• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Martins - специалист
Здравейте,
Четох, че туята е добре профилактично да се пръска с инсектицид и фунгицид. Съответно избрах нуреле и шампион. Какъв разтвор се прави за пръскане на туи?
preslav - майстор
чет окт 10, 2019 12:16 pmMartins написа:
Здравейте,
Четох, че туята е добре профилактично да се пръска с инсектицид и фунгицид. Съответно избрах нуреле и шампион. Какъв разтвор се прави за пръскане на туи?
Четеш упътването на всеки един препарат - има ги в нета. Понякога са посочени различни дози за различни култури, щом е само за профилактика си избираш най-ниската доза. Струва ми се обаче, че сега не е нужно да се пръска с инсектицид - по-добре е да се консултираш в някоя агро-аптека или градински център.
Не съм специалист и ще трябва да се ограмотявам в посока туи, че щерката се сдобиха с жив плет (окомерно стотина метра). Попрочетох това-онова, но информацията е оскъдна и противоречива, едни казват, че туята сама се пази от вредители, други казват, че трябва да се пръска, но всички са единодушни, че подсъхналото трябва да се отстранява своевременно и туите не трябва да се оставят да растат с два върха.
Успех!
Martins - специалист
чет окт 10, 2019 5:53 pmpreslav написа:
чет окт 10, 2019 12:16 pmMartins написа:
Здравейте,
Четох, че туята е добре профилактично да се пръска с инсектицид и фунгицид. Съответно избрах нуреле и шампион. Какъв разтвор се прави за пръскане на туи?
Четеш упътването на всеки един препарат - има ги в нета. Понякога са посочени различни дози за различни култури, щом е само за профилактика си избираш най-ниската доза. Струва ми се обаче, че сега не е нужно да се пръска с инсектицид - по-добре е да се консултираш в някоя агро-аптека или градински център.
Не съм специалист и ще трябва да се ограмотявам в посока туи, че щерката се сдобиха с жив плет (окомерно стотина метра). Попрочетох това-онова, но информацията е оскъдна и противоречива, едни казват, че туята сама се пази от вредители, други казват, че трябва да се пръска, но всички са единодушни, че подсъхналото трябва да се отстранява своевременно и туите не трябва да се оставят да растат с два върха.
Успех!
Мерси за отговора. Над 10 години гледам туи и никога не съм се замислял за пръскане. За първи път преди няколко месеца една започна да съхне прогресивно в отделни участъци. Пробвах както винаги съм правил с орязване, но след пълно изчистване, продължава отново на същите места да съхне. Иначе като цяло е супер свежа, което след четене ме наведе на мисълта, че трябва да започна химическа обработка. На всички упътвания пише за всякакви култури, но не и за иглолистни.
preslav - майстор
Шампионът го дават между 0.15 и 0.3%, което ще рече 15-30 гр. за 10 л. вода.
Нурелето средно е 0.05%, което са 5 мл. на 10 л. вода. Нурелето не се смесва с бордолезов разтвор, но не знам дали това важи и за Шампиона защото и той е мед съдържащ препарат.
Имай предвид, че и двата препарата са контактни, което значи, че след дъжд трябва да се повтаря пръскането.
Имам 2 туи, които съм захванал от семка, вече са на 4-5 години, пръскам ги с каквото остане от плодните дръвчета, а там са миксове от контактни и системни препарати, които се сменят на всеки 3 пръскания.
За начало, още сега можеш да напръскаш с Шампион, но не превишавай 15 грама за 10 литра, а още по-добре е да направиш все пак консултация в някоя агро-аптека.
Иначе подсъхвнето може да се дължи и на недостатъчно или прекомерно поливане, силно слънце, липса на тор и още много други фактори - наблюдавай дръвчето за неприятели и ако е нужно го изкоренявай докато не са пламнали останалите туи.
Godrival - напреднал
Здравейте ,
Да използвам темата на колегата ,че проблемът е сходен .
Става дума за около 30тина бр. Западна туя,насадени са миналата година октомври месец ,високи са около 130-50 ,до преди около месец бяха изключително свежи и зелени ,но започнаха много да покафеняват отвътре и клонките падат (вътрешните).
На какво може да се дължи това ?Пръсках ги миналата седмица с Нуреле ,но май като гледам е без ефект.. :?
Поливам ги редовно,но досега не съм ги торил с нищо?
http://alfa.kachi-snimka.info/vij2021.p ... 67428g.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/vij2021.p ... 67485g.jpg
Virtex - майстор
При мен загинаха без оглед за спасение. Казаха, че било или нещо по корените или гъба - като и с двете няма борба.
radius - майстор
При мен западните са пушка отвсякъде, смарагда имат изсъхнали клонки тук-там.
Общо са към 120.
Godrival - напреднал
Virtex написа:
При мен загинаха без оглед за спасение. Казаха, че било или нещо по корените или гъба - като и с двете няма борба.
А какви бяха "симптомите " преди да загинат?Ще пробвам с някакъв комплексен тор (на гранули)пък...каквото стане :sad:
preslav - майстор
пет окт 01, 2021 9:02 pmGodrival написа:
Virtex написа:
При мен загинаха без оглед за спасение. Казаха, че било или нещо по корените или гъба - като и с двете няма борба.
А какви бяха "симптомите " преди да загинат?Ще пробвам с някакъв комплексен тор (на гранули)пък...каквото стане :sad:
При щерката имаше подобен проблем (поне визуално така изглеждаха поразените) - оказа се корояд. Предписаха им някакъв инсектицид, който вече го няма в продажба, но вероятно има заместители. Освен инсектицида им предписаха комплексен тор за листно торене. Всичко заедно се прилага няколко пъти през 2 седмици, с един път не става.
kr1100 - майстор
пет окт 01, 2021 8:28 pmVirtex написа:
При мен загинаха без оглед за спасение. Казаха, че било или нещо по корените или гъба - като и с двете няма борба.
И при съседа ми е така миналата годна 3 бр, сега един бройе сух.
Набеждаваше ми къртиците ,че ровели под и около корените, но като ги подменяха нямаше никакви тунели и дупки. Не ги пръска с нищо, само полива.
  • 1
  • 2

Тема "Пръскане туи - нуреле и шампион" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: