Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stoy@n - специалист
Здравейте,

В близко бъдеще ми предстои направта на зелена ограда. Спрял съм се на лигуструм и го намерих в Баумакс на цена 1.60 лв. за бройка. Разходната норма я дават 6 шахматно подредени фиданки на метър, за да стане хубава гъста ограда. При мен дължината е около 80-90 метра и като сметна се получава доста добра цифра. Въпросът ми е как да си приготвя сам разсад за оградата?

Поздрави,
stoy@n
forski - специалист
За лингуструма не знам, но и аз се чудих от какво да си направя жив плет за външната ограда към пътя, с дължина около 30метра, и се спрях на пираканта!
По-простата причина че се разсажда(вкоренява) от резници и от семките на плодчета, и по-важното за мен специално, че пиракантата е много гъст и буен храст със големи и остри шипове през които минаване няма, като бонус е вечно зелен и с много хубави червени плодчета(не ядливи)!!!
Поради тази причина, няма нужда да се сее шахматно, разходната му норма е по 3бр. в метър, аз ги посях по 2бр. като на пролет ще вкоренявам резници и ще попълвам празните места!
По-това което четох за нея(пиракантата) се разпростира м/у 4-6м. в диаметър ако я оставиш без подрязване, цената на която я взех беше 2лв. за бройка, в найлонови торбички.

Прикачен файл

pirakanta1.jpg

Прикачен файл

bpb130500640.jpg
Martin.P - специалист
stoy@n написа:
Здравейте,

В близко бъдеще ми предстои направта на зелена ограда. Спрял съм се на лигуструм и го намерих в Баумакс на цена 1.60 лв. за бройка. Разходната норма я дават 6 шахматно подредени фиданки на метър, за да стане хубава гъста ограда. При мен дължината е около 80-90 метра и като сметна се получава доста добра цифра. Въпросът ми е как да си приготвя сам разсад за оградата?

Поздрави,
stoy@n
Лигуструм на гол корен от разсадник върви поне на двойно по-ниска цена и прихващането есен или в ранна пролет е по-успешно.
Eто как се сади: http://hrasti.com/advice.php?id=4
stoy@n - специалист
Благодаря!

Ще пробвам сега да вкореня резници и ако е сполучлив опита, догодина напролет ще си направя разсад на мястото.

:partyman:
themask - специалист
Forski,

и аз се насочих към пиракантата по сходни причини :)
Миналата есен взех солидно количество малки бодливи гадове, които не успях да засадя тогава и така си изкараха зимата в кофичките. Тази пролет ги боцнах през 30см и тръгнаха, въпреки зимния тормоз. Ето го резултатът засега:
Изображение
big_death - специалист
Разсаждане на лигуструм от резници се извършва само Септември !
forski - специалист
themask написа:
Forski,

Изображение

Супер са браво, малки ама са си показали зъбките вече... :)
Моите са пресни, пресни, по-педя и малко отгоре засях ги преди седмица!
stoy@n - специалист
big_death написа:
Разсаждане на лигуструм от резници се извършва само Септември !
Благодаря за ценния съвет! Нарязах десетина резника от по 20-25см и съм ги заровил за проба. Вероятно няма да станат, но така и ли иначе има време до септември...

:partyman:
ArturDent - Почти Безобиден
big_death написа:
Разсаждане на лигуструм от резници се извършва само Септември !
Зависи, каква успеваемост търсиш...
Аз например на няколко пъти сгъстявам плета, пролетта. Като направя първото рязане след зимата, бода изрязаното и се хваща на около 30 %.
muhala - майстор
Малко в страни от темата... Аз ще засаждам утре. Взех 10 броя в саксии. Много корени имат. Даже немога да отделя всичката пръст. Незнам и колко и как да им отрежа корените и стеблата...

Дайте съвет.

Изображение

Тема "Как се разсажда Лигуструм?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: