Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iliqn87 - помощник
Здравейте, моля за малко съвети. Предстои ми изграждането на едноскатен дървен навес 8х4м,като навеса ще е залепен на оградата.
Намислил съм да го затворя с алуминиева дограма и не искам да има повече от 3 вертикали в предната чест(2 в двата края и една в средата).
В задната част ще е подпрян на оградата, която е изградена от бетонни блокчета, а покрива ще е с керемиди.
Та въпросите ми са:
1)Какви греди да използвам за вертикали, 14х14 удачни ли са или по-голям размер.
2)За хоризонталата в предната част подпряна само на едно място в средата мисля да използвам метален профил, за да не поддаде с времето и да не счупи дограмата
3)На какви размери да взема ребрата, които ще са дълги 4м и няма да са подпрени в средата
4)Също така вертикалите мисля да ги сложа на 3,50м на ребрата и от външната им страна да затворя с плъзгащи врати, идеята ми е лицето на навеса да има 4 плъзгащи врати по 2м на една релса, за да може всичките да се събират в единия край.
5) Светлия отвор в предната част ако го направя 2,30см(не знма дали е достатъчно), на каква височина да вдингна оградата , за да нямам проблеми със снега?

Дайте съвети и предложения как да го направя.
torbalan - Дървен философ
Каква е идеята да имаш навес пакетиран с дограма?
Зимата ще го топлиш ли, там ли ще вечеряш?
schuldiner - майстор
По така зададения идеен проект не мога да направя навес. Аз като не мога... вероятно и друг не може.
Доста неща трябва да се преосмислят.
1. Плътна ограда - до 2,20 м и само с разрешение от съседа. Тази ограда ако е част от навеса, трябва да е малко по-различна от традиционното изпълнение с оградни блокчета. И да не е, остава ограничението на височината.
2. Нещо като основи предвижда ли се? Примерно ивични околовръст от -60 см до +20, а вътре чакъл и някакъв под.
3. На 8 м една подпора да речем е изпълнимо за вертикалния товар. Обаче за хоризонталния, надлъжно на стената? Дори изцяло стоманена конструкция не може да остане на две по 4 м светло без никакви диагонали, дървена пък съвсем... Или масивни колони в ъглите, или жертваш два метра от светлото за укрепване.
4. Защо керемиди, заради външния вид ли? Нищо против, но това е тежък вариант и избор, който има последствия. Понеже общият товар /вкл. снегозадържането/ определя сечението на ребрата, а минималният допустим наклон - височината на билото. Което ще рече ребра поне 15 см, ама и широчки, да не превъртат. Минималният наклон е 1:6-1:5 според конкретния вид керемиди или 66-80 см за 4 м, т.е. при 2,30 стреха, става мин. 3 м на билото и по наклона 4 м ребра не стигат...
Руди - майстор
съб ное 28, 2020 9:33 amschuldiner написа:
Дори изцяло стоманена конструкция не може да остане на две по 4 м
светло без никакви диагонали, дървена пък съвсем...

Минималният наклон е 1:6-1:5 според конкретния вид керемиди или 66-80 см за 4 м, т.е. при 2,30 стреха, става мин. 3 м
Може би една надлъжна двуотворна стоманена рамка ще свърши работа?
За повечето керамични керемиди наклонът трябва да е 1:3, та ще трябва
поне 1,30 м височина за наклон. При 3.50 височина в предната част, ако
остъклението е до 2,30 м има място за някакви скрити подкоси...
iliya_i - майстор
съб ное 28, 2020 4:19 pmРуди написа:
При 3.50 височина в предната част...
И водата от покрива в двора на комшията? :axe:
schuldiner - майстор
Съгласен да е стоманена рамка. Кажи размери на профилите /съединени със заварка/, за да не се налагат хиксове. Пети и анкери в бетоновите основи се подразбира.
1:6 и 1:5 са 15 и 18 градуса - толкова са минималните изисквания за най-масовите керемиди. Зависи от онова зъбче в долната част на керемидата - при какъв наклон откапва. Не е оптимален наклон, който по различни причини наистина е 1:3.
Няма проблем оттичането да е назад, има улуци и тръби за вкарването в собствения имот. Обаче има друго задание - отпред 2,30 м. Коментарът ми е в смисъл ще стане, но трябва да се променят някои неща в идейния проект.
gnt69 - майстор
Аз съм правил 8 по 4 ама метален. Покрит със сандвич панели 5см заради наклона.
Квадрати 10х10х3, ребра 8х4х3. Направено е с триъгълни планки по връзките без хиксове.

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg

Прикачен файл

6.jpg
schuldiner - майстор
Ако не беше подпрял в сградата, дали щеше да е достатъчно стабилно само на планки?
На практика укрепването се прави след завършването на конструкцията - ако е необходимо и колкото е необходимо, докато стане. Предварителните изчисления включват огромно презапасявне.
Иначе, не помня да си пускал тези снимки, за да те похваля колко добре изглежда.
gnt69 - майстор
съб ное 28, 2020 10:16 pmschuldiner написа:
Ако не беше подпрял в сградата, дали щеше да е достатъчно стабилно само на планки?
Не съм подпрял на къщата има фуга 2 сантиметра. Навеса е самостоятелна конструкция.
iliqn87 - помощник
Наклона ще е към моя двор, а не в комшиите. За височината на оградата не съм мислил, задната къща е изоставена и едва ли някой ще ми прави проблеми.
Има изляти основи с размери 9х4м, като метър и нещо ще остане за пътека около навеса.
Оградата мисля да я вдигна до 3, 20м, каъо и ще излея едни 10см бетон с арматура, на който ще легне хоризонталата, въпросът е дали ще стане здраво ако е подпрян на нея или е необходимо да пусна вертикали.

Прилагам снимки на мястото, където ще е навесът.
Общо взето пуснах темата за да получа идеи за проект който да осъществя.
Изображение

Прикачен файл

IMG-4fa27ede3cfb1531a07c5be2a6cf678a-V.jpg

Прикачен файл

IMG-469755ab0863292073075c28176abca4-V.jpg

Тема "Дървен навес 8х4м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: