Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
вт окт 05, 2021 2:41 pmcholev написа:
@...Дъските покрай стените за какво служат?
0 гледал съм в щтуба руснаците слагат дъски, но слагат и от вътрешния край към пътеката в средата и правят нещо като повдигната леха. При нашия клинат няма нужда от повдигната леха.
Аз ги слагам за да спра /намаля достъпа на пръст към вертикалите на конструкцията. А като се полива и на влажната пръст.
В началото бях сложил дъски. От 2-3 г ги подменям с PVC отпадъчни подпрозоречни дъски. Като подменях дървените дъски бяха изгнили и гъбясали от влага до почти горния им край.
Дограмаджиите ги режат на по 20-30 см за вторични. 1 шише ракия върши чудеса. И да им платиш PVC отпадъка пак си на печалба в бъдеще - няма гниене.

@ По краищата на листовете поликарбонат съм слагал затварящи профили. Това ми предложиха от магазина. Тиксо не съм
- Затварящите профили падат с времето .Отслабва стискането им.
Панти на вратите съм сложил евтини, леки , поцинковани. Тя и вратата не тежи.. При отворена врата застопорявам с кука и налка - и двете са с самонарез. Само 2 панти на врата .
Сложил съм бравички от някакви шкафчета / старо съкровищеотпреди поне 20г. ,Дръжка отвън и отвътре.Играчка с дължината на квадрата . Езика на бравичката опира в деноминационна мобнета с габарита на сегашния 2лв..Малко съм резнал монетата да има права стена от страната на езика на бравата.
Иначе съм си направил капандури по дъгата и се "моторизират" от "отварачки" / хидравлични цилиндри / от Алито. Тука 80-90 лв, от Алито на промо при нашия зимен период на 16-18-22$ според покупката. Не съм ги купувал наведнъж заради тъпите ни митници.
За 7 автомата не съм ходил на митници , а и китайците обявяваха с-ст 5-6 $.
Ако ще купуваш - вземай само алуминиева конструкция, че има Fe на по- евтина , боядисани с нещо като сив хамершлак
Дерзай
kr1100 - майстор
Долу в дясната страна се вижда подпрозоречната дъска.
И от външната страна съм обградил с дъски. Има не е като да няма.

Прикачен файл

IMG_20211007_143138761.jpg
cholev - майстор
Чакаме първа пролетна продукция: лук, чесън, рукола, спанак, маруля
Напоителна система трябва да измисля и как да връзвам доматите

Прикачен файл

IMG_20220119_131445.jpg
kr1100 - майстор
чет яну 27, 2022 2:49 pmcholev написа:
Чакаме първа пролетна продукция: лук, чесън, рукола, спанак, маруля
Напоителна система трябва да измисля и как да връзвам доматите
Спанак, салти, марули са на 50% изядени. Тия дни започвам да хвърлям торф и да копая.

@ Напоителна система трябва да измисля и как да връзвам доматите
Пускаш по дължина маркучи> Колко ред а не знам колко е широчината тна оранжерията пресметни 55-60 см м/у редове домати.
В каря , който е до водоизточника по тясната страна на оранжерията пъскаш твърд маркуч без капкоотделители и троници , от страната на поликарбона с Г образен сиединител .Ако решиш може да си монтираш кран на всеки ред / 1лв е крана/.. В другия край на маркучите по 1 тапа.Тапите лесно се вадят с клещи и при ввски нов сезон вадиш тапа и промивка да излязат боклуци, песъчинки и набиваш тапите.
Маркучите застопорени през 1 -1,2 м с колчета.От топлото се гънат и не са по права линия без колчета.
За вързване ; аз имам монтирани телове облеени с PVC открай до дригия край на оранжерията.За колчета използвам ф8мм от арматура дълго 70-80 см грундирани и вапцали със зелена боя. От "колче" до телта под тавана сезал зелен UV уст. /1 ролка май 400м беше около 4,60-4,80 лв./ Есента развързьвам само от колчето . За привързване използвам плоска тел широка около 3мм на ролка.Облечена е с PVC .С телта обикалш стъблото на домат и колчето и усукваш телта да не е стегнато / ако е стегнато се впива в стъблото като порасне домата. . Наесен развиваш усуканото и в кофа или бутилка със широко гърло ги слагаш теловете. Обработка или с калиев перманганат или син камък р-р. Веч някои телчета заминаха от усукването / от 2019 ги използвам/.
За да си спестиш скубене на трева около доматите използвай мулч. Дали мулч фолио, геотекстил или зебло -по избор според цената.

П.П. съвет - за да не ти гният профилите долу по земята сложи дъски / но гният/. Аз сложих преди 2 г. PVC отпадъци от подпрозоречни дъски / дограмаджиите често ги цепят на по-тесни и имат отпадъци широки 8-10см. Дават ги на вторични - купих ги на цената на отпадъка / с различна дължина 2-3-4м. Снаждам ги с по 1 парче арматурно ф 10. За ги прилепя към долния профил на оранжерията - изрезки от стъклодържатели -пак ги плащам за отпадък. Даже са Ок ,че са срязани на 45 гр за по-лесно забиване в земята :-D
kr1100 - майстор
Има също скоби PVC със закопчалка за многократна употреба / от Алито/, но не са за колчета - омат малък отвор около 20мм.
Питай , ако нещо не е ясно.
batkoradko - специалист
Здравейте колеги, купих си парник 6 на 3 метра с поликарбонат. Все още не съм го монтирал. Поръчах го с 2 броя автоматични капандури, които се отварят автоматично при определени градуси, тъй като на вилата ходя само събота и неделя.
Питането ми е дали две капапандури са достатъчни или да си поръчам още две?
kr1100 - майстор
чет фев 15, 2024 9:34 pmbatkoradko написа:
..Питането ми е дали две капапандури са достатъчни или да си поръчам още две?
Горе долу е Ок с 2 те врати. Мисли за комарници и мрежа. Зависи и от разположението с/юг или из./запад. Мисли и за засенчваща мрежа, отгоре, че слънцето вече гори яко. Опъвам и от 2 те страни вертикална мрежа. Западното слънце следобяд е много силно и горящо. Домати навън без засенчваща мрежа прогарят / бели петна/.
miroki - майстор
Тези автоматичните са за сега, до май месец. После се отваря всичко и не се затваря. Тестваш, ако при теб не духа вятър може да си поръчаш още 2 прозореца, без амортисьори.
Така, че може да ти свършат работа. Мрежа задължително после.
Аз си приготвих материал за 4 прозореца. Монтирах един и засега нямам време за друг. Искра лятото. И то миналото с два пъти по 40+ градуса.

Тема "Оранжерия поликарбонат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: