Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
jabata - специалист
Здравейте,

налага ми се да правя малка подпорна стена, която да държи насипа от чакъл където си вкарвам колата, да не се свлича надолу. В предния край, подпорната стена ще има височина 30-35см. а в задния ще отива на нула. Самата стена ще е дълга 5-6м. Та въпроса ми беше как най лесно и безболезнено може да се направи. Първата идея ми беше кофраж и бетон. Ама за това малко нещо, кофраж, арматура, бетон, транспорт то ще излезне дявол на магаре.
Другия вариант който се замислих да си иззидам от речни камъни една стеничка. Все пак при мене камъни колкото искаш.
Третия вариант който се сетих е бетонните тухли за ограда, които са кухи в средата. Няколко такива да се залепят. Като стегне лепилото разбърквам няколко чувалчета Баумит Бетон с бъркалката, слагам по едно желязо за армировка, и съм готов.

Та въпроса ми е кой от тези начини става? Бетона не ми харесва, защото след това отвън ще стои бетон, който е грозен, и те задължава да му търсиш начин да го облицоваш или насипваш със земна маса скосяване.... И ми се струва че става много сложно. Но Все пак да попитам майсторите, за някакъв сравнително прост вариант за такова нещо.
Един майстор ми вика, викаш малък багер, копаеш 50см. надолу, един кофраж отгоре след това бетоновоз....и за 1 ден стената е готова. Ама това си е, близо 0.8-1кубика бетон, който с транспорта ще легне :? И отделно арматура, дъски за кофраж, работа, багер и т.н. То става ужас. Та затова си мисля за някакъв по безболезнен вариант, който в същото време, да мога да си го направя и аз, и да не е много скъп, защото това ще легне поне 400-500 лв. А ми се струва пресилено за 30см. височина на подпорна стена. И затова си мисля за нещо по просто. Да бетонната стена ще е здрава, но дали си струва за толкова малко?
В момента е насип без стена, но като влезна с колата и излезна по-малко се свлича надолу.
resistbody - майстор
Имаш пари за баумит бетон, а нямаш за цимент и баластра ??
Кофраж + арматура + бетон от баластра(същия насип от чакъл дето ти се свлича) ти стига..
няколко каси бира + скара и си се оправил.. тва се копа кофражира и налива до обед и след това на масата..
Е и група яки приятели ти трябва..
schuldiner - майстор
Иззидай бордюр с такива
https://www.masterhaus.bg/files/product ... -nardo.jpg

Ще ти трябват около 150 бр. х 0,50 лв. = 75 лв. + разтвор за зидане под 50 л, т.е. 10-15 лв.

Ако ще го правиш завинаги - кофраж и бетон.
jabata - специалист
По темата Баумит бетон няколко чувалчета ще мога да си докарам с колата. А бетоновоза идването му е поне 150лв. Като добавя кофраж, багерче арматура, работа то си става. А с бетонните кухи тела мога да сложа бетон през няколко и тогава няма да толкова чувалчета. А варианта с паркинг елементите също става, слагам ги под наклон и сипвам чакъл вътре. Ако зидам с бетонните тухлички след това ще насипя земна маса за скосяваме. И догодина като поникне трева вече няма да има свличане. Така че всичко е за 1 година докато поникне тревата. Все Пак височината е 30см.
resistbody - майстор
Виж и тази идея https://www.24chasa.bg/Article/1366223
Напълно реално е и съм го виждал из Родопите, бях на гости при приятел на селото му и гледам навсякъде купища гуми... викам кво става... вика прават подпорни стени с тях... и след малко нгледам вече имаше направени..
npace - специалист
Мат'риалът се нарича бутобетон - докато пълниш с бетон цопаш вътре речни камъни. :-D
Така битоня слиза до 500-700 кила, което без проблем можеш да изпълниш сам с бъркалката.
Но не Баумит - това нещо е невъзможно за обработка на ръка. Пясък и чакъл насипни можеш да си прекараш с чувалчета. Евтин (10-15 лева + транспорт) и хубав пластификатор можеш да вземеш от тук: https://tekom-bg.com/
150 лева + труд ще ти струва удоволствието. :-D
Иззидай си го с речни камъни! Суха зидария. Изглежда най яко, най автентично, най евтино....

Тема "Идея за малка подпорна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: