Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Гледам в нета,че се прилагат различни покрития за предпазване от слана. някой ползва ли реално подобни и дали имат ефект - недостатъци.

Въпроси:

- ако са асми и се покрият само от горе, дали ще се предпазят или трябва да се увият на цяло?

- за зеленчуците/чушки и подобни е ясно - покриват се от горе и в страни, но когато имам два реда домати, дали ще има ефект ако ги покрия само от горе с това покритие и от страни е свободно...или всеки домат по отделно в "чувалче"?

- каква издръжливост има покритието и може ли да се ползва няколко години? Примерно тази година го ползвам 2-3 месеца докато преминат сланите, после го прибирам и до година пак...

Мога ли вместо покритие за слана, да ползвам противоградна мрежа само от горе на асми и домати?
vsm - напреднал
Пази от слана, особено на асмата ще и стане супер , миналата пролет
едни домати и краставици пазих от слана и им се размина.
Може да се полза и за другата година, иначе е тънко, вода пропуска но
сланата я задържа отгоре.
Аз ги завих като палатка, в средата колчета и готово.Много е леко!!!
Има различни ширини като размер.
Ако не се лъжа, аз взех размер 4 метра ширина и дължина около 20 метра и
струваше към 8 или 9 лв.
infomar
Само от горе ако ги покрия ще има ли ефект или трябва от всички страни?
EDI - майстор
Асмата няма никакви проблеми със сланата, не си губи времето.Противоградната мрежа е полезна, личен опит.Миналата година градушката ми съсипа асмата тъкмо когато плодните ластуни станаха 15-20 см и се оформиха чепчиците.За първа година имах толкова малко грозде.
nikolson - майстор
Лозата цъфти късно, когато няма слани. Иначе, "агрилът" пази отлично.
infomar
nikolson написа:
Лозата цъфти късно, когато няма слани. Иначе, "агрилът" пази отлично.
Асмата има проблем при измръзване на пъпките и малките крехки току-що показали се листенца, но по принцип е повдигната над земята и може да мине "метър".

Защо пъпките на дърветата измръзват а на десертните лози не?
hidrazin написа:
домати под агрил
:partyman:
Виждам, че си покрил доматите от всички страни и за това няма проблем. Въпросът ми бе ако ги покрия само от горе, а от страни е празно и проветриво?

Миналата година кайсиите ми не дадоха плод - удари ги слана и... една кофа само набрах.


Изображение
hidrazin - майстор
Миналата година у наше село асмите измръзнаха пролетта.
Ластари по педя и повече почерняха. После пак избиха но вече нямаше грозде.
Никой по нашия край не помнеше такова чудо - разлистена лоза да измръзне.
Въпросът ми бе ако ги покрия само от горе, а от страни е празно и проветриво?
Като духне вятъра ще стане съвсем, ама съвсем проветриво.
Агрила ще го търсиш някъде другаде - по клоните на дърветата, в комшиите, в другия край на селото...
:partyman:
ZMeyGorianin - майстор
За утре се очакват слани по нашия край /Шуменско/. Имам 30-на овошки - главно сливи "Стенли", праскова, две кайсии, ябълки, череши, бадем. Цвят нямат, но пъпките са доста набъбнали. Да се притеснявам ли от измръзване и с какво мога да им помогна?

Тема "Слана - използване на предпазноо покривло и дали е ефективно?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: