Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kopaiko - специалист
Здравейте.Забелязвам че по листата на лигуструма има нагризано като от гъсеница но не се виждат вредители.Може ли да се пръска с някакви препарати?
minkata - напреднал
Привет на всички. Имам нужда от съвет за лигуструми, които съхнат. Има ли някаква болест, от която върховете да просъхват и листата да падат? Самото растение явно е живо, защото пак тръгват листа под изсъхналото. С какво трябва да пръскам? Ако има нужда да снимам болни клони мога да опитам. Благодаря предварително за съветите.
шоп - майстор
minkata, лигиструма е устойчив храст. Не се дава лесно.
Растението поняся добре подрязване, така, че направи едно хубаво кастрене до здраво и няма да имаш проблем.
Успехи!
ArturDent - Почти Безобиден
Сложи една снимка все пак.
Но както каза колегата - подкастри и ПОЛИВАЙ обилно.
Не е валяло както трябва от доста време.
ivouz - специалист
Малко извън питането ,тази година чемшира беше нападнат от някаква нова гъсеница,та да не би
същата твар да е по лигуструма?Иначе и двата вида са страшно устойчиви!
Сега ли се залагат резниците на лигуструма?И кога се сеят ако прихванат?
ArturDent - Почти Безобиден
Можеш и сега, ама шансовете са ти мноооогооо малки.
По принцип трябва да е по-хладно, по-влажно. Демек на есен.
По принцип се садят есен и пролет. Като по-добре е есента.

Трябва да бодеш узрели пръчки, а не тия върхарите.

Ако е за теб можеш да пропуснеш упражнението - първо разсад, после да прехвърляш там където ти трябва.
Направо бучи по-нагъсто, например през 4-5 см. Ако пък се хванат много, винаги можеш да ги изтръгнеш.
Хубаво е долния край да не рязан (равен), а чупен. По-лесно се вкоренява.
ivouz - специалист
ArturDent казваш на есен значи и направо на местото!А някаква обработка на почвата и грижи?
juvesan - специалист
Не знам за вас, обаче моя лигуструм тази година се разви някак много глупаво. Първоначално беше приготвил много пъпки да дръпне нагъсто и нагоре, ама аз , понеже много ги вдявам тези работи, точно дръпна и го окълцах яко ... и като се спря тази ми ти гадина... та до преди 2 седмици само седя, зелен е, не съхне но и не порасна и 1 сантиметър. Водата му е веднъж седмично, колкото може да носи и все пак .... а го наядоха едни зелени скакалци - мислех, че не го обичат и ядат другите китки , обаче взех, че го напръсках преди месец и него с един троен коктейл от гадости ... и като започнаха да се изнасят едни сюрии от зелени скакалци - направо не повярвах, че са били там. И ето на, взе, че се размърда... взех да се чудя дали не са му ръфали младите листенца тези гадини...
Относно въпроса: това чудо е непретенциозно, не иска кой знае какво, хваща се лесно, грижи малко.... основното е правилно да се подрязва, за да е гъст, а не някакъв плешив храсталак... [-X

Прикачен файл

ligustrum.jpg
minkata - напреднал
Здравейте на всички,
Моят плет пак (или по-скоро все още) е 'болен' от същата болест. Миналата година посадих няколко метра удължение, като първата година разстенята вървяха много добре, но тази година е направо трагично. Малките ги изрязах до здраво, като останаха почти голи, за големите ми е жал да ги оставя голи. В съседния двор има една съхнеща слива и се чудя дали не пада някаква мизерия от нея. Дворът е необитаем и най-лесно ще е да отрежа клона.
Прилагам няколко снимки. Благодаря предварително за всякакви съвети за третиране.
Прикачен файл:
20190811_165225.jpg
Прикачен файл:
20190811_165119.jpg
Прикачен файл:
20190811_165123.jpg
Прикачен файл:
20190811_165225.jpg

Прикачен файл

20190811_165057.jpg

Тема "Пръскане на лигуструм?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: