• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
unicata - специалист
Здравейте, не съм вярвал, че подобна тема може да се пусне, но ето я
Препоръчайте ми мотика и други качествени градински инструменти, че вчера си купих една мотика, поразкопах малко и тя се огъна, ламарина пълен та**к, и лопатата я последва скоропостижно, викам си да изкореня няколко фиданки джанки, саморасляци, като корена им е около 2-3см диаметър, нищо страшно ама след 10ина корена и лопатата се счупи, но не на дръжката а самото желязо. Да кажем че за лопатата може и аз малко да съм виновен, но с мотиката се опитах само няколко чима да изкореня, че всичко е в трева, градината не е пипана с години.
Та ако дадете акъл какви инструменти и от къде да си взема, ще съм благодарен, гледам че има мотики за по 50 кинта дето "сами копаят" ама колко време?
Мислех да инвестирам в мотофреза ама са 30-40 квадрата, за ден работа, пак не си струва.
Та колеги моля помагайте.
Благодаря
stefanjor - специалист
Минах по този път.
Масово се продават боклуци от тенекия направени с кофти заварки.
Накрая отидох една събота на битака и се обзаведох- инструменти от "старите" на супер ниски цени.
Така че ако имаш възможност разходи се някой пазарен ден и съм сигурен, че ще намериш интересни неща.
Sandman - специалист
Тия от 50 лева не ги знам как са.
Аз 2019та си взех от хоум-макс някви руски(или украински) лопати(прави и криви) и вила. По отделно желязото и дръжката. Виждат бая зор с джанки, коренища и дупки, нищо не се е предало засега. Евтини бяха, нямаха 10 лева.
unicata - специалист
ето я самокопаещата:
https://praktiker.bg/bg/Lopati-i-motiki ... 2/p/487303
Мoтика EFEKT Pro e12
Мoтиката EFEKT Pro e12 е предназначена за изкореняване и аериране на най-предизвикателните видове почви. Долната част на продукта е направена от HARDOX, най-добрият материал(стомана), известен със своята здравина и якост. HARDOX е изработена от висококачествена шведска стомана, използвана за кофи/лъжици на багери, трактори, плугове и др. Ергономичната дръжка е превъзходен алуминиев стълб, известен със своята издръжливост, ниско тегло. Иновативната дръжка е изключително удобна и приятна за работа. Перфектен продукт за най-взискателните потребители. Направена така, че да натоварва възможно най-малко гръбначния стълб при работа. Иновативен продукт без алтернатива. Използвайте мотика EFEKT Pro e12 за: изкопаване в твърда и камениста почва, изкопаване за сеитба, изкореняване, почистване от бурени и др. Размери: 132/14см. Тегло: 0.900кг

За битака не се бях сетил, иначе ми е на пет минути, ще проверя през уикенда.
а тия руските също ще ги погледна.
Просто ме е страх да дам пари за нещо и накрая да не се наложи пак за скрап...
Ей, отучиха ни да въртим мотика, та не можем да познаем истинския инструмент.
Готината, стара мотика, звъни като славейче.
Вече само по битаците, по селата нещо запазено, щот забраено та неоткраднато.....и така.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вчера купих руска с надпис "Рельсовая сталь" и наистина изгляжда солидно и се държи така. Под 10лв заедно с дръжката
yanko78 - специалист
Преди 2-3 годинш си взех от Лидл, права и “крива” лопати от неръждавейка по спомен за 30 лв. бр. и съм супер доволен. Имаше и вила.
пон апр 26, 2021 3:33 pmyanko78 написа:
Преди 2-3 годинш си взех от Лидл, права и “крива” лопати от неръждавейка по спомен за 30 лв. бр. и съм супер доволен. Имаше и вила.
Да, харесаха ми и на мен. няколко пъти се засилвам да взема, щото хубав инструмент, но ги оставям и правилно, че не ми се маа вече. То и от тати дето е останало, дето ми е построило къщата, още си седи и си е здраво.
На кой му е нужно, от Лидъла си струват.
kr1100 - майстор
пон апр 26, 2021 10:00 amunicata написа:
...... викам си да изкореня няколко фиданки джанки, саморасляци, като корена им е около 2-3см диаметър, нищо страшно ама след 10ина корена и лопатата се счупи, но не на дръжката а самото желязо. Да кажем че за лопатата може и аз малко да съм виновен, но с мотиката се опитах само няколко
[[/b] От едната страна е плоско като брадва. от другата е пак плоско, но хоризонтално. Със здрав сап е перфектно оръжие за изкореняване на саморасли издънки, овошки, чукани и т.н.
Важното е също да имаш здрави ръце и гръб .

С лопата и мотика може да кършиш тънки трънки. С дебело стъбло надолу само търнокопа.
resistbody - майстор
Отиди до пункт за вторични суровини и ще си намериш от старото желязо.. пък 50лв за мотика, трябва с циганката да я дават да копа..
  • 1
  • 2

Тема "Препоръчайте мотика и други граиснки инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: