• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kistbam - специалист
Здравейте. Дойде и времето на поливната система. Видях темата на nv952, но реших да пусна своя. Прикачил съм снимка със схема на двора. Червените кръгчета са овошки, зеленото кръгче е борче/елхичка, а сините са бъдещи кивита. На източната страна има леха с пролетни цветя, а на южната ще има рози и други (най-вероятно есенни сянколюбиви цветя. Всичко ще се полива от сондаж (Ф160). Първоначално имам някои общи въпроси:
1. Системата се изчислява, като се сметнат дебитите на всички разпръсквачи и маркучи за капково напояване и след това по този дебит се изчисли помпата? Така ли е? Питам хипотетично ако всичко е на един кръг?
2. Какво поливане ми трябва за 4-те бр. кивита, за пролетните цветя и розите? Капково напояване?
3. Проблем ли ще е ако разпръсквачите за южната трева поливат и овошките и бора? Там има и конфликтни зони и не ми е ясно как точно ще разположа разпръсквачите, но за това по-късно.
Като цяло от всичко прочетено идеята ми е да се купи помпа с "fluid control", програматор да управлява електромагнитни клапани. Когато клапаните се отворят помпата се включва и обратно. Такава ли е идеята? Ако бъркам нещо е по-добре още от сега да се коригирам.
За сега затова се сещам. Благодаря предварително.
И да не забравите по едно цвете за жените :wink: .
Дами, честит празник.

Прикачен файл:
Поливна система-Model.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200308_112127.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200308_112057.jpg
Прикачен файл:
IMG_20200308_112112.jpg

Прикачен файл

IMG_20200308_112227.jpg
kistbam - специалист
пон мар 09, 2020 12:40 amhidrazin написа:
Успех и късмет!!!
:partyman:
Еее... Само толкова ли? Очаквах малко повече. Ама то на така зададени въпроси такива отговори :)
Сега малко по-конкретно.
Дано става ясно от чертежа. Помпата която съм избрал е WILO JET FWJ 203 X EM. От сондажната шахта тръгвам с тръба Ф25, като на крайните точки (последните разпръсквачи), минавам на Ф20. Съответно и всички отклонения също са с Ф20. Разпръсквачите са тези на Hunter, със съответните дюзи (посочил съм ги на чертежа). Всички крайни ще пръскат на 90градуса, тези в средите на страните на 180градуса и този в центъра на 360градуса. По таблицата на Hunter изчилих, че с тези градуси всички разпръсквачи ще консумират 3,3m3/h при 2,1бара налягане. Това може да се поеме от помпата - дават и 6м3/h. Но въпроса с налягането не ми е ясен.
Ще може ли да се осигури 2,1бара на всеки разпръсквач? На помпата дават "Стандартно изпълнение за работно налягане 6 бара".
Също така искам да попитам за източното петно с трева (12м.х2,70м.) Дали има разпръсквачи с по-елипсовидна или правоъгълна струя или ще трабва пак тези да ползвам, но съответно с червената дюза (до 3,0м. радиус)?
Прикачен файл:
Поливна система-Model.jpg
и аз започнах да планирам. каква е таблицата на hunters?
kistbam - специалист
Добреее... След доста четене по темите взех да се колебая между тези 2 варианта за разпръсквачите:
Вариант 1 – MP Rotators. Вариант 2 – PS Ultra (или Pro Spray) с VAN дюзи. Кой вариант е по-добър, откъм разпределение на разпръсквачите. До колкото виждам от характеристиките, MP Rotators им трябва 3бара налягане но са много икономични, а тези с VAN дюзите са по "лакоми" и работят на 2,1бара. Колко разпръсквача ще мога да сложа в един кръг в единия и в другия случай, при положение че мина на по-скъпия вариант на WILO - ето ТОЗИ? В първия вариант дебита на разпръсквачите за трите зони общо е 1,38 м3/h. Във втория вариант - 6,16м3/h. При MP Rotator-ите ме притеснява да не наранят овошките. Най-близкото дръвче е на 3,40м. Еее. Кой вариант е по-удачен?
Също така, може ли да ми препоръчате маркуч за капково напояване. Ще има може би 3 зони за поливане с него. 2 лехи с цветя, киви-4бр. и малка зеленчукова градина.
Прикачен файл:
Вариант 1.jpg
Прикачен файл:
Вариант 2.jpg
hidrazin - майстор
пет апр 03, 2020 2:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
Смятай!
https://www.hunterindustries.com/sites/ ... log_BG.pdf
Грешка! Тва беше преди 10-тин години.
Основното е същото но има нови неща които хич не са за пренебрегване. :-D
:partyman:
P.S. Жокер??? - НЕМА!!! Читай да видим как читаеш. :lol:
hidrazin - майстор
нед мар 08, 2020 11:32 amkistbam написа:
...Системата се изчислява, като се ...
...сметне дебита на водоизточника - края на август и до средата на септември.
Това ако климатичните промени не го изместят...
:partyman:
P.S. Смятай поста за бонус щото нищо не си прочел.
А ако си чел, нищо не си разбрал...
kistbam - специалист
нед апр 05, 2020 11:46 pmhidrazin написа:
нед мар 08, 2020 11:32 amkistbam написа:
...Системата се изчислява, като се ...
...сметне дебита на водоизточника - края на август и до средата на септември.
Това ако климатичните промени не го изместят...
:partyman:
P.S. Смятай поста за бонус щото нищо не си прочел.
А ако си чел, нищо не си разбрал...
Е чак пък нищо. Дебита на водоизточника не е сметнат реално, защото не е купена още помпата. Искам да купя правилната помпа за моите нужди. Да приемем че съм взел WILO JET FWJ 204 X EM Мислиш че ще се различават много данните от производителя от реалните ли?
Иначе искам да определя колко разпръсквача ще могат да работя оптимално в един кръг. В единия и другия случай.
Прикачен файл:
wilo-jet-fwj-samozasmukvashta-pompa-bg-maistor-13.jpg
wilo-jet-fwj-samozasmukvashta-pompa-bg-maistor-13.jpg (71.1 KиБ) Видяна 1939 пъти
пон апр 06, 2020 11:33 amkistbam написа:
Е чак пък нищо....
Ясно е, че не е нищо. За съжаление, най добрият специалист във форума изтрещя тотално и вече не помага. Ще трябва да се задоволиш със стари негови мнения и натам да се оправяш сам. В магазина може да попаднеш на добронамерен специалист. Ще се справиш.
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на комбинирана поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: