Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
schuldiner - майстор
Руди, пробвал съм всякак - не става голи стълбове и това е!
Лятото имах абсолютно същото по размер, ама на площадка, без дувара отзад. Изискването - отвсякъде прозорци. Ами не става, пробвах, както съм пробвал преди и пак не е ставало. Компромисът, до който стигнахме: средната секция отпред - портална врата 2,70 м; лявата и дясната, както и всички останали стени - прозорци, започващи от 1,20. В правоъгълниците под прозорците - яко хиксове и каквото се получи. Миии, не беше чак толкова зле, но недостатъчно за да съм 100% спокоен. Напрасках където не се вижда много шини 50 см с винтове в горните сглобки вместо цигански скоби и засега е добре. Покривът беше четирискатен /по мое настояване/, затова не коментирам ребрата - твоите сметки ми харесват.
iliqn87 - помощник
ср дек 30, 2020 4:43 pmРуди написа:
Без подпорки, без ребра, без топлоизолация и окачен таван.
Термопанел поне 100 мм, с ламарини 0,5 мм.
Термопанелите нямат проблем с дължините!
По-горе колегата беше казал - жертвай една ос за Х.
Колони 12х12, столици 12х16, диагонали 5х12.


nav4-2.JPG
Руди блаходаря за чертежа, но този проект не е това което искам. Задължително навеса трябва да е с керемиди.
Също така не смея да го подпирам за оградата, защото самата тя е от бетонни блокчета без колони, има и още една причина, задния двор е изоставен и отвреме на време някой пали тревата, която август месец достига 2 метра. Ако подпра ребрата на оградата няма да ми е спокойно че някой ден няма да изгори целия навес.
В предната част искам всичко да е с плъзгащи врати.
Руди - майстор
Грешно съм разбрал, че искаш да ползваш оградата.
Ако няма да се подпираш на нея, трябва да направиш
същото каквото отпред и отзад, а и отстрани да се
опаянти по някакъв начин в късата посока.
По-горе съм споменал, че ребра за 4 метра са 8/12
или 6/14 през 50 см.
Прикачен файл:
nav4-3.JPG
nav4-3.JPG (82.95 KиБ) Видяна 1474 пъти

Бих препоръчал в ъглите закоравяващи Т-планки, ръчна
изработка от шина поне 60х4 мм, двустранно.
Това на картинката е заварено от 400 мм хоризонтално и
200 мм вертикално парче.
Добре е да има и диагонали от перфорирана стоманена
лента под покривния гредоред.
iliqn87 - помощник
чет дек 31, 2020 10:24 amРуди написа:
Грешно съм разбрал, че искаш да ползваш оградата.
Ако няма да се подпираш на нея, трябва да направиш
същото каквото отпред и отзад, а и отстрани да се
опаянти по някакъв начин в късата посока.
По-горе съм споменал, че ребра за 4 метра са 8/12
или 6/14 през 50 см.

nav4-3.JPG


Бих препоръчал в ъглите закоравяващи Т-планки, ръчна
изработка от шина поне 60х4 мм, двустранно.
Това на картинката е заварено от 400 мм хоризонтално и
200 мм вертикално парче.
Добре е да има и диагонали от перфорирана стоманена
лента под покривния гредоред.
Привет отново!
Това с Т планките е хитро и ще го направя.
Лявата страница на навеса ще има стена от бетонни блокчета, а двсната ще е от две плъзгащи врати.
Въпросът е че в предната част не ми харесва този Х, защото това ще е челната страна на навеса и искам всички врати да са плъзгащи.
Няма ли да е достатъчно укрепването ако в задната страна го залепя за оградата и анкерирам всички вертикални греди за нея.
Ще използвам ребра 6х14 или 8х12, но ако ги направя 4,60метра, подпрени на четвъртия метър, пак ли да използвам тези размери ребра?
iliqn87 - помощник
За много години на всчки.
Бъдете Живи и Здрави!

Общо взето това е идейният ми проект:
Прикачен файл:
nav4-3.JPG
nav4-3.JPG (51.56 KиБ) Видяна 1355 пъти
Основите са с размери 9х4 метра, а самия навес 8х4м, с покрив 4,60м.
Задните колони ще се анкерират за оградата, което мисля че ще укрепи достатъчно навеса заедно с Т - планките.
Над ребрата ще наредя ОСБ, отгоре черна хартия, тачки и керемиди.
Под ребрата ще сложа вагонна шарка.
Няма да има никакви подпорки между колоните и гредите, за да мога да го затворя с дограма.
Лявата страна ще е също стена от бетонни блокчета и там ще е самото барбейкю.
Сега останаха няколко въпроси за доизесняване преди да закупя дървения материал и керемидите.

1) Колоните мисля да са 12х12 както колегата Руди посъветва.
2) Ребрата с дължина 4,60м подпредни на 4-тия метър 6х14 достатъчни ли са? Ще са 17бр. през 50см.
3) Хоризонталните греди(трегери) с какви размери да са? 12х14 или няма да е достатъчно за да не виснат.
няма да монтирам никакви подпорки, ще са укпрепени само с Т-планите.
И последен въпрос:
4) Каква да е височината на предните колони и каква да височината на задните колони?
Предните ако са високи 2м(достатъчно ли е?), то колко трябва да са задните, за да е достатъчен наклона на 4,60м.

Извинявам се за многото въпроси, но искам да стане както трябва :)
gnt69 - майстор
нед яну 03, 2021 11:41 pmiliqn87 написа:
За много години на всчки.
Основите са с размери 9х4 метра, а самия навес 8х4м, с покрив 4,60м.
Задните колони ще се анкерират за оградата, което мисля че ще укрепи достатъчно навеса заедно с Т - планките.
Над ребрата ще наредя ОСБ, отгоре черна хартия, тачки и керемиди.
Наклона зависи от типа и вида на керемидите.
Ако са метални може и по малко зависи какво казва производителя. Ако са керамични наклона е по сериозен.
Мисли си само за 4-те метра които ще подпираш с колони какъв трябва да е наклона, другото ще се получи. :partyman:
floydogi - специалист
Човек, казват ти, че няма да стане без диагонали, ти пак така го правиш. При първия хоризонтален трус, особено с керамичните керемиди, всичко това ще го ринеш от земята. Планките ще ги намериш на тирбушон. Дано да няма никой отдолу.
Вземи клечки за зъби и топъл силикон и си сглоби едно макетче на конструкцията, и нагледно ще видиш как се люшка.
schuldiner - майстор
Думичката "барбекю" май за първи път я виждам. Никак не е дребна подробност!
Имаш комин, който досега не се споменаваше. Той се прави по правило преди покрива. Щом ще имаш зидана стена, защо да не е ъгъл от плътни тухли - готово надлъжно укрепване?
Зоната над барбекюто не те съветвам да е с дървена ламперия /вагонна шарка/. Само преди месец ходих на изгорял покрив, като причината е прегряване, не искра. Сейфти фърст. Коминът сравнително лесно се обезопасява, обаче с откритите огнища стават грешки.
Отиваш към доста прилично проектче, ще рече не евтино. Харесва ми, не виждам особени проблеми, освен как ще се държат Т-планките. Минимален наклон, както писах, 1:5 за керамика = 18 градуса /на 4,00 м билото е +80 см или 1,00 м за 1:4 = 22,5 градуса/. Може и по-стръмно. При 18 градуса получаваш коефициент по наклона 1,05 или 5% по-дълго ребро /20 см на 4 м/, при 22,5 - 8% /32 см/, при 30 - 15% /60 см/ при 45 градуса - 41 % и т.н.

ПП Най-безумното изискване за стръмен покрив, което съм чувал е "толкоз пари дадох, искам да си го гледам".
iliqn87 - помощник
пон яну 04, 2021 8:43 amfloydogi написа:
Човек, казват ти, че няма да стане без диагонали, ти пак така го правиш. При първия хоризонтален трус, особено с керамичните керемиди, всичко това ще го ринеш от земята. Планките ще ги намериш на тирбушон. Дано да няма никой отдолу.
Вземи клечки за зъби и топъл силикон и си сглоби едно макетче на конструкцията, и нагледно ще видиш как се люшка.
Дай идея как да го направя без да пречат тези диагонали.
шоп - майстор
пон яну 04, 2021 9:19 amiliqn87 написа:


Дай идея как да го направя без да пречат тези диагонали.
3 стоманобетонни колони 25х25 см

Тема "Дървен навес 8х4м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: