ми е мармалад на кейса-
да го снимам ли за фейса?

И така: Верандата е около 20 м2, скарата под дъските е от профил 30/40 - 2 мм., приблизителна ст-ст за дЖилязото ~ 600 лв. Прътите са през 40 см, дъските напречно на тях. Дъските са от Ракитово, ще ме прощава Митко, но супер некачествен м-ал... Едни дъски са по 2 см, други пък по 3 см, половината сухи/половината мокри, криви и с чепове на места по цялата ширина (следва спукване) и т.н. Не пиша за да правя анти реклама на фирмата, но ТОВА трябва да се знае, когато човек е решил да инвестира 1000+ лева. В случая при мен, около 1300 лв и направи си сам. Освен това, беше казано, че имат 3 години гаранция, че няма да се изметнат дъските... Ами мина една-две седмици вече и дъските на места, скъсаха около 20 винта (от измятане). Както и да е... По технологията... Част от верандата е над почва - там отлях 7 бетонни стъпки и с планки захванах скарата за тях. По-голямата част от мястото е бетонна плоча, като скарата там е хваната с подложки (за нивелация) и рифелни мустаци ф10 директно в бетона. Почвата е покрита с т. нар. - МУЛЧ, за да не расте трева под дъските. Покрих и покрива на антрето, както се вижда... Най-отпред направих пейка (пред нея вече има голяма градинска маса), а зад пейката са дървени плочки 40/40, пак от Ракитово и пак с такъв "крив" м-ал. В общи линии добре се получи... Е имаше "майката" стотина пъти, но то пък къде го няма това?! :) от далече, не се виждат забележки, нали? :-D Снимките са както следва:

Прикачен файл

received_402175400378721.jpeg Полагане на пътеки от камък

Прикачен файл

received_428181971081348.jpeg Скарите

Прикачен файл

received_727904494273701.jpeg Скарите

Прикачен файл

received_2175839085840721.jpeg Мулчиране

Прикачен файл

received_410941089694841.jpeg Мулчиране
zaksofon - специалист
И още малко снимки....

Прикачен файл

received_310468742949874.jpeg

Прикачен файл

received_414334576024016.jpeg

Прикачен файл

received_471046896767315.jpeg
received_471046896767315.jpeg (115.88 KиБ) Видяна 3142 пъти
Кифлю!!! Пък ас та мислех за козунак.
Добре си я свършил работата. И в срок, дето си постави.
Кат са върниш от гурбет, със сгънати перки, при наперена булка, тогас да видим накъде щий гребена, хахааааа.
шоп - майстор
Браво! =D> =D> =D>

Един съвет от мен към модераторите. Премахнете раздела "говорилня" и на негово място сложете раздела фотоотчети.

Все си мисля, че това е сериозен форум, а не бгмама, и рубрики и спамове от типа кой къде го боли и сърби лично аз ги игнорирам.

И по темата...въпрос към топикстартера: защо избра дървен декинг за открито? Колко време очакваш да има вид и колко години очакваш да го ползваш преди да го изгориш в котела?

Аз бях пред подобна дилема и се чудих между ПВЦ декинг и клинкер и избрах второто. Реших, че съм на такава възраст от живота си в който трябва да се работи с идеята правиш веднъж и забравяш.
zaksofon - специалист
пон апр 15, 2019 12:09 pmшоп написа:
Браво! =D> =D> =D>

Един съвет от мен към модераторите. Премахнете раздела "говорилня" и на негово място сложете раздела фотоотчети.

Все си мисля, че това е сериозен форум, а не бгмама, и рубрики и спамове от типа кой къде го боли и сърби лично аз ги игнорирам.

И по темата...въпрос към топикстартера: защо избра дървен декинг за открито? Колко време очакваш да има вид и колко години очакваш да го ползваш преди да го изгориш в котела?

Аз бях пред подобна дилема и се чудих между ПВЦ декинг и клинкер и избрах второто. Реших, че съм на такава възраст от живота си в който трябва да се работи с идеята правиш веднъж и забравяш.
Да, уместен въпрос относно дървеният... Ами, преди да поръчам материала, се допитах естествено до форума. Тук, хора, които са правили вече такова нещо, ме посъветваха, да не слагам WPC, защото с годините (да кажем след 5) си губел цветът, зимата пък можело да се спука... А дървото, го мажа с импрегнант и било пак като ново. Времето ще покаже дали е така... Цената също не беше маловажен фактор. WPC-то, което се произвежда в Кърджали е на цена 52 лв за м2, а дъските от Ракитово - 22 лв м2. Е, то и качеството им такова, да речем де. Истината е, че ми похвалиха дървото и аз се доверих, дано не съм сбъркал!
шоп - майстор
пон апр 15, 2019 12:20 pmzaksofon написа:
WPC-то, което се произвежда в Кърджали е на цена 52 лв за м2, а дъските от Ракитово - 22 лв м2. Е, то и качеството им такова, да речем де.
:-)))
Работил и с двата вида декинг... качеството е отврат. Едното е от долнопробна пласмаса, другото си е дюшеме :x
Правил съм градински пътеки и настилки около басейни с декинг ПВЦ + дърво( няма да цитирам марка ) но цената е над 90 лвм2... и разликата в качеството спрямо този от 52лв/м2 е колкото разтоянието от Земята до Луната. За над 10 год без никаква поддръжка декинга е като нов.

Лично на мен ми бе скъпо това решение и минах на полски клинкерни плочки за 31лв/м3
Ще се радвам да споделяш снимки всяка пролет от верандата.
Поздрави!
Заксен, живей си живота, както ти харесва, прави каквото би могъл да си позволиш и не питай дъртило! Има време, дорде та заболят кокалите и земеш да си по пестелив.

Декининга се е получил, важното е че те радва. Ако след 5 години земе та поддаде, ко от туй?!! Нали си бил щастлив, жената, децата и те.
По плажовете колко има, да не би някой да го прибира извън сезона? Че и грижи не се полагат кой знае какви.
zaksofon - специалист
пон апр 15, 2019 12:39 pmшоп написа:
пон апр 15, 2019 12:20 pmzaksofon написа:
WPC-то, което се произвежда в Кърджали е на цена 52 лв за м2, а дъските от Ракитово - 22 лв м2. Е, то и качеството им такова, да речем де.
:-)))
Работил и с двата вида декинг... качеството е отврат. Едното е от долнопробна пласмаса, другото си е дюшеме :x
Правил съм градински пътеки и настилки около басейни с декинг ПВЦ + дърво( няма да цитирам марка ) но цената е над 90 лвм2... и разликата в качеството спрямо този от 52лв/м2 е колкото разтоянието от Земята до Луната. За над 10 год без никаква поддръжка декинга е като нов.

Лично на мен ми бе скъпо това решение и минах на полски клинкерни плочки за 31лв/м3
Ще се радвам да споделяш снимки всяка пролет от верандата.
Поздрави!
Дай един линк към полския, моля! Може след 5 години да сменя дюшемето с полско,тя скарата си е дЖилязна все пак, ще си остане и след мен. Г-н Трифонов, то е хубаво сега да му се радвам, ама аз с тез гурбети от по 6 месеца лятоска, се радвам точно на нищо и така вече 12 години. Не се оплаквам, нали всеки сам си избира, но как да се оправим в тая България с 600 лв заплата?! Не е ли време веч за революция? Много извън Темата отидох, моля за извинение!
Virtex - майстор
пон апр 15, 2019 12:09 pmшоп написа:
Един съвет от мен към модераторите. Премахнете раздела "говорилня" и на негово място сложете раздела фотоотчети.
Промяна на някои от форумите е предложена отдавна, но трябва подкрепа от потребителите. Ако се разместят някои неща ще има недоволство, съответно ако остане пак е неоптимизирано...така че ако повече хора изразят подкрепа ще има И други оптимизации из подфорумите :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон апр 15, 2019 4:04 pmVirtex написа:
пон апр 15, 2019 12:09 pmшоп написа:
Един съвет от мен към модераторите. Премахнете раздела "говорилня" и на негово място сложете раздела фотоотчети.
Промяна на някои от форумите е предложена отдавна, но трябва подкрепа от потребителите. Ако се разместят някои неща ще има недоволство, съответно ако остане пак е неоптимизирано...така че ако повече хора изразят подкрепа ще има И други оптимизации из подфорумите :)
Говорилнята е хубаво нещо. Там говорим по сериозни теми, но отпуснато и шеговито. Фотоотчетите си ги пускайте в "Качвайте снимки"

Ако наистина има някакво намерение за оптимизиране на форума.... За мен е абсурдно да има хол/ спалня/ кухня/ коридор и във всички тях да се обсъждат окачени тавани и картонени обшивки...

Тема "Фотоотчет - как си направих веранда." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: