Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
wanderer - специалист
Задачата е следната:
Трябва да засадя туи за да се получи нещо като параван към съседски имот. Дължината е около 20 метра, желаната височина е минимум 3 метра. Особеностите са, че досами моята граница има дървен навес висок около 1,5м. и падащ се от южната страна на желаната от мен зелена ограда. Като оставим настрана въпросите доколко е законен този навес, въпроса ми е простичък - препоръчайте сорт който да израстне бързо и да направи плътна висока стена. Питам за сорт туя, но може и лъжекипариси или всичко което би покривало горепосочените изисквания. Благодаря предварително.
Sandman - специалист
Има значение предполагам и в кой район живееш.
А за бамбук мислил ли си?
Руди - майстор
Лейландски кипарис
Cupressocyparis leylandii
Расте бързо, носи на подрязване.
radius - майстор
А дали да не е в 2 реда, че е малко плешив?
torbalan - Дървен философ
Чак бързо - не растат.
У дома са източна туя, но за 4 - 5 години още не са стигнали 3 метра. Иначе става много плътно.
radius - майстор
Лейландите обаче, растат бързо. Но са рехави.
wanderer - специалист
При двуредово засаждане каква схема ще препоръчате за лейландския кипарис? Сега съм малко болнав, но като ми светне ще снимам на един приятел - ако може да се произнесете какъв вид е.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Е, не може ли Задният ред да е бързорастяща туя, предния гъста туя??
wanderer - специалист
И така - избора ми е сведен до следните видове
1. Хвойна "Спартан"
2. Туя "Фастигиата"
3. Источна туя
4. Лъжекипарис "Pelts blue"
5. Лавзанов лъжекипарис (columnaris)
За сега много сериозно залитам към лъжекипарисите. Ходих да гледам един плет в квартала, стои много добре и като плътност, и като цвят. Не съм решил все още сега ли да засаждам или на пролет. Ясно, че сега е по добре, но пък може напролет да организираме някакво разчистване на съседската граница и тогава да засаждам. Лошото е, че начина по които засега продават от разсадника е онлайн и полуонлайн - тоест мога да поръчам предварително, и ми ги изкарват навън, но до момента на вземането на растенията не съм ги виждал. Имам още някой ден за размисъл сега или напролет....
wanderer - специалист
Прикачен файл:
124969822_4025453747471269_5735848021683013788_n.jpg

Така, сега дойде ред да актуализирам. Избрах лавзонов лъжекипарис (columnaris).

40 бр + 2 резерви, които ако не се използват ще се отглеждат в саксии и за експерименти. Въпроса ми е как да подготвя резервите за зимата? На открито директно навън в собствената им саксия (2л.), някъде на завет, или...? То най-логично да са си навън, в разсадника не вярвам да ги прибират, но все пак ...
Още един сходен въпрос имам. Засадих и около 20 метра лигиструм, и ми останаха 20-30 резерви. Те искат ли някаква подготовка, или да си зимуват навън? Вкоренен е много добре от резници в кофички от кисело мляко.

Тема "Избор на сорт туя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: