Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
plamen6703 - майстор
Ивка, раждат се портокали силно казано, на големина са като мандарини, на вкус са като лимони :) явно такъв им е сорта, само на цвят го докарват.
Лимоните ми са добри на вкус и се раждат по много. Видях количката за саксии, но проблема при мен е, че имам две стъпала за преодоляване, но криво-ляво ги прибирам. Не знам и защо слагам утайката от кафемашината в пръста на лимоните, но го правя, щото така съм видял, че прави съседа ми :-D ! :partyman:
lov - майстор
Стъпалата са гадна работа. Е аз имам прагове но там криво ляво се справям. Цитрусите обичат желязо а най лесното е железен сулфат /зелен камък/. Те доста растения го обичат най вече защото участва в изграждането на хлорофила. Освен в чист вид се предлага и като желязноамониев сулфат. Което е още по добро защото добавяш и азот. По предположение колко са ти големи дръвчетата слагаш по една супена лъжица в месеца в края на чибура и поливаш. Той се разтваря лесно но колкото поеме, на следващатите ще се ряазтвори напълно..

п.п. Едното ми дръвче е на над 40 години. Ако не го изтърва нещо с температурите и поливките, случва да захождам за по дълго, съм брал по кофа лимони. И още толкова от следващите с големината на орех чакат да растат. Лошото е че се налага да го поддържам малко като бонсай иначе ще ми превземе терасата. :lol:
От италия си бях домъкнал истински портокал но не знам защо умря. И той като мандарина голям но става сладък.
miroki - майстор
пон авг 05, 2019 10:47 pmplamen6703 написа:
Ивка, раждат се портокали силно казано, на големина са като мандарини, на вкус са като лимони :) явно такъв им е сорта, само на цвят го докарват.
Лимоните ми са добри на вкус и се раждат по много. Видях количката за саксии, но проблема при мен е, че имам две стъпала за преодоляване, но криво-ляво ги прибирам. Не знам и защо слагам утайката от кафемашината в пръста на лимоните, но го правя, щото така съм видял, че прави съседа ми :-D ! :partyman:
Това ми напомня на моя. Моето е Померан. (Горчив портокал му казват още) Вкус на лимон, кръгъл и леко оранжев като мандарина. Ако е същото издържа на много топло. Лимоните не могат и е по-нискостеблено. Идеално за дома. При мен е 26-27 градуса зимата и понеже е на прозореца му няма нищо. Но стаята е всекидневна и крушката свети до след 12 вечерта, понеже все има някой.
Събирал съм максимум 50 лимона. Но после си почива другата година 4-5, после пак много. И цъфти 3-4 пъти в годината.
Запази тези по върховете. И режи редовно, но не навсякъде, понеже точно върхарите най-цъфтят.
И на под 18 градуса е възможно да се приспи.
kGitsov - специалист
Благодаря на всички за мненията, ще се опитам да приспя растенията, но не съм сигурен дали ще мога да им държа такава температура постоянна, защото през деня ще се напича, а вечер ще пада доста, което може би не е съвсем ок, по-скоро трябва да константна.

Иначе ще се погрижа в краен случай да сложа 2 пури по 90 см, за да имам бекъп вариант.

П.П. Интересни количества цитирате, но вероятно сте в къща и имате къде да държите толкова голямо дърво, тия 50 лимона ми се струват доста сериозно количество. Ако планирате кроене на есен, може да нахалствам за калеми :)
lov - майстор
Е аз 50 лимона не съм обирал на година. В апартамент съм но имам отопляема зимна градина 8х2 метра. :-D И още една в прекия смисъл на думата малка тераска дето сега съм изкарал почти всичко на по светличко. А палмите съм ги разкарал на вилата. Даже мисля тази зима да рискувам да ги зазимя там. Е не директно на двора.
miroki - майстор
Те моите плодове не са големи. Най-големите стават 6-7 см диаметър, като топка за тенис почти. Но повечето са по 4-5 см. И не стават на веднъж, а за цяла година. Засича цвят и плод. Но са напълно достатъчни, като нямаш купени, голямо удобство ми е. Пускат 2 пъти повече сок от купените.
В къща имам едно по-малко и ражда 4-5. Моето е в апартамент. Около 1.80м широко. Почти колкото прозореца. И метър и малко високо, до нивото на прозореца, но стои на бюро. Не го въртя, щото трябва аз да излизам. Обърнал се е и не ми пречи така.
Това, като по-малък

Изображение
От купени цитруси, посях няколко семки. Поникнаха, вече няколко месеца, порастнаха 5-7 см и до там.
Стоят на южен прозорец, почвата е постоянно влажна, температурата не е била по ниска от 22 градуса.
Не растат. Що така?
miroki - майстор
пет авг 09, 2019 1:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
От купени цитруси, посях няколко семки. Поникнаха, вече няколко месеца, порастнаха 5-7 см и до там.
Стоят на южен прозорец, почвата е постоянно влажна, температурата не е била по ниска от 22 градуса.
Не растат. Що така?
Пробвай да ги пресадиш. Да не се е показал корена. Аз ги буча при цветята, после отскубвам и в кофичка от кафе от прозрачните. После се ашладисват разбира се.
Я ги, по обед.
https://photos.app.goo.gl/EGocYwPD3PzVKtJWA
Лимони и мандарини. Така са от поне четири месеца.
Ще опитам с пресаждане.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет авг 09, 2019 1:45 pmТрифон П.Трифонов написа:
Я ги, по обед.
https://photos.app.goo.gl/EGocYwPD3PzVKtJWA
Лимони и мандарини. Така са от поне четири месеца.
Ще опитам с пресаждане.
Първо, че са преполяти и второ, позасушавай ги. Така нямат стимул да растат на корен. :-). Премести ги по едничко в саксийка или, ако искаш да им плетеш стъблата, по колкото там, и повече не ги пипай. Никое растение не се развива равномерно целогодишно. Явно сега им е сънят. Гледах такива за красУта. Много хубаво им миришат листата като ги потъркаш

Тема "Изкуствено осветление през зимата за цитруси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: