Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Спомена се за възвратният клапан с мрежичката, който е на края на смукателната линия.
Ако всичко е плътно, помпата обикновена, то къде отива тая вода, заместена от въздух, та се налага "припомпване"?
Писах назад- неплътност.
Със стискане на маркуча или затваряне- отваряне на кран, на края на напорната лития, само местиш работната точка, на помпата, по кривата.
Някъде, по тая крива, се появяват условия за кавитация или засмукване на въздух. Естествено е да се промени звукът от работа на помпата. То и аз, докат седя на масата, звуча по един начин, ама с торба цимент, петнадесета подред и от старите...
timon_tg - специалист
сондажът е с набита тръба, не отворен. това с обратния клапън с мрежата няма как да стане.
за да изключа проблеми с тръбата или нивото на водата пробват да засмуквам от бидон и да връщам водата в него.
наблюдава се абсолютно същото (мехурчета въздух) при напълно отворен кран на изхода.
никой не коментира какво става под работната крива при нулев изходен напор, каквато е и постановката.
Хубаво си го написал- сондаж, ама кой да чете?!!

За мен това е кавитация.
https://www.youtube.com/results?search_ ... 1%81%D0%B0+

Хм....самозасмукващата помпа не е сондажна, та пак си има смукателна линия.
Щом казваш, че няма как, така да е.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон апр 26, 2021 7:48 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
А ти защо не искаш да притваряш крана на изхода?
timon_tg - специалист
пон апр 26, 2021 7:43 amLazarGanev написа:
А ти защо не искаш да притваряш крана на изхода?
в крайна сметка така ще стане, но се намаля дебита
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е вярно, че се намаля дебита, увеличава се налягането и дебитът си е пак същия :wink: . Какво искаш да кажеш - че през 3/4" тръба за един час не можеш да напълниш 3м2 резервоар ли? Аз като монтирам помпа/хидрофор за битови нужди, никога не тръгвам с 1" след помпата, май-много 3/4". Така помпата работи по-добре и ти сам си се убедил в това.
timon_tg - специалист
пон апр 26, 2021 12:46 pmLazarGanev написа:
Не е вярно, че се намаля дебита, увеличава се налягането и дебитът си е пак същия :wink: .
не съм убеден в това. ако беше така, работната графика щеше да е вертикална линия.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет апр 29, 2021 1:06 pmtimon_tg написа:
не съм убеден в това.
Пробвай и се убеди! :wink:
Дори не трябва нищо да променяш - редуцирай изхода на тръбата от 1" на 3/4" и засечи дебита
nikolov333 - майстор
пон апр 26, 2021 12:46 pmLazarGanev написа:
.. Аз като монтирам помпа/хидрофор за битови нужди, никога не тръгвам с 1" след помпата, май-много 3/4"..
Това за всички помпи ли важи? Моя сондаж е 48м. Помпата е потопяема винтова временно, спусната на 45-я метър с 1"тръба и вади 20л. в минута докато се прочистят дамарите. Каква помпа да сложа след това и с какъв цолаж да я вкарам в гаража, който е на 20 метра..?
чет апр 29, 2021 9:49 pmnikolov333 написа:
Чувал съм, че сондажи и кладенци не харесват обемни помпи.
Центробежна ти трябва, а цолажа е според сондажа.
За гаража не разбрах какво искаш да вкараш. Помпа на повърхността не може да ти извади вода от 45м, освен в по особени случаи, които вероятно не са предмет на темата.

Тема "сондажна помпа въздух" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: