• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
rossenboy - специалист
Здравейте пак колеги по форум. Като си купи къща човек и се почват проблемите (това един вид да се похваля де).
Сега пък зор с водата - имало е кладенец, който е затрупан и е направен сондаж в последствие. За съжаление към момента нямам никакви данни относно сондажа, не знам дълбочина, дебит ит.н. В двора стърчи само такава тръба и нямам никаква представа каква помпа да и качна. За сега плана е: от помпата (ел. захранването да минава през таймер) да пусна две разклонения: едното за поливка на райграса с изкачащи разпръсквачи, а другото през компютър за поливане към капковото за зеленчуциите (домати, краставици, чушки). С цел да спестя покупката на скъпи ел. клапани може би ще се сложи още един комп. за поливане и на райграса (лидълска направа най-вероятно).
И тук вече нямам представа каква помпа ми трябва - дали ако отворя горния кран и му светна с лазерната ролетка ще успея да измеря дълбочината на сондажа (не се открива никава по-голяма дупка наоколо)?
Какъв тип помпа ще е подходящ за целите, описани по-горе: да стартира сама (самообезвъздушаваща се), да няма проблеми с редуциране на налягането за капковото, с достатъчно налягане за разпръсквачите на райграса? Все едни такива въпроси, на които не бих искал да си отговарям по метода проба/грешка.

Прикачен файл

1627019066407.jpg
шоп - майстор
пет юли 23, 2021 9:02 amrossenboy написа:
дали ако отворя горния кран и му светна с лазерната ролетка ще успея да измеря дълбочината на сондажа
Канап с една вързана гайка е достатъчно за да измериш обща дълбочина и воден стълб.

Май нямаш сондаж, а набита тръба.
rossenboy - специалист
Ами старите собственици му казват сондаж, но това нищо не значи. А, и из двора се търкалят хяколко етернитови тръби с диаметър 10-на сантиметра и разпробити по цялата дължина.
Офф, голяма мистерия ще излезе тази вода.
шоп - майстор
пет юли 23, 2021 12:01 pmrossenboy написа:

Офф, голяма мистерия ще излезе тази вода.
Чак мистерия!
Ако имаш обсадни тръби от етернит то трябва да можеш да извадиш нагоре свободно цялата метална тръба за да ревизираш и смяняш смукателя ( възвратния клапан)

Има вероятност да имаш етернитови тръби, но всичко да е засипано нарочно или с времето.

Възножно е сондажа да е плитък и да не е изкарано вода и в него да е набита метална тръба.
Към тази мисъл ме навежда хоризонталната тръба с холендъра на който е закачана ел. помпа и вертикалната тръба на която е закачана ръчна бутална помпа с цел първоначален пуск.
rossenboy - специалист
Постановката на тръбите и мен ме навежда на мисълта за бътална ръчна помпа комбинирана с електрическа. Молбата ми за съвет е какъв тип помпа да пробвам, за да избегна варианта с ръчната (някаква самообезвъздушаваща най-вероятно).
шоп - майстор
Първо отвий муфата от основната тръба или където се отвие и премери общата дълбочина на тръбата и на колко метра е статичното водно огледало.
Избора на помпа е лесен. Дори да имаш вода в момента, не означава че ще имаш задоволителен дебит. Не е лошо да вземеш на заем една ръчна бутална помпа и да видиш дали, колко и с какво качество вода разполагаш.


Във форума има едно хитроумно приспособление от колега, lov, което би ти свършило идеална работа.
feikot - специалист
Здравей и честита придобивка. Аз бях в същата ситуация като теб,като аз дори не знаех,че имам сонда и когато купих къщата,преди да разичстя двора бях уговорил сондажна група. После открих тръбата (1 1/4) метална с хоризонтално отклонение и клапан горе за ръчна. От септември м.г. до май т.г. не бях се занимавал с нея,но в един момент реших да видя какво имам налично. Бяха ми оставили 2 види и 2 ръчни помпи,аз сложих по фасонлия ръчната и о чудо, без да я пълня на десетото помпене започна да вдига вода :roll: Реших после да не ползвам тия допотопни види и си взех райдер с електронен пресостат самозасмукваща. Свързах я,помпнах с ръчната няколко пъти,включих електрическата и си запя. Тя има клапан за обратно налягане и отделно на 1 1/4 сложих и аз. Разказах надълго за да създам ситуацията ми. Ще я използвам за абсолютно същите приложения като изскачащи и капково. Та препоръчвам ти помпата,добра е.
rossenboy - специалист
пон юли 26, 2021 3:52 pmfeikot написа:
Здравей и честита придобивка. Аз бях в същата ситуация като теб,като аз дори не знаех,че имам сонда и когато купих къщата,преди да разичстя двора бях уговорил сондажна група. После открих тръбата (1 1/4) метална с хоризонтално отклонение и клапан горе за ръчна. От септември м.г. до май т.г. не бях се занимавал с нея,но в един момент реших да видя какво имам налично. Бяха ми оставили 2 види и 2 ръчни помпи,аз сложих по фасонлия ръчната и о чудо, без да я пълня на десетото помпене започна да вдига вода :roll: Реших после да не ползвам тия допотопни види и си взех райдер с електронен пресостат самозасмукваща. Свързах я,помпнах с ръчната няколко пъти,включих електрическата и си запя. Тя има клапан за обратно налягане и отделно на 1 1/4 сложих и аз. Разказах надълго за да създам ситуацията ми. Ще я използвам за абсолютно същите приложения като изскачащи и капково. Та препоръчвам ти помпата,добра е.
Колега, благодаря за обяснението, но най-вече за подкрепата. Можеш ли да дадеш малко повече подробности за конкретната помпа/модел и начина на монтаж (пък ако може и някоя снимка, ако се ввижда нещо - останах с впечатлението, че си я монтирал на тръбата и си работи без да и слугуваш, т.е. пускаш я и тръгва без обезвъздушаване и т.н.0.
За съжаление нямам в наличност нито ръчна, нито някаква ел. помпа - мога да намеря потапяща се, но май няма да свърши работа. Ще ходя днес да меря дупката.
feikot - специалист
Ще снимам довечера като отида на обекта, помпата е wp 17 райдърче. Просто първия път за да изкара въздуха и по-лесно да се напълни с вода изпомпи с ръчната. След това тя сама се оправя. Интересното е, че отчита когато дойде вода до нея и сама тръгва.
rossenboy - специалист
Така, проведени бяха някои измервания, които установиха: дълбояина на тръбата - 5 м, височина на водния стълб 180-200 см, диаметър на тръбата 2,5 см.
При тези условия (диаметър на тръбата, липса на ръчна помпа) дали не е най-лесно, а може би и най-правилно да пусна един маркуч накрая с филтър и клапан от помпата до водата (на 20-30 см над дъното) и да приключа с водочерпенето. Или е по-добре да свържа помпата с твърда връзка с тръбата и тя да си се обезвъздушава.
Каква помпа би ми свършила работа като вид и като мошност/налягане/дебит в двата варианта и кой е по-правилниият начин за прилагане при условията за използване, които съм посочил - автоматично поливане на райграс и капково на зеленчуци?
  • 1
  • 2

Тема "Избор на градинска помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: