• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
Отварям тази тема, защото съм твърдо убеден, че именно в електрокосите е бъдещето. Мисля, че няма нужда да изреждам предимствата на електродвигателя пред ДВГ. По-долу изброявам някои от мощните електрокоси "по света и у нас".

Авторът на много патенти (американски, европейски и световни), италианецът Фабрицио Арнетоли твърди, че електрокосите му "1800SP", въпреки че консумирали само 900 W, осигурявали... 2,7 kW мощност на режещия инструмент (и могат да въртят корда, дебела 3 мм), цитирам, "благодарение на патентован редуктор"?! Не мога да си обясня как такъв опитен и заслужил инженер може да твърди такова нещо! Нима не знае, че редукторите увеличават не мощността, а само въртящия момент за сметка на оборотите? Или е открил вечен двигател? :)

От по-подробните технически характеристики, дадени от руските търговци на една от тези електрокоси, можем да изчислим реалната мощност, предавана на режещия инструмент. Там са дадени 9000 об./мин. и въртящ момент 9 кг/см = 9 × 9,80665 / 100 ≈ 0,8826 Nm. От формулата за въртящия момент M = 60 . P / (2π . n) можем да намерим мощността P като 2π . n . M / 60 = 2π . 9000 . 0,8826 / 60 ≈ 832 W. Ако приемем КПД на електромотора за 80%, получаваме консумирана мощност 1040 W, което се съгласува по-добре с 1090-те вата, дадени на руския сайт, отколкото с 900-те вата на италианския. И така, приемаме, че реалната консумирана мощност на тази електрокоса е малко над 1 kW, което и оправдава включването ѝ в тази тема:

Изображение

Най-мощната (но реално!) електрокоса до момента е "Excelion-2000 Professional" на френската фирма "Pellenc" – 2 kW:

Изображение

А най-мощните, които се продават у нас, са 1,2 kW ("RD-EBC01" и "RD-EBC02"). И двете са производство на китайската фирма "Сафун". "RD-EBC02" всъщност е моделът "SF7A214-1" на "Сафун". Този модел се продава в Китай, Англия, България и няколко бивши съветски републики под 17 различни марки! Купих си го преди няколко месеца. Най-големият му недостатък е, че има големи вибрации – може би поради това, че е разглобяем (има и неразглобяеми варианти, но те не се продават в България):

Изображение

Прави ми впечатление, че най-големият пазар на мощни електрокоси е Русия. Интересно защо. Ето и Арнетоли продава основно там. Да не говорим за китайските фирми. Следват Украйна и Полша. Търговците на китайски електрокоси там масово надуват мощността до едва ли не двойно повече от реалната (виждал съм данни за до 2500 W!), много рядко посочват истинския производител, а измислят несъществуващи фирми-производители или приписват производството на своята фирма или на известни фирми, които нищо такова не произвеждат (включително нашата "Елтос"!), копират си един от друг ръководствата с промяна на името на фирмата, в едно и също ръководство има снимки на различни коси, изрязват неудобните части от снимките с "Photoshop" и всякакви други подобни номера. Не че и нашите от "Евромайстор" са цвете – в упътването на моята коса например текстовете на чужди езици са машинно преведени и звучат смешно, някои параметри не съответстват на реалните, но поне мощността си я дават, каквато си е :)

Ако някой е ползвал електрокоса с мощност над 1 kW, моля да сподели впечатленията си тук. Предварително благодаря!
Последна промяна от lucho на чет окт 06, 2016 9:07 am, променено общо 1 път.
lucho - специалист
Не съм бил прав, че 1,2-киловатовата "RD-EBC02" ("SF7A214-1") е най-мощната електрокоса, която се продава у нас. Оказа се, че у нас се продава и 1,4-киловатова и тя е... отново на "Сафун" ("SF7A205S/T-1"), този път "маскирана" като "HECHT 1445". Ето "SF7A205S/T-1":

Изображение

А ето и "HECHT 1445" (най-добре се вижда, ако превключите дизайна на форума на "Old"):

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Лесно можете да се убедите, че е същата.

Интересно е, че въпреки голямата ѝ мощност (1,9 к.с.), "официалната" дебелина на кордата, с която може да работи, е пак 1,6 мм, въпреки че според мен може да работи с поне 2,7 мм. (Все пак да не забравяме, че при електрокосите се дава консумираната мощност, а не полезната, а КПД на колекторен двигател с такава мощност е горе-долу 80%. Така че реално полезната мощност на тази електрокоса е около 1,5 к.с.)

Прави впечатление, че докато "RD-EBC02" ("SF7A214-1") се продава за 109 лв., то "HECHT 1445" ("SF7A205S/T-1") се продава за цели 199 лв. Това е така, защото я внасят първо в Чехия, където се продава за 2390 чешки крони (173 лв.) и чак после я внасят втори път от Чехия в България, където цената се повишава с още 26 лв. Ако я внасяха направо от Китай, щеше да се продава доста по-евтино. Е, чакаме "Евромайстор" да направят точно това и да я предложат като "RD-EBC03" :)

Освен по-високата мощност друго предимство на "HECHT 1445" ("SF7A205S/T-1") пред "RD-EBC02" ("SF7A214-1") е наличието на модул за плавен пуск – вж. детайл №84 на стр. 17 в упътването на неразглобяемия вариант, който съответства на детайл №90 в чертежа на разглобяемия (пак казвам, по-добре се вижда, ако превключите дизайна на форума на "Old"; може и да отворите изображението в отделен [под]прозорец):

Изображение

Този чертеж е на т.н. "ЭТ-1700В+", под каквото име продават "SF7A205S/T-1" в Русия. (Не са пропуснали да "надуят" мощността до 1700 W, както виждате, а на снимката на уж 1500-ватовата "ЭT-1500В+" се мъдри... 1200-ватовата "RD-EBC01", която реално е "Y1M-KW-420ZH", както може да се види от свойствата на PDF-файла, т.е. вариант на "Y1M-KW-420" на "Сафун".) Ето снимката на тази "ЭТ-1700В+", от която можете да се убедите, че става дума пак за същата 1400-ватова "SF7A205S/T-1" на "Сафун":

Изображение

В Русия продават "SF7A205S/T-1" и под друго име – "[url=http://ставр.рф/catalog/23/2488/]ТЭ-1700Р[/url]" (разбира се, отново с "надута" до 1700 W мощност). На снимката по-долу се вижда, че това е същата "SF7A205S/T-1" на "Сафун", но с малко по-удобни дръжки:

[img]http://ставр.рф/upload/iblock/2bc/te_1700r.jpg[/img]

И още под едно име продават "SF7A205S/T-1" в Русия – "ГРЭ-1,7" (пак с "надута" до 1,7 kW мощност):

Изображение

Продават "SF7A205S/T-1" в Русия и под името "TE-1400", този път декларирайки реалната му мощност:

Изображение

И в Украйна продават "SF7A205S/T-1", под името "GC 1400" и с етикет... "Hyundai" (!):

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изобщо, явно от "Сафун" дават възможност съответният вносител или търговец да сложи произволна марка и име на продуктите им, като единствената разлика между тях е в цвета на пластмасовите детайли и понякога във формата на дръжките и в комплектацията. Дали предоставят тази възможност безплатно, не знам.
Последна промяна от lucho на пет окт 07, 2016 8:58 am, променено общо 2 пъти.
Krass - майстор

Код: Избери всички

Отварям тази тема, защото съм твърдо убеден, че именно в електрокосите е бъдещето.
И аз си мислех така. Купих си едно такова Flymo http://www.onlinemashini.bg/trimer-za-t ... 1000w/7041 , което не става. Не знам какво е управлението на двигателя, но когато моментно се натовари, оборотите падат и не стига мощност. И в момента в който надигна косата решава да форсира, но вече късно. Висока трева не може да коси, защото се усуква и спира. Главата не може сама да си подава корда, а не мога да я сменя, защото не е универсална. Язък за 220-те лева. За тези пари щях да си вземе някакъв моторен китаец. Преди имах щил 600 вата, но роторът му даде фира. От него ми остана 3мм. корда, която съм обещал на хидрата, ама не иска да дойде да си я вземе :)
lucho - специалист
Krass написа:

Код: Избери всички

Отварям тази тема, защото съм твърдо убеден, че именно в електрокосите е бъдещето.
И аз си мислех така. Купих си едно такова Flymo http://www.onlinemashini.bg/trimer-za-t ... 1000w/7041 , което не става. Не знам какво е управлението на двигателя, но когато моментно се натовари, оборотите падат и не стига мощност. И в момента в който надигна косата решава да форсира, но вече късно. Висока трева не може да коси, защото се усуква и спира. Главата не може сама да си подава корда, а не мога да я сменя, защото не е универсална. Язък за 220-те лева. За тези пари щях да си вземе някакъв моторен китаец.
Понякога сме твърде големи оптимисти – мислим, че бъдещето вече идва, а то още се бави. В момента все още "цар" е ДВГ, независимо, че колекторният електродвигател, какъвто използват повечето електрокоси, е измислен преди него – още през 1832 г. Но вижте как работи например въпросната 1,4-киловатова китайска коса ("HECHT 1445" = "SF7A205S/T-1") с корда с кръгло сечение и диаметър 2,4 мм. Според мен се справя прилично. Любопитно е и как човекът е решил проблема с кабела:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c-AEJ4zz-pE[/youtube]

Сега конкретно за вашето "Flymo". Доста скъпо е наистина, сигурно защото, доколкото видях, "Flymo" е подразделение на "Husqvarna". Това, че не издържа на натоварване, вероятно е вследствие на конструктивен проблем, но дали в двигателя или другаде, не знам. Нека по-знаещите и опитните да кажат. А тоа, че главата не може сама да си подава корда, сигурно е конструктивен проблем на самата глава. Ето упътването на този модел.

Забелязал съм, че големите реномирани фирми (например "Stihl", "Husqvarna", "Oleo Mac" и др.п.) нямат електрокоси, по-мощни от 1 kW. Защо ли?
Преди имах щил 600 вата, но роторът му даде фира. От него ми остана 3мм. корда, която съм обещал на хидрата, ама не иска да дойде да си я вземе :)
Това не го разбрах. Имали сте електрически тример 600 вата с 3 мм корда? Той не трябва ли да е най-много с 2 мм? И каква е тая хидра?
Krass - майстор
Вероятно точно диаметъра на кордата ми е изгорила машинката. А хидрата е колегата Hidrazin, който пръв удари 10000 поста във този форум, и още не е почерпил за това. :axe: Старите членове го знаят всички :lol: Скоро си взе някаква моторна коса секънд хенд и съм му обещал кордата. А този като го гледам как коси, мога само да му завиждам.
lucho - специалист
Krass написа:
Вероятно точно диаметъра на кордата ми е изгорила машинката.
Коя, на "Stihl" ли? Много е възможно. В темата за избор на кордата Ивелин Иванов предупреждаваше, че не бива да се слага прекалено дебела корда. За 600 W (реално най-много 480 W на вала) максималният диаметър на кордата би трябвало да е 2 мм.

За шведския "самурай" – така като го гледам, май няма редуктор между двигателя и вала. Поне на снимките изглеждат като да са пряко свързани. Това означава, че двигателят не е много бързооборотен. А при другите електрокоси има редуктор между двигателя и вала с предавателно отношение около 2–3 към 1 и двигателят се върти много бързо (до 25–30 хиляди об./мин.!). Редукторът увеличава въртящия момент толкова пъти, колкото пъти намалява оборотите. Има и втори редуктор точно над главата, но неговото предавателно съотношение е малко (1 и нещо към 1).
А хидрата е колегата Hidrazin, който пръв удари 10000 поста във този форум, и още не е почерпил за това.
А, тоя дето коси с кабел "ВКШ-2" и може би дори с въже за простиране на пране? ;)
Последна промяна от lucho на пет окт 07, 2016 12:58 pm, променено общо 1 път.
lucho - специалист
Вместо "SF7A205S/T-1" от "Евромайстор" биха могли да внесат другия 1,4-киловатов модел на "Сафун" – "SF7A207-1":

Изображение

Него го внасят в Полша и го продават за 275 злоти (128 лв.) под името "LXGT25", като "надуват" мощността му до цели 2500 вата (!):

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Същия "SF7A207-1" на "Сафун" го внасят и в Иран под името "EBC-1400":

Изображение

Но за разлика от поляците, не му "надуват" мощността и са му публикували дори чертеж (изображението е 2339 × 3309 пиксела и може да се разгледа по-подробно, като се щракне върху него; то ще се отвори в отделен [под]прозорец):
Прикачен файл:
EBC-1400.png Чертеж на "SF7A207-1" (2339 × 3309 пиксела)
В Русия "SF7A207-1" на "Сафун" също се продава – като "RD-EB207"...

Изображение

...и като "ЭТ-1700ВР+" – с "надута" до 1,7 kW мощност:

Изображение
lucho - специалист
lucho написа:
Оказа се, че у нас се продава и 1,4-киловатова и тя е... отново на "Сафун" ("SF7A205S/T-1"), този път "маскирана" като "HECHT 1445".
Горепосочената електрокоса е с "моторни дръжки", но се оказва, че и вариантът с "D"-образна дръжка ("SF7A204S/T-1") се продава в България, и то пак внесен от Чехия. Ето я "SF7A204S/T-1" на "Сафун":

Изображение

В Чехия тя се внася под името "FZS 2050-E":

Изображение
Изображение

У нас пък я внасят от Чехия и я продават за 196 лв. (с 3 лв. по-евтино от варианта с "моторни дръжки"), пак под същото име – "FZS 2050-E". Разбира се, ако "евромайсторите" я внесат направо от Китай (да речем под името "RD-EBC03"), ще могат да я продават доста по-евтино от това...

Аз лично никога не съм ползвал мото- или електрокоса с "моторни дръжки". Тя трябва да е по-удобна за косене по равното, когато не се налага да се движи нагоре-надолу. Но ако се налага (а все някога ще се наложи), по-лесно се вдига тая с "D"-образната дръжка. При нея няма нужда да се извиваш назад, като я вдигаш.
lucho - специалист
Рискувам да включа този модел на "Husqvarna" именно в тази тема, тъй като има вероятност мощността му да е над 1 kW. За съжаление мощността на електрокосите с литиево-йонни батерии се обявява само от една фирма – "Pellenc". Всички останали фирми, които произвеждат такива, я пазят в тайна, което не мога да си обясня по никакъв начин.

И така, става дума за модела "536LiR" (продава се и у нас за 641 лв.; тази цена е без батерия):

Изображение

(Снимката се вижда по-добре, ако превключите дизайна на форума на "Old".) Този модел има една уникална възможност, която не съм срещал никъде другаде – промяна на посоката на въртене, по или обратно на часовниковата стрелка, с цел промяна на посоката на изхвърлянето на тревата и праха. Това може да стане дори при пълни обороти. Но за разлика от електрокосите на "Pellenc", оборотите не могат да се регулират. На горната снимка това, дето е на мястото на ДВГ, е батерията. Подобно на по-малкия модел на "Pellenc" (1,2-киловатовия "Excelion 1200"), безколекторният (а не колекторен) постояннотоков двигател е точно над главата, което намалява много вибрациите:

Изображение

И ето как коси това чудо:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1jqKCD8V5zM[/youtube]

За мощността може да се съди само косвено по това, че с батерия, която е 36 V и с капацитет 2,1, 3 или 4,2 Ah (не казват коя от трите) може да се работи 1 час в икономичен режим (не казват колко може да се работи в неикономичен). Ако става дума за най-голямата от трите батерии, това прави мощност 36 × 4,2 / 1 = 151,2 W. Но може ли с такава нищожна мощност да се работи така, както е показано на филмчето по-горе? Явно не може. От друга страна, ако допуснем, че мощността на вала на двигателя е 1 kW, то при такъв капаците на батерията ще може да се работи само 60 × 151,2 / 1000 ≈ 9 мин. Възможно е да правя някаква грешка в тези си изчисления. Така или иначе, голямата въпросителна за мощността на двигателя и оттам на електрокосата си остава...
Последна промяна от lucho на нед окт 09, 2016 10:11 pm, променено общо 3 пъти.
lucho - специалист
lucho написа:
За мощността може да се съди само косвено по това, че с батерия, която е 36 V и с капацитет 2,1, 3 или 4,2 Ah (не казват коя от трите) може да се работи 1 час в икономичен режим (не казват колко може да се работи в неикономичен). Ако става дума за най-голямата от трите батерии, това прави мощност 36 × 4,2 / 1 = 151,2 W. Но може ли с такава нищожна мощност да се работи така, както е показано на филмчето по-горе? Явно не може. От друга страна, ако допуснем, че мощността на вала на двигателя е 1 kW, то при такъв капаците на батерията ще може да се работи само 60 × 151,2 / 1000 ≈ 9 мин. Възможно е да правя някаква грешка в тези си изчисления. Така или иначе, голямата въпросителна за мощността на двигателя и оттам на електрокосата си остава...
Грешката ми е в това, че тук става дума за средна мощност при нормална работа, при която има много неравномерно натоварване на двигателя. А това е безколекторен постояннотоков двигател, който, за разлика от колекторния, има много малка консумация, когато не е натоварен. Нека да направим сравнение с гореспоменатия "Excelion 1200", който работи 5 часа от 1003-ватчасова батерия. Можем да изчислим, че "536LiRX" в икономичен режим харчи 1200 × 5 × 151,2 / 1003 / 1 ≈ 904 W. Това, разбира се, е просто ориентировъчна стойност, още повече че не е сигурно дали гореспоменатото време за работа се отнася именно за най-мощната батерия. Каква е мощността в неикономичен режим, можем само да гадаем, но мисля, че при всички случаи е над 1 kW.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Мощни електрокоси (над 1 kW)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: