Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
Хайде - няма време - есента е почти на прага.
cholev - майстор
:-D
Има време още.
Сега съм на тема сокове. С двата индукционни котлона и уреда за варене на буркани от лидъл стават чудеса. Вече над 100 бутилки от изпита бира 'Марочное' с вишни кайсии и череша :)
По темата - ще заварявам. Цената на профила в зависимост размерите около 20-30лв за 6м. Планирани са 150м ( допълнително и простор и преградна стена.)
За сега се ориентирам към профил 25х25 или 30х30. Дебелина 2мм, за по лесно заваряване. Стените с 4мм поликарбонат. таван с 6мм. Тавана- какви градуси е препоръчително за наклона?
kr1100 - майстор
ср юли 07, 2021 9:20 pmcholev написа:
..По темата - ще заварявам. Цената на профила в зависимост размерите около 20-30лв за 6м. Планирани са 150м ( допълнително и простор и преградна стена.)
За сега се ориентирам към профил 25х25 или 30х30. Дебелина 2мм, за по лесно заваряване. Стените с 4мм поликарбонат. таван с 6мм. Тавана- какви градуси е препоръчително за наклона?
За градусите не знам поне 45 гр. Аз съм на дъга и се свлича снега. Щом ще е 2 скатен задължително както писа колега по-горе.
От едната страна по- дълъг скат , а от другата отбилото вертикално надолу докъм 60 см и после ската. На вертикалния участък - капандурите / прозорците. Ако гониш зимно използване тогава 6мм на покрива.
Първо обаче си прецени и огледай от коя посока са бурни ветрове, бури и така я ориентирай за мин. ветрова площ.
Горе под покрива са най- високи температурите - за това и там прозорци/ капандури за проветряване.
Офф имам 2 термоконтролера от 2 те страни. На единия датчика е на 5м навътре точно под поликарбона, на другия на 2м навътре.
Първия показва 40+ градуса, втория 37/38 гр. И двата контролера управляват вентилатори.
Офф 2. Излишно се презапасяваш с дебели профили и отиваш на заварки - шанса за кривини е голям.. Писах ти да помислиш за мрежа над оранжерията против ледени камъни и за засенчване.

Ето ми сглобката на листите с алуминиева шина 6м в/у застъпените листи. Крепежа съм го сменил с CrNi още през 2018 г Ако се случи каменопад и мрежата не устиска поразения лист поликарбон мога да го сменя за няма и 10 мин с 1 помощник. Помощника е за да вдигна плъзна листа над оранжерията/ др, листи/
2 съседни листа поликарбон се застъпват на 4-5 см. По цялата дължина от 6м няма нито 1 винт през поликарбона. Само алуминиевата шина ги затиска към дъгата и стягането става от 2 те страни с Г образните сглобки и винтовете. Шината приляга много плътно.Притягаш и се опитваш да местиш шината напречно, докато не спре да поддава на преместване.

Прикачен файл

IMG_20170924_153032634.jpg
cholev - майстор
Проекта на годината завършен.
5.70м х 2.70м 2 плъзгащи врати 2 прозореца;1400лв; 1 месец; профил 30х30х2 140м, поликарбонат 4мм 57м2; саморезни винтове с подложка 5х25 250бр; завършващи профили 10 (примерно); било за покрива 6м; ролки 50мм за вратите 4бр, боя; силикон 1брой
инструменти: винтоверт 12в; бормашина 20в, стационарен ъглошлайф; лентова отрезна машина; телоподаващо без газ (даде фира); сменихме с инверторен електрожен; макетен нож; 12в ножица; чук; ъглошлайф 12в 76мм, ъглошлайф 20в 115мм, ъглошлайф 20в 125мм; ролетка 2 броя (едната постоянно се търси 😁) 2 броя стълби, на снимката се виждат

https://photos.app.goo.gl/iWbX71MDQaREJowh7
MamaMy - майстор
Изглежда страхотно. Няма да намирам кусури защото аз и такъв нямам :-D .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 03, 2021 8:22 pmcholev написа:
Проекта на годината завършен.
Изображение
Браво!!!
kr1100 - майстор
На покрива след 2 рата вертикала капандура ли има?
Сега следва комарници да правиш -пазят от гадини за да не пръскаш с отрови вътре.
Вътре покрай стените слагал ли си нещо ? Ако слагаш дъски макс. за 3 г. гният.
Ако имаш познати дограмаджии - цепят често подпрозоречни дъскии остават отрязъци 10-12 см широки с различна дължина, снаждат се с по 1-2 къси арматурки ф8-10 мм , а за да се "подпрат към вертикалите на оранжерията помагат отпадъци от държачи за стъклопакети по 1 педя и малко по-малко. Даже е практично да са от едната страна със сряз на 45 гр.за да се забиват по-лесно :roll: :)
ПП. Не си ли1и от снимката - в горните краища на поликарбона лепил ли си защитно алуминиево тиксо ? 1 ролка 50м на 20 или 25 мм беше от рода на 3,60-3,80лв.
А в долните краища дишаща лепенка ? Тука цената е дАбеличка. Ролката по смътни спомени около 32 лв. 2016г,

Ако си запълвал отворите със силикон - не всеки тип става.
Virtex - майстор
нед окт 03, 2021 8:22 pmcholev написа:
Проекта на годината завършен.
Поздравления за проекта

Защити ли метала с нещо преди/след заварките и ако да - как ?
cholev - майстор
пон окт 04, 2021 9:18 pmVirtex написа:
..

Защити ли метала с нещо преди/след заварките и ако да - как ?
Боя 2в1 (лак + грунд) от лидъл (скоро я имаше) на водна основа.
Пистолета беше запекъл-- чистих с пълно разглобяване, вода пръска, боя не. Мъчих се на четка
cholev - майстор
пон окт 04, 2021 7:32 pmkr1100 написа:
На покрива след 2 рата вертикала капандура ли има?
Сега следва комарници да правиш ..
Вътре покрай стените слагал ли си нещо ? ..
..
ПП. Не си ли1и от снимката - в горните краища на поликарбона лепил ли си защитно алуминиево тиксо ? ..
Само двата прозореца в долния край. За сега само са поставени свободно. Трябва панти и механизъм за застопоряване в отворено положение.
Вътре още нищо не съм слагал. Дъските покрай стените за какво служат?
По краищата на листовете поликарбонат съм слагал затварящи профили. Това ми предложиха от магазина. Тиксо не съм

Тема "Оранжерия поликарбонат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: