• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Lisko - майстор
чет мар 05, 2020 11:40 amnandrolon написа:
Да, вероятно ще ги направя от чамови талпи и колкото изкарат толкова.
Това масло за импрегниране не ми се слага в градината. Гледам има ленени масла за дърво или такива за контакт с хранителни продукти. Но не съм сигурен дали си заслужава. т.е. дали ще удължи живота на лехата.
По без нищо - примерно 2 години. Имам колци които съм ги мацнал с боя за да ги предпазва и са изкарали 5 години вече.
Дървото третирано под налягане не е само налягането а идеята е да му се вкарат химикали. От почти 80 години насам е тази технология.
Най-добрият препарат - смес от хром и медни арсенати - вече се избягва, сега се набляга на медни соли (без арсен).
При третираното най-важно е да не се боядисва веднага а да се остави поне едно 3 месеца да му поизлезе водата.
nikel - специалист
Моите са от обикновени кофражни дъски необработени.Държат вече пета година.Забий колчетата по начесто/букови - боядисани/.
Снимките са стари.

Прикачен файл

20190327_124720.jpg

Прикачен файл

3.27.04.2018.jpg
nandrolon - специалист
Ето част от резултата. Благодаря на всички за идеите.

Материалите - дъски 2.5 /15 см. Нещо като кофражни. Лехата е на 2 реда ,около 30 см. Формата е малко играчка, но тия дългите ми приличат на гроб , и затова квадратни. Малко са на гъсто , но с толкова място толкова. Направих 6 по натам ще ги продължа.

Първия ред го напълних с клони, едногодишен компост и всякакви органични отпадъци. Втория ред бех решил кокосови фибри, перлит и оборска тор в съотношение 30/30/30. Но доста матерял върви та промених съотношението 2 тор 1 кокос и 1.5 перлит.

Отгоре съм планувал микро капково от napoqwane както и мулч покрай лехите и върху почвата.

Срок на експлоатация съм заложил 5 г. Ако ги бях изолирал от вътре с найлон ще изкарат х2 , но не искам никакви химикали вътре. После нови дъски.

В тия лехи ще има всичко за ракията, такаче разходките до аграр пазара пред икеа отпадат.Да ме прощават моите приятели от Пловдив :-D

Та това от мен за сега,

Поздрави !

Прикачен файл

20200418_202745.jpg

Прикачен файл

20200418_202729.jpg

Прикачен файл

20200418_202707.jpg

Прикачен файл

20200418_202649.jpg

Прикачен файл

20200418_202405.jpg
kr1100 - майстор
[quote=nikel Забий колчетата по начесто/букови - боядисани/.
[/quote]
Ако имаш приятели дограмаджии - вземай остатъци от държачи за стъклопакети. Остават им парчета по 20-25-30 см. Да ти го резнат в единия край на 45 гр, доста са и готови нарязани.
Изкарват цял наш живот и няма нужда от бои
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб апр 18, 2020 8:46 pmnandrolon написа:
...квадратни...
Номерът е, от пътеката, спокойно да стигаш навсякъде вътре. Пък, че си вложиш повече материал и труд - хубостта си заслужава, мисля
Берекет да е!
Ивайло.Иванов - напреднал
чет мар 05, 2020 10:10 pmlov написа:
Кат толкова държиш да си еко био и не знам какво си събираш олиото от фритюрника грееш го и мацаш с баданарката. :lol:
Това съвсем сериозно. Може да ползваш и ново слънчогледово олио но трябва да го загрееш и свариш преди това.
Напълно съм съгласен - много добъ импрегнант увеличава живота на чама двоино =D>
wpw - специалист
Колегата вече е свършил планираното, но само за протокола да кажа, че дъски и колчета от салкъм (акация) са най-издръжливите на външни условия. На една асма има такива греди на открито вече 20 години.
Браво колега, добре е станало!
  • 1
  • 2

Тема "Дървен материал за "повдигната леха"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: