• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 36
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
пишман_майстор - майстор
Интересна тема се е заформила тук. И на мен са ми страст резачки и тримери , още отпреди 36 години ако трябва да съм напълно точен.
kr1100 - майстор
пон сеп 14, 2020 6:25 pmпишман_майстор написа:
Интересна тема се е заформила тук. И на мен са ми страст резачки и тримери , още отпреди 36 години ако трябва да съм напълно точен.
Ще падне разглобяване на Грилзат а . Гледам ,че има чарколаци :
https://grizzly-shop.de/Grizzly-EKS-1850/1-4
Възможно е да е съединител.
Маслото за верига беше на цена 6 пари за литър, което си е съвсем нормална цена. По евтино купувам щилското в 5 л туба. М10Д, колко да е по евтино? Ако е 2.5- 3 лв добре, но не се лепи а хвърчи. Вече май няма и такива цени, та си карам с правилното масло.
Веригите на Щил, освен че са по добри, са и по евтини. Не че Щил си ги правят де. 16 лв ми беше веригата за профи машината, сега е лев-два нагоре. Едни други "представители", я продаваха на 20 и кусур пари, щото "наща е за твърда дървесина", а от Щил си купуваш за мека!!!!!!!!!!!!!
На Хуск всички консумативи са по скъпи. Това го установявам след като си напазарих машините. Може да го потвърди и колега от форума, който от съвсем скоро има Хуск. Шината на Щил не се нуждае от такаламит.
Soviet_Soldier - специалист
пон сеп 14, 2020 10:37 pmТрифон П.Трифонов написа:
Възможно е да е съединител.
Маслото за верига беше на цена 6 пари за литър, което си е съвсем нормална цена. По евтино купувам щилското в 5 л туба. М10Д, колко да е по евтино? Ако е 2.5- 3 лв добре, но не се лепи а хвърчи. Вече май няма и такива цени, та си карам с правилното масло.
Веригите на Щил, освен че са по добри, са и по евтини. Не че Щил си ги правят де. 16 лв ми беше веригата за профи машината, сега е лев-два нагоре. Едни други "представители", я продаваха на 20 и кусур пари, щото "наща е за твърда дървесина", а от Щил си купуваш за мека!!!!!!!!!!!!!
На Хуск всички консумативи са по скъпи. Това го установявам след като си напазарих машините. Може да го потвърди и колега от форума, който от съвсем скоро има Хуск. Шината на Щил не се нуждае от такаламит.
Веригите на, Stihl, Oregon и Husqvarna са качествени и доста видове. Имат даже серии с твърдосплавни напойки, обаче при тях заточването е по-сложно. Като цени много не съм ги сравнявал, но хубавото на Oregon и Husqvarna e, че са стандартни размери. При Щил шините и размерите на някои вериги са своеобразни и трябва да се преправят за да паснат на стандартна резачка. Реално консумативите на Щил са на поносими цени, на фона на Husqvarna.
Като иде реч за шини при Щил, дори най-слабите модели, като МС180 идват с хубави шини с по 4 нита на звездата, докато евтините на Oregon и Husqvarna са хилави с по 1 нит и не живеят дълго. На МС-170 май слагаха с 1 нит, но те не са толкова разпространени и нямам впечатления от тях, колко държат. Имайки предвид колко е слаба МС-170 натоварването върху шината никак не е голямо и едва ли умират бързо. Хубавите шини на Орегон с 4+ нита обаче държат доволно дълго.
Х-Форс шините на Хускварна също нямат възможност да се гресира лагера на звездичката. Като цяло всяка шина може да живее и без грес, защото от веригата постъпва масло, но пък греста по-добре се задържа.
Има даже шини без звезда, просто с закален връх, веригата се плъзва изцяло по шината. От тях нямам лични впечатления, но на теория съпротивлението е по-голямо, съответно това отнема от мощността на резачката, заминава повече гориво.

Виждал съм тестове на професионални вериги Щил и Орегон. С фабричната заточка Щил показа малко по-добри резултати като време за разрез, обаче след първото заточване под един и същи ъгъл, Орегон се справяше по-добре. Важен е ъгълът на заточка, когато зъбът се заточи силно, изтънява, в началото реже по-бързо, но режещата повърхност е по-тънка и по-бързо се затъпява. И обратното, когато при заточка режещата повърхност е по-дебела, заради ъгъла на заточване се износва по-бавно, но в началото не реже така добре. Особена разлика в качеството на тези две марки не се наблюдава.

Ето нагледно фабричната заточка на Щил и Орегон:
Изображение

За веригата могат да се ползват доста масла, макар да не прилепват добре към веригата, като специализираните, но пак вършат работа. Много мои познати взимат разни "Олрайт" "Ярнефть" и подобни за под 10лв за 5 литра и им вършат работа. Някои, като комшията и на отработка се пробват, но на електрическото му "Спарки" бързо замина маслената помпа. Да се дадат 6лв за литър от някакво незнайно кауфландско масло не е разумно. По-добре Щил за същите пари, поне е ясно, че се взима качествен продукт. Даже в магазина на Щил в близост до нас литъра е 5,83лв. Даже по магазини, като Практис и Хоум Макс ми прави впечатление, че разни незнайни минерални масла за верига са по-скъпи от Stihl Forest Plus.
Иначе съм пробвал и разни, като Villager, не е лошо, като консистенция верижното им масло.
пишман_майстор - майстор
От био масло за верига, едвам спасих една резачка на познат. Клей, твърди налепи до безобразие.
Ползвам предимно ЕП масло там. а ако е студено времето, М16 до М10 .
И на моите не ползвам такаламит за смазване на звездочката . Достатъчно се омазва добре от маслото за веригата.
За бензина масло ИП ( бивше Аджип ) за наточени двутактови моторетки.
Последно време смазочните продукти и на двете известни нам фирми за градинска и горска техника ги избягвам.
dragozow - майстор
пон сеп 14, 2020 10:37 pmТрифон П.Трифонов написа:
Възможно е да е съединител.
Маслото за верига беше на цена 6 пари за литър, което си е съвсем нормална цена. По евтино купувам щилското в 5 л туба. М10Д, колко да е по евтино? Ако е 2.5- 3 лв добре, но не се лепи а хвърчи. Вече май няма и такива цени, та си карам с правилното масло.
Веригите на Щил, освен че са по добри, са и по евтини. Не че Щил си ги правят де. 16 лв ми беше веригата за профи машината, сега е лев-два нагоре. Едни други "представители", я продаваха на 20 и кусур пари, щото "наща е за твърда дървесина", а от Щил си купуваш за мека!!!!!!!!!!!!!
На Хуск всички консумативи са по скъпи. Това го установявам след като си напазарих машините. Може да го потвърди и колега от форума, който от съвсем скоро има Хуск. Шината на Щил не се нуждае от такаламит.
X-force шините на Husqvarna също нямат отвор за смазване. Веригите на Stihl са малко по-евтини от X-cut на Husqvarna, но не чак толкова за да има смисъл да отидеш до друг магазин.
вт сеп 15, 2020 10:56 amпишман_майстор написа:
...
Последно време смазочните продукти и на двете известни нам фирми за градинска и горска техника ги избягвам.
За синтетиката на Щил гарантирам. В едната машина бензина е на ок половин година, а в другата от пролетта на 2019та. Съхранението е важно.
Бях купувал едно супер двутактово, на малко под 50лв, но като му чукна баркода в Гугъл-???, няма никой. На Щил продуктите не са в нелегалност.
пишман_майстор - майстор
вт сеп 15, 2020 11:51 amТрифон П.Трифонов написа:
..
Бях купувал едно супер двутактово, на малко под 50лв, но като му чукна баркода в Гугъл-???, няма никой.
Може ли на лс да ми го пратиш маслото да го видя.
вт сеп 15, 2020 11:46 amdragozow написа:
... Веригите на Stihl са малко по-евтини от X-cut на Husqvarna, но не чак толкова за да има смисъл да отидеш до друг магазин.
https://tashev-galving.com/product/097% ... +576936556
https://www.stihl.bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE ... -3-mm.aspx
Изборът е далеч по назад.
Разликата е ок 24.5% или средно 6лв., като се има в предвид двете предлагани вериги от Щил за размер 40 см.
Не е малко. Разбрах го преди няколко години, от колега който реже професионално с Хуск. Не случайно тези, които режат много, преминават на шини с вериги от Щил. Това не значи, че отричам качеството на Хускварна.
Soviet_Soldier - специалист
Двете вериги горе не са напълно идентични, да пише 40см, но броя звена е различен.

Ако се търси алтернативна марка верига за Щил ще е по-скъпа, защото немците ползват нестандартни размери. Разликата е само 1 звено със стандартната верига за резачки, като Олео-Мак, Партнер, Хускварна и др. а разликата в цената 5,40лв повече при алтернативен читав производител, като Орегон. Веригата е почти една и съща 40см 3/8 1,3мм, но стандартната е 56 звена, а за Щип е с 55, заради нестандартния разрез на шините и вероятно различно разстояние между шпилките и водещата звезда.

http://instra-parts.com/product/900/ver ... p056e.html

http://instra-parts.com/product/896/ver ... l055e.html
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 36

Тема "Резачка за дърва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: