Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
cholev - майстор
Проекта за тази година
6м х 2.5метра
Двускатен покрив
Предстои закупуване материали и разчитам на ваши подсказки.
Поликарбоната изцяло 8мм?
Ще го разрежат на 2.1х1 метра?
Размер на клетката- 1.05 х 1метра?
Профилна тръба:
За рамката 30х30х2 или 40х40х1.5
за врата 30х30х2
за поддържащите под поликарбоната 40х20х2 или прозоречен профил 20х20х40 основа?
Лепиме поликарбоната с силикон и самонарезни винтове за метал?
вашето мнение, особенно ако сте изпълнявали такъв проект или дори да не сте?
kr1100 - майстор
пон юни 28, 2021 3:59 pmcholev написа:
Проекта за тази година
6м х 2.5метра
Двускатен покрив

@ Ще го разрежат на 2.1х1 метра?
Защо ще го режеш ?
@ Размер на клетката- 1.05 х 1метра?
каква е тази клетка ? Малко разяснения.

@ Профилна тръба: ??? Предполагам ще са поцинковани.
За рамката 30х30х2 или 40х40х1.5
- 20х20х1,5 е достатъчно
@ за врата 30х30х2
20х20х1
@ за поддържащите под поликарбоната 40х20х2 или прозоречен профил 20х20х40 основа?
- дебели са.
@ Лепиме поликарбоната с силикон и самонарезни винтове за метал?
- Ал. ленти и самонарезни от сцепен Ал винкел 30х30. Ако 2 та листа поликарбон се монтират с леко препокриване отгоре ги затискаш с лентата , а в йраищата Г обр. сглобки за ал. дограма с по 1 винт и гайка стягане.
Дай 1 скица на конструкцията за пшояснение..
Щом е 2 скатен покрива няма да се опасяваш от задържане на сняг . Отвътре е топло и се плъзга снега по поликарбона.
6х2,5 м е тесен парника./ т.е. имаш 2 лехи по / Колко ще е височината на билото и колко в по-нискте страни? За 6м L - 2 врати от 2 те страни и по 1 разминаваща се капандура от всяка страна. Прави го висок,да има обем въздух. С 8мм дебелина на поликарбона лятото ще е ужасТ. Горе под билото ще надхвърля +40 грС.
П.П. Ако имаш приятели дограмаджии ги обиколи и събери сцепени подпрозоречни дъски / пр. остават им при цепене дъски по 2-3м със широчина 10-12 см. Снаждаш с 1 парче подходяща по диаметър арматура и ги нареждаш отвътре от 2 те страни, а и от тесните.Пазят вертикалните тръби от кал., а и като окопаваш пролет есен и с фреза и на ръка е по-лесно и удобно.
На земята вътре геотекстил или мулт тип зебло за да не скубеш трева. По дмулча твърди капкови маркучи с колчета закрепени през 1м. Първо опъваш маркучите и ги оставяш да се понапекат - отпускат се и после колчетата. Иначе стават криви по дължина.

П.П.1 В горните краища на листовете поликарбон запечатване с алуминиева лепенка 25/30мм широка. Ролка 50м е под 4 лв. Каналите на листовете вертикални. Долните краища защитени с дишаща предпазна лепенка / влиза по каналите прах, мръстия.../ 1 ролка около 40-45 лв.
шоп - майстор
Моя съвет е добре да помислиш за проветрението. Това е бич при повечето оранжерии.
Може да прочетеш за оранжерия на Митлайдер ( в гугъл теплижа митлайдера)
За мен това е най-добрият тип оранжерия работеща по физичните закони.
Ако искаш да удължиш използването на оранжерията от ранна пролет до ранна зима може да прочетеш за: "солнечная вегетария Иванова"
Така с помоща на ПВЦ канализационни тръби ф110 и вентилатор от баня може да вкарваш излишната топлина под земята и да я акумулираш.

Темата: "високие или топлие грядки" е също много актуална. Високите, топли лехи са много удобни в една оранжерия.

Успехи, чети, не бързай и купи качествен поликарбонат с УВ защита, сертификат и гаранция.
cholev - майстор
пон юни 28, 2021 6:49 pmkr1100 написа:
@ Ще го разрежат на 2.1х1 метра?
Защо ще го режеш ?

@ Размер на клетката- 1.05 х 1метра?
каква е тази клетка ? Малко разяснения.

@ Профилна тръба: ??? Предполагам ще са поцинковани.
Все едно оранжерията е със стъкла. Основна рамка и вътрешни опори за стъклото- профил 30х30 или 40х20 или 20х20.
Клетка значи форма от профила върху която се лепи поликарбоната. Например 2.1м височина; метър ширина и междинно хоризонтален профил. Тоест в клетки по 1х1.05метра- 2.1м височина на вертикалната част метър ширина и междинно по средата профил: или за 6метра дължина имаме 7 верикални профила по 2.1м и три хоризонтални по 6м. Може би за вертикалните листа е излишно хоризонталното разделяне- т.е. 2.1х1м клетка?. профилите не са поцинковани, а стандартни черно желязо. вариант прозоречен профил в който поликарбоната влиза.
Демек все едно работиме със стъкло?

Докато пишех погледнах за цени: Не ми харесаха. :? Ще трябва внимателно да се прецизират размерите за да се получи приемлива цена.
Като начало ще разгледам предложените видеа.
kr1100 - майстор
cholev Излишно си усложняваш нещата. Използвай цялата дължина на листа от 6м х h 2,1 m.
Няма рязане, няма лепене, закрепване.
Слагай вертикални през 1м, бетонирани в земята. Според наклона на терена в горния край ги нивелираш режейки..
От вътрешната страна на вертикалите / оранжерията / хоризонтални по 6м закрепени с болт с полуобла глава . Защо хоризонталите отвътре ли - защото
по тях остава конденз при плътно долепяне до поликарбона и после корозия. На късите страни се наложи да слагам шайби от "клингерит" б 3мм за да отдалеча профила от поликарбона
Горе ската /\ както решиш. Примерно може да залепиш за уплътнение хидроизолационни лепенки - държат по над 10г.
Напразно избягваш поцинкованите профили - спестяваш си много труд и време за грундиране и боя. А разликата в цената е нищожна.
При 4мм дебелина на поликарбона и профили 20х20х1 мм са достатъчни.

Като купувах профилите 2017г за моята - в склада има и услуга за огъване и ми огъната дъгите + дъги за капандурите /14-15 лв на 6м профил/.Сутринта минах платих и след обяд отидох и натоварих и дъгите и правите профили.
Е после ходих още 1-2 пъти за по някой друг профил, че сметките не ги направих добре.
4мм поликарбон 1 лист тогава беше 94 лв. Произвежда се в Ст.Загора -Панхим
Н и h профили съм купувал от Пластик Алианс Балчик.
https://18856-bg.all.biz/
Имат цени в линка. Работят с куриер.6м профили ги навиват на руло около 1м в диаметър , много добре опаковани/
Не знам колко големи ще са ти вратите , но 1м широка врата на 2м не тежи и съм ги закрепвал с подобни панти https://www.krepo.com/%D0%9F%D0%BB%D0%B ... 8/ZS/ps246
ZS 50 или 60 , но тогава бяха поцинковани
cholev - майстор
пон юни 28, 2021 10:09 pmkr1100 написа:
..
При 4мм дебелина на поликарбона и профили 20х20х1 мм са достатъчни.
8мм значи е излишно. Да речем 6мм го навиват на руло, а 8 не искат. За покрива обаче няма ли да е малко 6мм. Не намирам някакви достоверни данни за товароносимост (разбирай сняг). Ти даже 4мм ?
kr1100 - майстор
вт юни 29, 2021 1:04 amcholev написа:
пон юни 28, 2021 10:09 pmkr1100 написа:
..
При 4мм дебелина на поликарбона и профили 20х20х1 мм са достатъчни.
8мм значи е излишно. Да речем 6мм го навиват на руло, а 8 не искат. За покрива обаче няма ли да е малко 6мм. Не намирам някакви достоверни данни за товароносимост (разбирай сняг). Ти даже 4мм ?
Аз съм с 4мм дебелина. Няма опастност. Дъгите ми са през 1м. Първата зима се подсигурих с подпирачки за отвътре - дървени греди 30х40 мм .Въобще не се задържа сняг- плъзга се. Ако има малко като тупнеш поликарбона отвътре се свлича.
С по-голяма дебелина гониш по-малки топлозагуби зимата., но за нашия район е излишно, а и лятото проблеми с топлината.
6 листа 4 мм навити на руло се събират спокойно при завъртяна предна седалка на 180 гр. Проблема е , ако си сам за разтоварване - тежат

Като правиш основите помисли и за тръби за окачване на засенчваща мрежа - без нея няма да минеш.На 2- рата година пуснах и странични мрежи
nikel - специалист
Ето моята проектирана за поликарбонат /който ще слагам тази година /.Не са нужни подпори.Дъгите са на един метър.Има повдигнати лехи и подземно отопление.
Снимките са стари.Размери 5 на 3 метра.

Прикачен файл

20190327_124720.jpg

Прикачен файл

20200413_175414.jpg
imegogo - специалист
готовите са 20x20x1 но са на болтове предполагам че вие ще я заваряватe ? според мен 25x25x2(може и 1.5) e отгоре 40x20x1.5 за отгоре може би поликарбонат 6 мм бил оптимален вариант,а отстрани 4мм скоро вземах 4мм, цената на 8мм беше x2 ,според мен 2.5м e тясна желазото е на по 6м ще даваш фира ?
kr1100 - майстор
вт юни 29, 2021 10:53 amimegogo написа:
готовите са 20x20x1 но са на болтове предполагам че вие ще я заваряватe ?
Защо а си играе да заварява, да грундира, боядисва ?? А ако завари накриво ? С болтове става много бързо. Има поцинковн крепеж

Тема "Оранжерия поликарбонат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: