• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
esko148 - специалист
Здравейте, съфорумници!

Това е първата ми тема в този форум.
Искам да кажа, че не разбирам нищо от това за което пиша и за това имам нужда от вашата помощ.

Имам помпа, която вади вода от кладенец.
ХАРАКТЕРИСТИКИ на КЛАДЕНЕЦА:
* от коляното на смукателната тръба до водното огледало --> 2,65м
* от огледалото до дъното --> 2,50м
* ОБЩО --> 5,15м
СМУКАТЕЛНА ТРЪБА --> ППР ф25
ИЗХОДЯЩА ТРЪБА --> метална ( външен диаметър ф27 и вътрешен отвор 20мм )

P.S: Старата смукателна тръба беше същата като изходящата: метална с външен диаметър ф27 и с вътрешен отвор 20мм.

Помпата е малка / сигурно 3/4 /
Маркуча, който свързвам е 1/2 ( от тези за бързите връзки ). Дълъг е 50м.
Искам да поливам около 400м2 райграс.
Взел съм осцилиращи разпръсквачи / тези с бързата връзка към маркуч 1/2 /. Исках да захраня два такива с тази помпа, но НЕ СТАВА / струята, която излиза от тях е никаква, а разпръсквача не може и да се завърти /.

Прилагам линк към VBOX7 на който се вижда как работи помпата:

Прилагам и табелката на помпата, но от нея ( поне аз ) не мога да разбера нищо.
Прикачен файл:
20210622_163640~1.jpg
Моля да ми препоръчате някаква помпа на разумна цена, която ще ми върши работа и съответно тръба или маркуч за смукателната и за изходящата част.

Предварително ви благодаря!
esko148 - специалист
Е, някакви препоръки от ваша страна за конкретен модел / марка помпа, която да ми върши работа?
Ежко, прочети изискванията на разпръсквача! Колко вода, при какво налягане иска? Умножи по две дебита, и търси помпа, чиито характеристики да надвишават поне с 10% полученото- дебит и налягане!
Ако цената не те устройва, ще поливаш райграса, едно по едно- първо единия, после другия разпръсквач.
esko148 - специалист
16 литра в минута иска всеки от разпръсквачите.

Заглеждам ето този модел помпа:
https://www.emag.bg/vodna-pompa-750w-1- ... ction=view

Мощност: 750 W, височина на изпомпване: 28 м., дълбочина на изпомпване: 8 м., Тръба: 1", Дебит: 96 L/min , обороти: 2900 min-1

Би трябвало да ми свърши работа :)
nikolson - майстор
В кладенеца имаш общ обем ~2 м/3 вода. Поливната норма е 5-6л/м2 на ден. Помпата (показаната) е 96л/мин. Май ще поливаш сутрин и вечер.
LazarGanev - "Велик майстор"
1. За вършене - може да свърши, но щоже да ти скъса нервите, защото не е самозасмукваща. По-добре тази:
https://www.emag.bg/gradinska-pompa-ein ... ario_ID=49
2. Не мисля, че Емаг е подходящо място за пазаруване на такава техника. Иди в някой помпен офис
esko148 - специалист
Това, че не е самозасмукваща няма да е проблем, защото старата ми центробежна помпа от 1963г много рядко се налага да я обезвъздушавам ( наливам с вода )
Пък и така на хартия характеристиките на този самозасмукващ Einhell, ми се виждат по- слаби от тези на посочения от мен CPM 158 :)

Какво.означава "напорна височина"? Това равнозначно ли е на "височина на изпомпване"?
Защото за всяка помпа този показател варира доста ( напр. от 20 до 45м ). Тези метри да не би да показват максималната дължина на маркуча за напояване?

P.S: Радвам се, че в темата започнаха да се включват повече хора :)
fbr - майстор
пет юни 25, 2021 7:56 amesko148 написа:

Какво.означава "напорна височина"? Това равнозначно ли е на "височина на изпомпване"?
Защото за всяка помпа този показател варира доста ( напр. от 20 до 45м ). Тези метри да не би да показват максималната дължина на маркуча за напояване?
Точно така, но е вярно само при чисто вертикална посока на маркуча. колкото по-високо вдигаш мркуча, дебита намалява, и след 45 -я метър вече вода не се качва.
шоп - майстор
Преди да дадеш пари за нова помпа защо не вържеш разпръскачите с 3/4 маркуч за да направиш проба?

При 50 м маркуч с диаметър 1/2" имаш сериозни загуби.
1920л/ч през 50м 1/2 маркуч може да не постигнеш и с новата 750 ватова помпа.
  • 1
  • 2

Тема "Помпа за Вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: