Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kGitsov - специалист
Здравейте,
Потърсих предварително информация относно осветление и проекти в стил Направи сам, както и за сравнения, но не намерих подходяща информация, затова ще се опитам да представя какво ми е в главата.
Имам малка цитрусова "градина" на терасата, която се състои от 4 цитруса (лимони и мандарини) и 3 маслини, всички в различни размери и възраст. Всяка година ги изнасям на терасата и зимуваха там, но това никога не им понасяше и губех много листа и плодове. Проблемът не е температурата, а светлината.
Терасата е предимно западна, с леко завъртане към север, но е да кажем 90% запад и на 7ми от 8 етажа в сградата,
Директното слънце зимата е около 2 часа, защото се скрива много бързо зад сградата отляво (южна посока).
Затова съм решил да направя осветление през деня в зимните месеци да свети през деня и да дава около 8 часа светлина (от 08:00 - 16:00 ч.) като до към 17:00-17:30 да хване естественото стъмване при най-късия ден през зимата).

Сегаа, за проекта се бях ориентирал към LED чипове по 50 вата (Color temperature: 380-780nm) - 4 броя, всеки с отделно охлаждане от стар процесор, в импровизиран рефлектор над растенията

Четох доста и стигнах до заключението че LED е неефективно и по-скоро трябва да се ориентирам към CFL лампи, но ми прави впечатление че една качествена лампа 2700К е около 50 лв, което ми се струва доста скъпо за такова лаишко начинание.

Какво мислите по въпроса за допълнително осветление за подобен вид "култура" за през зимата и какво да избера като подход?
Като млад акварист, опитах с
http://www.elkab-bg.com/page.php?n=148374
Сега ползвам 2 такива, плюс 2 обикновени- топла светлина, над разсада ми за градинката. Разположение Запад.
Разсада е щастлив, аз също.
пет авг 02, 2019 8:19 pmmuhala написа:
За какво го ползваш и колко струва?
miroki - майстор
Най-евтино си остава да се приспат растенията и тогава няма грижи със светлината. 10-15 градуса са достатъчни. Всяка неотоплявана стая става.
Иначе се насочи към луминесцентни, с точен спектър. Към 16-18 лв е една 50-60см. Но спокойно може и с най-обикновена.
Аз не осветявам допълнително. Но съм сложил лимона до стъклата и се опира в тях. Стаята е много топла.
kGitsov - специалист
съб авг 03, 2019 11:53 ammiroki написа:
Най-евтино си остава да се приспат растенията и тогава няма грижи със светлината. 10-15 градуса са достатъчни. Всяка неотоплявана стая става.
Иначе се насочи към луминесцентни, с точен спектър. Към 16-18 лв е една 50-60см. Но спокойно може и с най-обикновена.
Аз не осветявам допълнително. Но съм сложил лимона до стъклата и се опира в тях. Стаята е много топла.
Неотопляема стая в апартамент трудно се постига...
Имам някаква надежда че ще успея на терсата да докарам около 10-на градуса, но по-скоро ще трябва да им светя, за да не окапят листата.
На прозорец пак не мога да го сложа, защото отдолу винаги има радиатор и това не е опция.
Мислех на етажната площадка да ги сложа, но и там е жега, ние сме на 7/8 етаж и цялото топло се качва горе.
2 х 90 см (2х30 вата) дали ще им стигне като осветление?
muhala - майстор
пет авг 02, 2019 9:22 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет авг 02, 2019 8:19 pmmuhala написа:
За какво го ползваш и колко струва?
Не го използвам. Просто видях клипа в нета за сравнение между светлините.
plamen6703 - майстор
пон авг 05, 2019 9:48 amkGitsov написа:
Имам някаква надежда че ще успея на терсата да докарам около 10-на градуса, но по-скоро ще трябва да им светя, за да не окапят листата.
Това е напълно достатъчно, имам три лимона и два портокала, всички са засадени в отрязани бурета. Зимата ги пренасям в лятната кухня на температура около 10-12 градуса, поливам ги ако не пропусна в месеца два пъти. Единствената светлина е светлината от прозорците и нищо им няма на растенията, само вкарването и изкарването на буретата е неприятната част, че тежат. :partyman:
ky-kyy - майстор
пон авг 05, 2019 2:49 pmplamen6703 написа:

Това е напълно достатъчно, имам три лимона и два портокала, всички са засадени в отрязани бурета. Зимата ги пренасям в лятната кухня на температура около 10-12 градуса, поливам ги ако не пропусна в месеца два пъти. Единствената светлина е светлината от прозорците и нищо им няма на растенията, само вкарването и изкарването на буретата е неприятната част, че тежат. :partyman:
Изображение
lov - майстор
Мрязя да се сецвам в кръста. :-D И аз съм с големи лимони и палми. Даже и на по малките саксии съм си направил такива колички. То не че те ми тежат толкова но с миенето под тях е много по лесно. Иначе вечно има петна като я преместиш и трябва голямо търкане после.

Пламка бартер за количка срещу отводка от портокалите. :-D
Само да раждат де щото все разни диваци ми пробутваха до сега от разсадниците.

Тема "Изкуствено осветление през зимата за цитруси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: