Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
iliqn87 - помощник
съб ное 28, 2020 7:54 pmgnt69 написа:
Аз съм правил 8 по 4 ама метален. Покрит със сандвич панели 5см заради наклона.
Квадрати 10х10х3, ребра 8х4х3. Направено е с триъгълни планки по връзките без хиксове.
Много ми допада идеята да е изцяло метален.
Можеш ли да ми кажеш колко пари озлезе този навес без покрива и без труд.
И имаш ли чертеж по който си го правил?
gnt69 - майстор
нед ное 29, 2020 12:34 amiliqn87 написа:
Много ми допада идеята да е изцяло метален.
Можеш ли да ми кажеш колко пари озлезе този навес без покрива и без труд.
И имаш ли чертеж по който си го правил?
Проект и чертеж нямам, правил съм го по нюх и с наличните профили.
450 лева за профилите, 100 лева за 1 квадрат ламарина 6мм нарязана на планки 200х200, 6 от които разпробити ф20мм за анкерите. 100 - тина лева за дискове и електроди, 100 - тина лева за боя, 250 лева за труд на заварчика Вальо, другия труд е собствен = безплатен.
После 800 лева за сандвич панели плюс 100 тина лева за болтове, монтажа безплатен от мен.
После 300 лева за улуци и обшивки.
Мисля че това е всичко, труда е много но е удовлетворяващо да го направиш сам, е почти де ползвал съм заварчик за заварките. :partyman:
schuldiner - майстор
съб ное 28, 2020 10:38 pmgnt69 написа:
Не съм подпрял на къщата има фуга 2 сантиметра. Навеса е самостоятелна конструкция.
Така и трябва да е. Чудесно, че се е получило стабилно и без диагонали.
Миналия месец работих по такава къща и докато правех покрива, един заварчик само слагаше планки по ъглите и на хиксовете. Чак като приключи, спря да се клати /е, не беше много и преди това, но горе се усеща/. Общо взето хареса ми като конструкция и сигурно е кеф да работиш стомана, ама как ми се наду главата от постоянното изчукване на заварките... като камбана. Къщата беше с одобрен проект и разликата с навеса ти е само, че има по един хикс на страна и два къси диагонала в равнината на покрива. Иначе профилите са пак 10х10 и 8х4 на 3 мм, дори по проект покривът беше с термопанел, но собственикът размислил.

Илияне, няма какво да се чудиш, чертежът е на снимките на колегата. Ако работиш по-добре с метал - това ти е решението. Ако предпочиташ дърво, мога да помогна с подробностите. Цените на материалите са почти същите. Малко по-трудно е укрепването, но е възможно. Резултатът е съвсем различен на външен вид, но пък е въпрос на вкус.
шоп - майстор
съб ное 28, 2020 11:54 pmiliqn87 написа:

Оградата мисля да я вдигна до 3, 20м, каъо и ще излея едни 10см бетон с арматура, на който ще легне хоризонталата, въпросът е дали ще стане здраво ако е подпрян на нея или е необходимо да пусна вертикали.

Хубаво мислиш да я вдигнеш до 3.2м, но защо не слагаш стоманобетонни колони през 2,5-3м?

Пояса отгоре няма да я укрепи кой знае колко.
Колко см е дебела зидарията?
Виждал съм такива огради с дебелина на тухлата 20 см паднали от силен вятър.
Май е по-добре да си подпреш навеса и от към оградата и да работиш с метал.
iliqn87 - помощник
Решено е, ще го правя с метална конструкция,. В задната част ще го подпра с 3 метални колони 10х5см(достатъчни ли ще са), които ще анкерирам в земята и в оградата.
Тези тиъгълници 20бр. къде точно трябва да ги заваря, колоните са 6бр. по 2 планки на колона стават 12бр. Останалите 8бр не ми е ясно за къде са.
Също така нямам никаква идея когато е от метална конструкция как да направя покрива. Върху металната конструкция слагам плоскости и отгоре черната хартия или не е това начина. Все още се чудя дали да е с кетремида илис битум.
шоп - майстор
нед ное 29, 2020 3:48 pmiliqn87 написа:
Все още се чудя дали да е с кетремида илис битум.
Керемидата, керамична или циментова е много тежка. Битума също не е лек и трябва да го ковещ върху дъски 25мм или ОСБ, кат аз лично ОСБто го ненавиждам.

Защо не помислиш върху тази паянтова нонструкция да сложиш или метални керемиди или профилна ламарина с полистерно покритие?

Най лекия вариант предлагам, защото наистина основата ти е афиф.
Успехи!
шоп - майстор
Забравих да препоръчам и термопанел!
Лек + съчетана топлоизолация.
Ако гоним ниска топлоизолация може да използваме 50мм термопанел
Ако искаме нормална препоръчвам 100мм термопанел

150-200мм дебелина термопанел препоръчвам за обитаеми помещения.
iva6ki - специалист
Само за пояснение от 100мм нагоре се правят минусови хладилни камери никак няма да му хареса цената :-D
шоп - майстор
Цената на топлоенергията е още по-висока и постоянно расте.
И сметка за отопление с мижавя термопанел 5см с хилядите термомостове при метална конструкция и бетонна ограда също няма да му хареса:-(
Чираче - майстор
Аз бих препоръчал покрива да се изпълни с поцинкована L-T ламарина с наклон 4 см/м. Под нея да се предвиди поставяне на 10-15 см вата, и таванна обшивка с чамова ламперия. Колоните също може да се облекат с ламперия. По тоя начин ще има дървена визия, безшумно при дъжд и приятно хладно. И доста по-евтино от към материали.

Тема "Дървен навес 8х4м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: