Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
нед авг 11, 2019 12:21 pmkuger написа:
То хубаво, ама де го у нас?
Абе то и у нас има ама цените ...
Като сложиш и цената на тока си заслужава само ако отглеждаш марихуана или някакви скъпи китки ...
ЦЪК
ЦЪК
:partyman:
Lutchezar - майстор
Не се връзвай на пълноспектърните LED.
Ще потърся, но по руските форуми бяха ги тествали със спектрални анализатори, хората се бореха с проблем осветление на оранжерия на север.
Та започнаха да си светят с отделни диоди по схема. Едно е за коренно плодните, друго за цъфтящите. Ще потърся линка, че то си беше дадено като статия с таблици от експеримент, но беше отдавна.

За мен идеята е да се търси Достоверен източник кое растение от каква дължина на вълната как се повлиява и да се тестват диоди със спектрален анализатор...
miroki - майстор
По принцип уж харесвали червената, тип гро лукс, до колко е вярно не знам. Но съм цопнал една такава и една аквастар в аквариума.
За другите китки не знам.
kuger - майстор
нед авг 11, 2019 12:55 pmhidrazin написа:
нед авг 11, 2019 12:21 pmkuger написа:
То хубаво, ама де го у нас?
Абе то и у нас има ама цените ...
Като сложиш и цената на тока си заслужава само ако отглеждаш марихуана или някакви скъпи китки ...
ЦЪК
ЦЪК
:partyman:
Че аз за тия пари докато съм жив ще си купувам разсада :shock: Ще си карам по нашенски.
:partyman:
Virtex - майстор
нед авг 11, 2019 9:27 amn_a написа:
Колкото по-малко подреждаш, толкова по-добре.
+
пет авг 09, 2019 11:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не пипай, че кот си пипнал преебало се е!
Започнете да пишете по темите и няма да има нужда от "пипане". Такива истории да спамите каквото където поискате няма как да стане.

нед авг 11, 2019 12:59 pmLutchezar написа:
Не се връзвай на пълноспектърните LED.
Ще потърся, но по руските форуми бяха ги тествали със спектрални анализатори, хората се бореха с проблем осветление на оранжерия на север.
Та започнаха да си светят с отделни диоди по схема. Едно е за коренно плодните, друго за цъфтящите. Ще потърся линка, че то си беше дадено като статия с таблици от експеримент, но беше отдавна.

За мен идеята е да се търси Достоверен източник кое растение от каква дължина на вълната как се повлиява и да се тестват диоди със спектрален анализатор...
Линк, че това е интересно твърдение...
Lutchezar - майстор
нед авг 11, 2019 9:16 pmVirtex написа:
....
Линк, че това е интересно твърдение...
Преди няколко години беше, няма да е бързо, но ще се постарая.

Допълнено :

Засега намерих този цитат, продължавам да търся, някъде оттук тръгнах тогава:

"О, это по моей теме. Веду несколько мелких фермерских теплиц (пичкаю электроникой автоматикой и т.д.) Всего под лампами в прошлом году сидело 7000 кустов, скажу так из практики: на стадии рассады до 25дней мы используем только красно-синий спектр, а вот дальше мы добавляем обычные белые, так как зелёные стоят дороже. Почему именно так вывели формулу: когда к рассаде добавляли белый цвет, то она просто медленней росла, а вот когда взрослому кусту не добавляли белый свет, то старели листья раз в 5 быстрее. Также меняя соотношение красных диодов к синим вывели, что синий отвечает за фотосинтез, а красный за корневую, идеальное соотношение мы вывели 6 к 4 красных к синим это для огурца. А вот томату вообще пофиг добавлять или нет белый свет, на нем сверхразультатов добиться не удалось. Пользуемся светодиодами фирмы yxo yxinou сами светодиоды у них bridgelux, ленты сами собираем. Пробовали cree, классно, но дорого…"

И се сетих че има в продажба т. н." фитолампи", но и те бяха на същото дередже.

Цитатът е от тук
https://mysku.ru/search/topics?q=%D0%9F ... rtMode=rel
Последна промяна от Lutchezar на пон авг 12, 2019 1:57 pm, променено общо 2 пъти.
kuger - майстор
Така и така си правя разсада на терасата, ще окача две тела за 18W пури, ще метна по една пура ТБС и една СС, имам резерви, пък каквото стане. До обяд разсада ще си го пече слънцето, след това до около полунощ лампите. Все пак трябва и да се спи, а мразя да ми свети лампа. Ако няма полза, то и вреда няма да има, поне така си мисля.
Всичко ми се събира на маса фи 100 см, само със жената ще се дърпаме за простира, че от там ще висят лампите. :-D
Температурата ще се регулира по "био" път-отварям и затварям прозореца.
kGitsov - специалист
Уха, доста интересно се е развила темата, даже не предполагах че ще има 30+ мнения.
Относно лапмпите, мисля да избегна лед осветлението, точно заради видеото по-долу на muhala където явно показват че с "евтиното" луминисцентно осветление, резултатите са леко по-добри.
:drinkers:
Virtex - майстор
За "истинско" гледане се ползват или ползваха преди High Pressure Sodium лампи (HPS) . Но имат редица недостатъци и затова сега "grow led" изместват тези технологии.

Каква е разликата на практика не знам, но обикновено луминисцентно осветление не го считам за ефективно.
hidrazin - майстор
пон авг 12, 2019 5:59 pmVirtex написа:
Каква е разликата на практика не знам, но обикновено луминисцентно осветление не го считам за ефективно.
Не само HPS защото дава издължени растения поради липса на сина и ултравиолетова.
Използват се метал халидни МН и също така HID които са познатите "ксенони" в автомобилите.
Разликата е в ефективността. HPS изкарва към две години но и липсва спектър.
MH и HID са добре спектрално но имат и голям "излишък" от спектър който не е необходим на растенията но е пари за ток.
Освен това изкарват към година и пак е пари...
:partyman:

Тема "Изкуствено осветление през зимата за цитруси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: