Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
wanderer - специалист
Така....малко актуализация и въпрос: Лигиструмът който засадих есента върви идеално. Пензирам периодически силните леторасти, доста се сгъсти, около 50 см е висок вече, но имам малък проблем. От двайсетина дена го гризе някаква гадина. Знае ли някой какво е животното?
Прикачен файл:
IMG_20210823_171247.jpg
Прикачен файл:
IMG_20210823_171349.jpg
nautilus33 - майстор
Лейландския киприс ли е най-бързо разстящото от всички изброени? И на мен както на автора ми трябва, за да скрия гледката към отсрещния блок. Мястото е едва 3 метра широка, така че се чудя дали 6 растение засадение по три в ред шахматно ще са достатъчни? Ще ги държа с височина макс. 6 метра, понеже предполагам, че ще мога да ги кастря от мансадните прозорци с някаквъв храсторез с удължение.
radius - майстор
От всички кипариси, бамбука е най-бързо растящ :lol: :lol:
vladtod - специалист
пет окт 01, 2021 8:40 pmradius написа:
От всички кипариси, бамбука е най-бързо растящ :lol: :lol:
Да, и после като плъзне като троскот няма контрол, но поне може колчета за домат да произвежда.
radius - майстор
Така е , в щатите го продават в съдове за засаждане, да не отървеш работата.
Godrival - напреднал
Здравейте,
Какво ви е мнението за туя брабант?Боледува ли често както Смарагда или е по-устойчива?Преди 2 години закупих 20 смарагда ,но към днешна дата останаха само 4 бр..всички изсъхнаха благодарение на така наречения "корояд" #-o
nelina_london - специалист
Като цяло ,туите ,били източни или западни са много по-податливи на болести ,в сравнение с кипаристите и лъжекипаристите(хвойна,юниперуси и т.н.).От близкия разсадник са ми споделили ,че свеждат до минимум туята в проектите за оценяване ,които изготвят .
Имам Източна туя ,Спартан ,няколко лъжекипариса ,Лейланди Голд Райдър и доста други иглолистни .Съседите имат Аризонски кипарис , Лавзонов лъжекипарис ,Смарагд .
От род Лейланди ,горещо препоръчвам Голд Райдър .За разлика от обикновеното Лейланди , расте гъсто и е много устойчиво и на болести и на засушаване .Запазва златистите си връхчета и зимата без промяна в цвета ,за разлика от другите подобни цветове ,които придобиват оранжев отенък .
За една година порасна 60 см. на височина и 50 см на ширина .
Друго бързо растящо и не споменавано до сега е аризонски кипарис .От него има обикновена форма и фастагиата (колоновидно)
torbalan - Дървен философ
У дома е източна туя...

Прикачен файл

rsz_dscf6846.jpg
rsz_dscf6846.jpg (103.33 KиБ) Видяна 759 пъти
Godrival - напреднал
Колко време ти отне за да постигнеш това състояние на растенията и кога започна да ги подрязваш ?
torbalan - Дървен философ
съб окт 07, 2023 5:07 pmGodrival написа:
...
Не са подрязвани сериозно.
Но планирам, да мина с резачката тези дни. Ще им е за сефте сериозно рязане.

На около 5 - 6 години са. През годините няколко пъти съм им рязал върховете.

Когато ги купих, продавача каза "И поне на 50 сантиметра. Ако ги засадиш на по-гъсто, ще ги умориш..."
Та садил съм ги на около 50 см.
Когато ги купих бяха високи около 35 - 50 сантиметра. Съвсем малки борчета.
Сорта е "Източна туя".

Тема "Избор на сорт туя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: