Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Chefo77 - майстор
Привет!
Малко комплексна тема, вероятно с отговори дадени някъде из форума, но не мога да сортирам всичко - а имам нужда от съвети от по-запознати...

Та - нашите си купиха къща и от около две години позарязаха вилата. Тази година жената реши, че ще се грижи за нея и мястото и съответно аз като един добър син/съпруг и фен на техниката, си търся оправдание за машинарийки.
Тъй като на къщата нямат нужда, бащата остави някаква чисто нова моторна коса - ЕТО ТАКАВА, с която вече 2 пъти кося навън (около 200 м2, качествена трева). Допълнително аз взех на жената едно акумулаторно Florabest - на Гризли, с което да си тормози райграса (150-ина м2). Дотук ОК, но имам въпроси:

1: Заслужава ли си да зарязвам тази моторна коса и да си начеша крастата като си взема Stihl FS55? По-добра ли е, изобщо заслужава ли си да хвърля едни 400+ пари за нея, при условие че тази си работи?
2: За посочената квадратура (външна трева и вътрешен райграс) заслужава ли си покупката на косачка и ако да - какво бихте ме посъветвали - моторна или електрическа, марка/модел (харесах сякаш едно Бошче, евтинджос). Местата с треволяк не са абсолютно равни - имат малки, но все пак неравности. Това за смисъла от косачка ...
3: Друга тема - за клъцване инцидентно на някое и друго клонче - каква резачка (ел или моторна) и ако ел - ТОВА как е (има си ролка отпред и бързо обтягане).
4: Да заприходя ли на жената едно електрическо тримерче, заслужава ли си, или това акумулаторното ѝ е достатъчно? :D :D Бош имат модели с колела отзад ...

Приемам всяко мнение!
И благодаря!
yanko78 - специалист
В абсолютно единтична ситуация съм и аз. Ще споделя моите пътища през които минах.
1. Направих хубав райграс около 150 кв.м. И за него, директно си купих базова моторна косачка Хускварна. Супер съм доволен.
2. Имахме едни буреняци 7-800 кв.м. които косих с китайска, като показаната коса. Косях е, но с хииииляди мъки. Тежеше, ръцете ми трептяха 3 часа след косенето, 30 минути кося, 30 минути не мога да е подкарам, я бензина свършил, я се е задавила и взех кардинално решение. Взех от малките коси на хускварна. Еееее родих се. Направо е оса, с нетърпение чаках да порастнат бурените и да ги почвам.
Хубаво, ама.,, Насадихме 30-на овошки и искаме да има естествена морава между дръвчетата. С моторната коса, не се получава. Всичко пада и става на тепсия ама морава няма. Стигнах до извода, че трябва да е кося с бутаща косачка за да стане морава. Хуската ми е нова, без самоход, с малко кошче за тревата. Пробвах с нея ама е мъка, терена не е като на хубавия райграс равен на тепсия и си трябва бутане. Затова днес взех втора употреба друга косачка, с голям кош и със самоход. Дет се вика и жената и бабата да се справят без проблеми. Туй то от мен. Надявам се да съм помогнал.
Svetoslavoff1 - майстор
Чефо, май нещо излишни левчета ли... :) 200м2 + 150м2, че то си е за час два работа , и то без да се зориш. Тази коса, ако не ти създава ядове, взе ми и здравето и тогава мисли за нова. За тази малка обща площ аз бих препоръчал ел косачка. Никаква поддръжка и няма да ти трябва много кабел. Аз лично съм много доволен от Олео мак. И вземи подравни горе-долу мястото, че да не се зорите и двамата. Па и така ще можеш да прехвърлиш цялото косене на жената, щом има мерак :) Ще отпадне и нуждата от моторна коса. Ако има пътечки, дръвче някое, тример би вършил работа за дооформяне около тях.
Поздрави!
Myth - специалист
чет юни 20, 2019 6:06 pmChefo77 написа:
Привет!
Малко комплексна тема, вероятно с отговори дадени някъде из форума, но не мога да сортирам всичко - а имам нужда от съвети от по-запознати...

Та - нашите си купиха къща и от около две години позарязаха вилата. Тази година жената реши, че ще се грижи за нея и мястото и съответно аз като един добър син/съпруг и фен на техниката, си търся оправдание за машинарийки.
Тъй като на къщата нямат нужда, бащата остави някаква чисто нова моторна коса - ЕТО ТАКАВА, с която вече 2 пъти кося навън (около 200 м2, качествена трева). Допълнително аз взех на жената едно акумулаторно Florabest - на Гризли, с което да си тормози райграса (150-ина м2). Дотук ОК, но имам въпроси:

1: Заслужава ли си да зарязвам тази моторна коса и да си начеша крастата като си взема Stihl FS55? По-добра ли е, изобщо заслужава ли си да хвърля едни 400+ пари за нея, при условие че тази си работи?
2: За посочената квадратура (външна трева и вътрешен райграс) заслужава ли си покупката на косачка и ако да - какво бихте ме посъветвали - моторна или електрическа, марка/модел (харесах сякаш едно Бошче, евтинджос). Местата с треволяк не са абсолютно равни - имат малки, но все пак неравности. Това за смисъла от косачка ...
3: Друга тема - за клъцване инцидентно на някое и друго клонче - каква резачка (ел или моторна) и ако ел - ТОВА как е (има си ролка отпред и бързо обтягане).
4: Да заприходя ли на жената едно електрическо тримерче, заслужава ли си, или това акумулаторното ѝ е достатъчно? :D :D Бош имат модели с колела отзад ...

Приемам всяко мнение!
И благодаря!

Ако тази коса не ти създава ядове, НЕ, НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА, освен това по някое време ще отпадне нуждата от коса, какво ще ги правиш на салата ли?
Chefo77 - майстор
Да дам отчет каква я свърших :)
1: Запазих Premium-а, даже му модифицирах щита така, че да не се върти :)
2: Заприходих една електрическа косачка на Makita - ELM 3311. Жената цъфна, бяга с нея из двора :)
3: Идеята за верижен трион премина (чрез Ники Клочев) в саблен такъв, докато се установи в ... ръчен трион на TopGarden за 7.65 лева :lol: :lol: Засега е ОК, за дребни срЕзвания :)
4: Тримерът е добре, ама батерията взе, че се скапа. Ще я нося на един приятел да я погледне ... най-много да купувам нов тример. Замаскирал съм нуждата от него с ... басейн, в неделя го инсталирах. Тревата вече не се вижда :D :D :D
resistbody - майстор
ср юли 03, 2019 1:21 amChefo77 написа:
3: Идеята за верижен трион премина (чрез Ники Клочев) в саблен такъв, докато се установи в ... ръчен трион на TopGarden за 7.65 лева :lol: :lol: Засега е ОК, за дребни срЕзвания :)
Само да доложа, че сабления е далече от верижния (имам 5 от първия вид, включително най-скъпия/мощен бош) ако е за клони стават де... и аз режа на ръка ако е нещо дребно... с бракувани ножовки от саблените на дръжка :D
ср юли 03, 2019 1:21 amChefo77 написа:
4: Тримерът е добре, ама батерията взе, че се скапа. Ще я нося на един приятел да я погледне ... най-много да купувам нов тример. Замаскирал съм нуждата от него с ... басейн, в неделя го инсталирах. Тревата вече не се вижда :D :D :D
Няма и да я видиш скоро... сума време правих райграса, децата сложиха басейна и дотам, едно голямо петно :D :D :D плевелите не зная как прорастват след това...
Chefo77 - майстор
ср юли 03, 2019 1:31 amresistbody написа:
Само да доложа, че сабления е далече от верижния (имам 5 от първия вид, включително най-скъпия/мощен бош) ако е за клони стават де... и аз режа на ръка ако е нещо дребно... с бракувани ножовки от саблените на дръжка :D
На мен точно за подкастряне на клони ми е - ниски клони, които пречат, изсъхнали такива ...
Дърва имам достатъчно, остатъци от паркет - с кубиците ... :lol:

Тема "Моторна коса, тример, косачка и резачка - питанки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: